Rakasz #320 - hé, animátor!
Sziasztok!
A barátnőmmel beszélgettem, hogy ki mit nézett gyerekkorában a menő külföldi tévén. Illetve eleve, hol látott az ember először szatájncot meg prozíbent, aztán meg kartúnnetvörköt. Pont annyi van köztünk, hogy legyenek apró eltérések. Például én soha nem néztem Hé, Arnoldot, ő meg valahogyan igen. (A matek nem jön ki, de a fenét se érdekli.) Na ezért küldtem át neki, amikor teljesen véletlenül a kezembe került a Hé, Arnold! sorozatbiblia, animációs kézikönyv és egy kisebb adag dokumentum - karaktertanulmányok, arc animációk - amik egy animációs sorozat létrehozásához kellenek. Lenyűgöző csak belelapozni, hogy mennyi háttértanulmány, mennyi arckifejezés tanulmány van ott lefűzve a stúdióban csak azért, hogy egységes legyen a képi világ. Ezzel a szemmel lapozzatok bele.
Ha valaki ugyanilyet talál Swat Katzből, ami a legnevetségesebb hülyeségre épülő rajzfilm volt az én gyerekkoromból, tudjátok a címemet. Ebben két macska egy roncstelepet üzemeltetett, de a roncstelep alatt volt egy hangárjuk, amiből egy helyből felszállni és lebegni is tudó F-14 Tomcatre hasonlító repülővel fel-felszálltak, hogy maszkos igazságosztóként védjék a várost. Mondtam, hogy marhaság!
Azt hittük, hogy úgy van
Jelentkezzen, aki nem olvasta Alex Haley Gyökerek című könyvét, majd tegye le a kezét és olvasson bele. (Kismókusoknak van négyrészes minisorozat. Meg egy korábbi feldolgozás is.) Azért fontos most nekünk ez, mert a törzsi emlékezet és a tudományos kutatás a végén találkozik. Tanulság, hogy az oral history hajlamos megőrizni dolgokat, szóval, ha valamit mesélnek, ami öröklődött anyáról lányra, apáról fiúra, azt legalább is le kell írni.
Két sztori is van a héten, ami ide kapcsolódik. Azt mostanra már tudjuk, hogy a kolonialista történetírás, amiben a finoman whiskey illatú fehérember elviszi a kultúrát ide, oda, amoda, több sebből vérzik. Jellemzően jól működő, de a miénkhez nem hasonló szervezeteket vertek szét a felfedezők. Két jónak tűnő téma is van, ami ide kapcsolódik.
Az egyik szerint - köszönet Ananyónak - a Dél-Etiópiától Tanzániáig tartó Szuahéli-part, ami nagy kereskedelmi központ volt, kialakulására voltak versenyző elméletek. A kolonialista elmélet szerint a perzsák odamentek a vademberek közé a kultúrájukkal, a posztkolonialista verzió szerint egy helyben kialakult kultúra volt teljesen. Volt viszont egy köztes, a népi történelemben megőrződött verzió, ami szerint a perzsák jöttek beházasodni a helyi elit közé. Úgy néz ki, ez utóbbira van DNS-bizonyíték is a Science cikke szerint. A kőből épült városok már háromszáz évvel a "perzsa hercegek" megjelenése előtt létrejöttek, szóval az egészen biztos, hogy a kolonialista olvasat téves. De ezt persze láttuk már máshol is, Benin esetében egy teljesen működő birodalmat vertek szét a britek. Ennek a királyságnak a történelme persze nem problémamentes, mert részt vett a rabszolgakereskedelemben.
A másik szerint pedig Észak-Amerikában az 1600-as évek óta jelen voltak a lovak. Korábban az volt az uralkodó elmélet, hogy az 1680-as Pueblo-lázadás után, amely során az őslakosok kikergették a spanyolokat, maradt "hadianyag", azaz jószág és lovak, tulajdonba vételével jelent meg az őslakos kultúrában a ló. Ehhez képest az új kutatások és régészeti leletek szerint évtizedekkel korábban voltak már lovaik az őslakosoknak. Az őslakos emlékezet szerint a spanyol táborokból meglépő lovak illetve a törzsközi kereskedelemben beszerzett jószágok voltak az elsődleges források.
Fizetős cikkek
Régen vagyok az interneten, ezt abból is érzem, hogy minden böngészőmet telepakolom kiegészítőkkel. Már anno a Caminóm is tele volt, pedig Macre akkor nagyon kevesen fejlesztettek. Ellenben, akik igen, azok egy egészen csodálatos shareware szcénát építettek ki. (Rogue Amoeba képgaléria.) Ezt csatornázta be az Apple a szoftverboltjába, és attól tartok ez, meg a cég funkciólenyúlási gyakorlata, szedett is áldozatokat. Zárójel vissza.
Mivel szanaszét van pluginezve a böngészőm, több fizetőkapun magától átslisszol a szoftver, másoknál felkínál kerülőutat, letilt hirdetést, miegymás. Kaptam viszont egy visszajelzést, hogy jó lenne, ha tudnám jelölni a fizetőkapus linkeket. Ezt megpróbálni tudom, illetve ideszórni azt, hogy a 12ft.io, archive.md illetve a Bypass Paywalls Clean (cikk az összes szükséges linkkel) kiegészítő többnyire hozzájuttatja az embert a kívánt cikkekhez. Ettől még igyekszem figyelmesen linkelni.
Vizuális kultúra
Tudtátok, hogy van amerikai mosoly? Meg azt, hogy nem minden kultúra ugyananyira mosolygós? Szerintem tudat alatt mindenki, még ha nem is fogalmazta meg így magának ezt. Jenka Gurfinkel arról ír a cikkében, hogy az az MI-s képgenerálás egyik nagy csalása, hogy amerikai mosolyt varázsol mindenki arcára. Már a képekért megéri lekattintani a linket, azok is remekül elmagyarázzák, hogy mi a probléma.
Áprilisban megint elkezdi valós időben megírni a Titanic első és utolsó útját a White Stars, Black Sea oldal a Facebookon. Még nem késő bejelölni őket, ez elég jó szokott lenni.
(Forrás: Sarah McIntyre // Twitter)
Sarah McIntyre-t lehet, hogy már istenítettem, de eléggé úgyse lehet. Ő Paul Reeve könyveinek az illusztrátora, nagyon jókat ír a twitterre, és a fenti kép az Adventuremice: Otter Chaos című könyvéből származik, amit szintén Reeve írt. Erről szerintem napokat lehet beszélni meg tervezgetni ennek kapcsán. Akkor is, ha ez ember nem gyerek, csak nem felejtette el, hogy milyen annak lenni.
A Felipe Begnoa chilei dizájner által indított Mappin.cl oldalt a héten úgy találtam, hogy egy dél-amerikai grafikus - Alfredo Cáceres! - megosztotta a nekik rajzolt térképét. Két kattintáson belül fejben elköltöttem egy kisebb vagyont, és elgondolkodtam, hogy vajon itthon megélne-e egy ilyen projekt, vagy a chilei büszkeség máshogy működik, mint a magyar. A feldolgozandó múlt súlya összemérhető talán, bár nekik Pinochetből kevesebb jutott, mint nekünk Rákosiból és Kádárból, de az sem volt jó. Mindezt nem kell végiggondolni ahhoz, hogy az ember végiglapozza a Mappin posztereit, vannak nagyon jók.
Egyszerűen csak olvasni
A Wittman fiúk fele és a Brooklyn-i könyvtár igazgatója Orsós László Jakab interjút adott a Telexnek. Több nagyon fontos dolog elhangzik szerintem benne, bár ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy nem az újságíró ügyessége miatt, hanem az újságíró kérdései ellenére. (Kösz, Dani!)
Maggie Smith, nem a brit színésznő, hanem az amerikai költő, könyvrészlete a The Cutban esszének is elmegy. Elsőre úgy tűnhet, mintha a saját széteső házasságáról írna, de ahogy az ember elgondolkodik rajta, úgy jön rá, hogy a női és férfi siker megélése is ott van a sorok között. Illetve az a kérdés, hogy mit kezd az ember azzal a helyzettel, ha változik egy kapcsolatban a dinamika.
Játszani is engedd
Kevesebb szó esik erről, de szeretem a játékokat. Illetve aki olvassa a Rakasz Extrákat - ingyen van, de lehet támogatni a létrajöttüket! - annak talán már leesett, mert oda írtam nem egy játékkritikát. Úgy néz ki, most beleszaladunk egy különösen jó időszakba.
(Fotó: Etherfield Studio // Microprose)
Kijött a DROP, ami egy hackerszimulátor, de olyan, hogy Juhász Viktor írta a sztoriját. Viktor írónak, bloggernek is jó volt, de elragadta tőlünk a játékipar. Például a Van Helsing játékok emiatt annyira menők, amennyire. A játékba épp csak belenéztem, de az első négy óra odaszögezett a gép elé, és a sztori el se indult rendesen. Ami egy roguelike játéknál határozott előnynek számít.
Érkezik a The Lamplighters League, ami egy viktoriánus környezetben játszódó indianajonesiádnak tűnik körökre osztott taktikai harcmotorral. Ez is elég lenne ahhoz, hogy érdekesnek tartsam. Viszont ezt a Harebrained Schemes stúdió fejlesztette ki, aminek már támogattam korábbi projektjeit (körökre osztott Shadowrun játékok) és soha nem csalódtam.
Új játékkal jelentkezik hamarosan a Thunderful, akiknek az egyik alegysége, az Image&Form korábban nagyon jópofa steampunk robotos játékokat adott már ki. (Steamworld Dig, Dig 2, Heist) Illetve van pár más jól kinéző játékuk is, amik nem robotosal. Na a robotos univerzumban most egy városépítős játék jelenik majd meg a Steamworld Build.
Én máshol
Ha minden jól megy, akkor a jövőheti Narancsban tényleg lesz Neumann cikkem. Illetve a Rakasz Extra ebben a hónapban arról szólt, hogy mit keres középkori recept és hazudozás a Tüskevárban.
Ennyi a hétre.
Ádám