Rakasz #281 - pamír és passzát
Sziasztok!
Van egy nagy vita, amibe nem vagyok eléggé beleolvasódva, és ahogy korábban is írtam, az ember mindenféle külső segítség nélkül is képes szorongani ebben a mi technológia által moderált világunkba. A vita arról szól, hogy az állandósult megfigyelés, amit nem a Stasi végez hanem a reklámokat kiszolgáló és célzó cégek, világában mennyire tudunk önmagunk lenni. Illetve, hogy mit tud rólunk A Gép úgy általában. Nekem az a benyomásom, hogy egyszerre többet is és kevesebbet is, mint szeretnénk. Emberek hisznek abban, hogy a Facebook lehallgatja őket, és közben nem zavarja őket, hogy a telefonjuk centire pontosan tudja, hogy hol és kivel találkoztak. Na az ilyeneknek fekszik amúgy kereszbe, amikor egy hirdetési algoritmus ilyesmiket rak a szemem elé. Jele
Jelezném, hogy ettől még a problémát nem kicsinyelném le. A fene akar még egy tényezőt az életben, amire gondolni kell. És ami felzaklathat. És ami úgy tesz, mintha tudna dolgokat. J.K. Rowling egy igazán borzasztó embernek tűnik, de legalább egy jó mondatot leírt életében arról, hogy legyen gyanús az, ami úgy tűnik, mintha gondolkodna, de nem tudod, hol van az agya.
4645 négyzetméter
Tudjátok, hogy nagy kedvenceim az idővonalak, amiken olyan dolgok vannak egymás mellé rendezve, amelyekről nem tudjuk többnyire, hogy egyszerre voltak. Például ma (kedd van) tudtam meg, hogy két év választja el a kékcédulás választásokat attól, amikor az utoljára kerülte meg a Horn-fokot kereskedelmi vitorlás. Szóval nem Vendée Globe meg jachverseny, hanem rendes teherszállító vitorlás hajó, egészen pontosan a Pamir. És természetesen az utóbbi volt később, 1949-ben.
A Pamir 1941-ben Wellingtonban (Fotó: szerző ismeretlen / Wellington City Council)
A Pamir egy négyárbócos bark volt, a teaklipperek utáni következő logikus fejlődési lépés. Nagyobb teherbírásúak voltak a klippereknél, acéllal voltak erősítve, és ugyanolyan gyorsak voltak, mint az elődeik. Ehhez kellett a címben említett 4600 négyzetméternyi - máshol 3800 nm - vitorla. (Vesd össze: Orbán hatvanpusztai majorsága a HVG számításai szerint 6700 négyzetméternyi hasznos alapterülettel rendelkezik.) A hajó története önmagában is érdekes, benne van a fél huszadik százat. 1905-ben építették a Blohm&Voss-nál Hamburgban, amikor ezek a windjammerek még teljesen naprakész dolognak számítottak. Egyike volt a szintén hamburgi F. Laeisz "repülő P"-k nevű hajóflottájának, amelyek ugyan nem voltak a szó hagyományos értelemben testvérhajók, de többnyire rendkívül gyors hajók voltak, de mivel 1824-től az ezerkilencszázasok elejéig épültek, így több az eltérés köztük, mint a hasonlóság. Ami közös bennük, hogy mindegyik P-s nevet kapott: Preussen, Parma, Passat, Pamir és a többi.
A Krusestern Vancouverben 2010-ben (Fotó: Chris Gehlen / CC-BY-ND)
A Pamirnak kijutott, hogy kétszer is volt hadizsákmány. Az első világháború után az olaszok kapták meg jóvátételként, a második után Új-Zéland, ahonnan egy finn hajózási társaság vette meg. Anélkül, hogy belemennénk a tulajdonosváltásokba - ezek szépen fel vannak sorolva több helyen - látszik, hogy kalandos sors jutott a hajónak. Végül egy német társaság üzemeltette iskolahajóként és teherhajóként egyszerre. A vég is így írta. A kapitánya megbetegedett, a pótkapitányt késleltette a kikötői munkások lassúsága (vagy tán sztrájkja is?), ezért hagyta, hogy a 3780 tonnányi árpát úgy rakodják be, hogy csak tessék lássék van rögzítve. Mi történik, akkor ha a hajót oldalba kapja a vihar? Az árpa elfolyik, mint a baracklekvár, a hajó követi a dőlést és elsüllyed 52 kadéttal és 34 fő legénységgel. A mentésre érkezők hatukat tudták kimenteni. A Pamir az Azori-szigeteknél nyugszik a tenger fenekén.
A repülő P-k közül az egykori Padua ma Krusenstern néven orosz zászló alatt szolgáló iskolahajó. Másik három hajó - köztük a Passat - pedig múzeumként szolgál.
A legokosabb fickók a szobában
Volt már szó a deal toyokról? Azt hiszem nem. Ezek azok az üzleti nippek, amiket nagy bizniszek megkötésének emlékére osztogatnak egymásnak a projekten dolgozók. Különösen a kétezres évek elején voltak népszerűek, akkor egészen látványos, drága és amúgy felesleges nippeket gyártottak. Egy darab ilyen sincs a mindenféle vacakból álló gyűjteményemben, ahhoz drágán mérik őket, de időnként rákeresek az Ebayen, hátha felkerült egy érdekes darab. Ezen a héten pedig kapás volt!
Az Enronra ugye mindenki emlékszik. Ez volt az az amerikai energetikai (meg a végére még sok más területen is szolgáltató) cég, aminek hat évig minden évben odaadta a Fortune magazin az Amerika Leginnovatívabb Vállalata címet, és a hetedikben csak azért nem kapta meg, mert kiderült, hogy akkorát csaltak a könyvelésükben a cég utolsó tíz évében, hogy az külön kategóriát kellene kapjon a rekordok könyvében. Csődbe is mentek 2001-ben. A csőd előtt azért még ki tudtak osztani egy Enron Kiemelt Közszolgálató Díjat Alan Greenspan Fed-elnöknek. Az irónia akkor még nem halt ki. A sztorit sokkal hosszabban az Enron: The Smartest Guys in the Room című tök jó dokumentumfilmben megtaláljátok.
Szebb deal toy van, de mókásabb?
Na de nem elég, hogy enronos deal toyt találtam. Az önmagában nem lenne érdekes. Viszont a pénzügyi partner pedig az a Lehman Brothers, ami a 2008-as válság kezdetén ment csődbe, leginkább azért, mert bár a könyvelésük remekül nézett ki, de a kockázatos befektetések ki voltak belőle kozmetikázva. A 2008-as válság pedig, nagyot egyszerűsítve, a kockázatos befektetések felhalmozódása és bedőlése miatt jött létre. Na így már gyönyörű gyűjtői darab a deal toy. Igazán kár, hogy ezer dollár körül van a kikiáltási ára.
Egy kis hardver
Néztek ti olyat, hogy For All Mankind? Alternatív történelmi sorozat, ami azzal a felütéssel indult, hogy a szovjetek az amerikaiak előtt küldenek embert a Holdra, aki ráadásul nő, így az amerikaiak erős lépéshátrányba kerülnek. Ez a férfi-női téma viszonylag gyorsan átlépődik - bár háttérszálként folyamatosan és nagyon helyeslendő módon megmarad - de a most futó harmadik évadra már nem ez a fő szál. Remek sorozat, nagyon ajánlom, még ha sajnos az Apple TV+ szolgáltatására is kell előfizetni érte, amit olyan emberek terveztek, akik nem jók a web csinálásban. (Ugyanebben a szolgáltatásban van Ted Lasso is!)
A harmadik évad mindkét elérhető részében feltűnik egy kütyü, ami nekem nagyon tetszett. Olyasmi kommunikációs terminál, mint a PDA-k akartak lenni. Szóval a menedzserkalkulátornál okosabb, a teljes laptopnál butább jószág. Az apró részletek valószínűleg csak engem nyűgöznek le, de azért leírom. De először nézzük a képet.
Az első részben már megjelenik a kütyü, de akkor egy kő egyszerű tennivaló lista látszik rajta. Ilyen volt a Newtonon, sőt, erre volt egy tök jól kitalált interakciós mód. Úgy lehetett eltüntetni korábban beírt sorokat - más appból is - hogy az ember átsatírozta azokat, amire a törölni vágyott dolgok egy kis felhőben eltűntek. Viszont itt az eszköz egy álló tartóban - ilyen Handspring Visorhoz láttam - van, ráadásul színes kijelző van benne. Az alján pedig egy pillanatra látszik a szivárványos Apple logó, ami Steve Jobs második eljövetele után tűnt el.
Ezen a képen már az is látszik, hogy a jószág, amit a sorozat kellékesei összeraktak egy Newton 2000-esen alapul. Egyszerűen olyan a formája. Viszont a webkamera a tetején található, míg a 2000-es Newtonokat az oldalukba benyomott PCMCIA-kártyával lehetett bővíteni. A későbbi PDA-knál, nekem erre a HP Jornada a példa, már a készülék tetejébe kellett betolni a bővítőkártyát. Vagy ugyanígy lehetett kamerával bővíteni a GameBoyt is, amiről korábban már beszéltünk.
Összességében nagyon ügyes a PDA az alternatív jelenből. A sorozat is okos, de ennek különösen örültem.
Mi is itt a hír?
Elrúgta a héten a labdát Ferenc pápa. A La Civilita Cattolicában közölt interjúban - itt a Vaticannews angol verziója - Ferenc elítélte az orosz csapatok kegyetlenkedéseit, de megpendítette, hogy a háború előtt találkozott egy állam meg nem nevezett vezetőjével, aki azt mondta, hogy az oroszok birodalomban gondolkodnak, és nem szenvedhetik, ha egy másik hatalom hídfőállása a közelükben van. Majd hozzátette, hogy a háborút "vagy kiprovokálták vagy nem előzték meg". Emellett a pápa arról is beszélt, hogy nem a jó és a gonosz közti konfliktusról van szó. Ezek a mondatok pedig a legjobb indulattal is problémásak. Ferenc a túlzottan leegyszerűsítő világmagyarázatok ellen beszélt, illetve arról, hogy az ukrajnai háborúnak messze ható következményei vannak. Ugyanakkor maga a háború egyértelmű.
A fenti ellenpontja, hogy a Lelkipásztorban, ami az evangelikus teológiai szakfolyóirat, lejött egy cikkfordítás a "russzkij mir" tanításról, ami nagyjából a Putyin és Kirill pátriárka szerint minden orosz, amíg a szem ellát. Korábban volt már egy ortodox nyilatkozat arról, hogy ezt elítélik, de magyar történelmi egyháztól ennyire karakteres kiállást én nem láttam eddig.
Csaba hívta fel a figyelmemet, hogy a magyar sajtóban is lejött az a hír, hogy a "Geico biztosítónak fizetnie kell annak a nőnek, aki egy autóban kapott el nemi úton terjedő betegséget". Pedig hát ők csak autóbiztosítást adtak, meg muhahaha, meg hülye amcsik. Itt van például a 444 verziója a hírből. És hogy ezzel szemben Cory Doctorow megírta, hogy miről szól az ügy valójában. Egyrészt, a biztosításnak fedeznie kellett a kárt, leginkább azért, mert a feltételek kiterjedtek az autóban elkapott nemi betegségre is. Mivel a Geico nem akart fizetni, ezért belsős arbitrációs eljárást indított. Magyarul a tárgyalótermen kívül, a cég által felkért döntőbíró előtt vitatták meg az ügyet. Azért így, mert a Geico annyira nem szeret bíróságra járni, hogy az arbitrációs eljárás kötelező jellege bele van írva a szerződésbe. A döntőbíró megítélte a kártérítést.
Na innentől a cég a saját döntőbírójával és arbitrációs eljárásával nincs kibékülve, ami legalább is vicces. Mert ezek azért terjedtek el, hogy a cégek ellen ne lehessen csoportos pert indítani és egyéb finomságok. Csak az ügyfelek, munkavállalók satöbbi rájöttek, hogy a csoportos per tilalma az előnyükre is fordítható: ha minden egyes panaszt külön arbitrációs eljárásban kell tárgyalni, akkor a cégnek hirtelen szüksége lesz nagyon sok döntőbíróra, ami pénzbe kerül. A teljes sztorit megtaláljátok Doctorownál, az általa megfogalmazott tanulságot meg rakjuk el magunknak:
A cégek a polgári jogrendszert lecserélték egy bírósági színjátékra, de most a színészeik rúgják őket seggbe.
A sztorihoz van két magyarázó videó is. Az egyik az Adam Ruins Everythingé, a másik pedig a Legal Eagle-é, ami megrajzolja a Reagan-korszakig visszanyúló hátterét is ezeknek a dezinformációs kampányoknak, aminek a 444 is felült.
Apróságok
Kaliforniában egyes speciális állatvédelmi esetekben a poszméhek halnak tekinthetők. Isten látja a lelkem, nem hülyeség, bár annak hangzik, hanem jog.
Európa szép és drága tollakat tud gyártani, Japán olcsó és kiválókat. A Boxy pedig még szép is.
Volt egy kizárólag nők által használt dél-kínai írásrendszer, a nüshu. Az Atlas Obscura cikke pár téves elméletet is ismertet róla, kezdve azzal, hogy ez valami titkosírás lett volna.
A Facebookon a fél magyar kulturális szféra Sütő Andrásra emlékezik, úgy tűnik, hogy a szenté avatása sikerült. Sehol nem látom tematizálva azt, hogy hatalomközeli ember volt, a Földes-ügy egyik központi figurája. Mint ahogy szegény Szilágyi Domokos is börtönbe juttatott vagy négy embert, csak ő aztán meghasonlott és öngyilkos lett. (Másik forrás, ami össze van orbánjánosdénesezve sajnos.)
A Telexszel ezer bajom van, leginkább nem tartom egy jó hírlapnak, de a bullying cikksorozata fontos mindettől függetlenül.
Többen küldtetek az előző Rakaszra választ, ipari elmaradásban vagyok ezekkel. Nem felejtettem el őket, és köszönöm!
Ennyi a hétre.
Ádám