Rakasz #248 - időhurkos
Sziasztok!
Ez egy valódi pokoli, szétpergős hét volt. Ami nem maradt el az csúszott, ami elkészült határidőre, annak egy része megint az asztalomon landolt. Szóval most írok olyat, aminek nincs szerkesztője.
Apropó: pár hónapja volt egy olyan, hogy megcsúszott a kezem számozás közben. Na mostanra beértük magunkat. :)
Illusztráció
Történeteket meg ötleteket szeretek elmesélni, ehhez segít, ha van a kezemben kép is. Onnan jutottam el ide, hogy gondolkodtam olyan fotósorozatokon, amiknek a megértéséhez el kell olvasni a koncepciót, mert amúgy az én szememmel nézve nincs semmi a képen. Vannak ilyen képek, amik épp csak arra jók, hogy elmondjak egy sztorit.
Évekkel ezelőtt elmentünk az unokaöcsémmel fotózni a gyárhoz. Ahol a gyár az LKM (Lenin Kohászati Művek), amit sok más néven neveznek - lásd a táblán a DAM-ot, ami Diósgyőri Acélművek, bonyolult sztori, hogy most az épp mi - nem volt a legsikerebb fotózás, nem is terveztem előre, meg igazából beszélgetés is lett belőle. A fenti kép másodpercekkel a sztori után készült. Két srác állt a kapuval szemben, és nagyon gesztikuláltak. Ahogy közelebb mentünk, úgy sem hallatszott szó sem. Rájöttünk, hogy nem gesztikulálás, jelelnek, beszélgetnek. Aztán az egyik srác bement, én elkattintottam a képet, és mire kijött egy gördeszkával, amit a kapustól kért el (vagy kért vissza?), amit aztán a hóna alá csapott és elsétáltak.
És igen, a fenti kép nem jó, mert vagy 160 szó kell a megmagyarázásához, hogy miért kattintottam el. Illetve nekem jó, mert ad valamit 160 odavetett szóhoz.
Edge case
Van ez a jó angol szó, edge case, amire nem jut eszembe igazán jó fordítás. Ilyenkor ír körül az ember: edge case-nek számítanak azok a szélsőséges esetek, amikre a technológiánk, gondolkodási mintánk, modellünk vagy szoftverünk már pont nem működik. Ez minden technológia legyártásánál, minden modellalkotásnál megvan. Nincs, általános, minden helyzetet kezelni tudó megoldás. Lásd még Eco szövegét a birodalom 1:1 arányú térképéről, eltávolítva, de az is erről szól.
Nem lehet viszont beletörődni se teljesen abba, hogy úgyis vannak lyukak a modellben. Az esetek megkapóan nagy többségét tudni kell kezelni. Ez pedig az a pont, ahol az automatizálási - ha úgy tetszik, mesterséges intelligenciás, bár nem szeretem a kifejezést - feladatok el tudnak vérezni. Nem MI-s esetben a klasszikus példa a szappanadagoló akkor is adagoljon szappant, ha nem fehér ember akarja használni című eset. MI-sben a legutolsó ilyen a ne egy utcában forduljon meg egy útvonalon az összes Waymo autó, mert a helyiek egy idő után RPG-vel fognak rá lőni, című ügy.
Ahol dudorodik ott valami szenzor van. Amúgy egy Jaguar (Fotó: elisfkc CC-BY-SA)
Vegyük észre, hogy a technológia és az épített környezet ütközik. A város geometriájából ráadásul egy van, azaz ha Mr. Menjinnen Waymó kilobbizza, hogy behajtani tilos kerüljön az utcájába, akkor egyszerűen más útvonalat terhel túl az önvezető flotta. Az önvezető flottából viszont a Waymo csak az egyik, szóval szoftverenként merülhetnek fel ilyen problémák. Végül pedig kezelendő szélsőpontból van több is, hiszen az X útvonalon való visszafordulás csak egy gond, ami egy metropoliszban felmerülhet.
Nagy tanulság nincs egyelőre. Hacsak az nem, hogy ebben a keretben is kell gondolkodni a mesterséges intelligenciás autóvezetésről. Vagy a mesterséges intelligenciás gyűlöletbeszéd azonosításról. Vagy bármi, amire valami emberpótlék kódot akarunk használni, mert az nem alszik és nem kell neki céges pszichológust fizetni. Ez egyfajta mankó is ahhoz, hogy mikor rakjuk ki a girlandot a házra, hogy üdvözöljük az új MI urainkat. Még nem kell sietni, a szűk MI-vel kapcsolatban is vannak komoly gondjaink. Persze hülyeség lenne elhallgatni, hogy egyes feladatokra meg remekül működik, de ez nem a "menj el fiam Texarkanába sörért" szintű dolog még.
Vers mindenkinek
Csabával beszélgettünk az erdélyi irodalomról, mert nagyon más szeletére láttunk rá. Ő abban nőtt fel, illetve annak egy szakaszában volt egyetemista Kolozsváron, én meg egy ún. "népies" - valójában: népiesebb - magyar tanszéken olvastam sok mindent. Ugyanakkor nekem kevesebbet jelent az, ha valaki jelentéseket írt a Securitaténak, mert nem éltem a Securitate alatt. Ugyanakkor Szilágyi Domokos például jelentett, ami miatt volt, aki öt évet ült a börtönben. (Kapcsolódik: Stefano Bottoni interjú a Narancsban.) Ilyenkor az ember csak elgondolkodik, hogy a művészt és a művét most kell-e elválasztani egymástól, vagy - pardon - basszon ezzel majd a következő nemzedék. Na úgyhogy Szilágyi helyett, itt egy Dsida vers, amit Csaba ajánlott a figyelmembe.
Nagycsütörtök
Nem volt csatlakozás. Hat óra késést
jeleztek és a fullatag sötétben
hat órát üldögéltem a kocsárdi
váróteremben, nagycsütörtökön.
Testem törött volt és nehéz a lelkem,
mint ki sötétben titkos útnak indult,
végzetes földön csillagok szavára,
sors elől szökve, mégis szembe sorssal
s finom ideggel érzi messziről
nyomán lopódzó ellenségeit.
Az ablakon túl mozdonyok zörögtek,
a sűrű füst, mint roppant denevérszárny,
legyintett arcul. Tompa borzalom
fogott el, mély állati félelem.
Körülnéztem: szerettem volna néhány
szót váltani jó, meghitt emberekkel,
de nyirkos éj volt és hideg sötét volt,
Péter aludt, János aludt, Jakab
aludt, Máté aludt és mind aludtak...
Kövér csöppek indultak homlokomról
s végigcsurogtak gyűrött arcomon.
Nyomaték
Fizikából, ha fel nem is voltam mentve, de valahogy akkor nem tűnt érdekesnek. Ebben persze benne van az is, hogy csak negyedikben a katonaorvosi vizsgálat hozta ki, hogy enyhén rövidlátó vagyok, ellenben a hátsó padban ültem, mert hát a fenét se érdekelte, hogy mi történik az elgurított golyóval. A fentiek miatt csak jóval később tanultam meg, hogy a nyomaték meg a lóerő nagyon más.
Eddig az elmélet, elolvassa, akinek kedve van hozzá. A gyakorlati tanulság az, hogy lehet valami kevés lóerős, ha közben amúgy órási teljesítményt tud kifejteni kis fordulaton. Például a konténerhajók motorjai sem pörögnek hatezres fordulaton, mint egy japán szívómotor. És tudjátok mi nem pörög még? Hát a gőzgép. Ebben a videóban egy szépen felújított Case gőztraktor húz el 44 ekét. Ha elhisszük a kommentnek, akkor ez a jószág egy hengerrel hozza a közel 11 ezer newtonméteres nyomatékot, magyarul és sokkal vulgárisabban ííííííígyjönkiaszarból.
Ez itt a képen egy McLaren, ami Dorset Steam Fairen csapat (Fotó: Dave_S. CC-BY)
Ugyanazon a héten, amikor a gőztraktor a szemem elé került, volt egy videó a paksi atomerőmű Faun és Mercedes Titan nehézvontatóiról is, amik szintén nem rohangászós gépek, de a Budai hegységet is arrébb tudják húzni pár centit, ha nekifeszülnek. Jó ilyen nagyvasakat nézni. Az emberben megerősíti azt a nagy és fontos tanulságot, hogy célhoz választunk gépet. És ez nem csak a vontatókra érvényes.
Halott emberek könyvei
A héten se érkezésem, se nagyon kedvem sem volt megnézni az aktuális Alapítvány részt. Múlt hétre merült ki az újdonság élménye, hogy milyen gyönyörű világokat teremtettek a sorozat vizuális tervezéséért felelős szakemberek. Két részt mindenki nézzen meg, lenyűgöző, hogyan kel életre Isaac Asimov nagyon papírízű, lényegében hősök és történet nélküli világa. Tudom, hogy a magyar fandom egy része a mai napig nagyon szerelmes az Alapítvány könyvekbe, de nagyrészt emberek beszélnek benne egy náluk kicsit tájékozatlanabb narrátorhoz. Ellenérvek vannak, Venkatesh Rao, aki amúgy is érdekes figura, hetek óta pörög a Dűne-Alapítvány-Kultúra világok problémáin. Őt például érdemes olvasni.
A héten néztem meg az új Dűne filmet, ami szintén gyönyörű. Teljesen más világ, még annyi köze sincs a valósághoz, bármely kor jövőjéhez vagy az emberi léthez, amennyire az Alapítványnak van. (Illetve nincs.) Ellenben az első könyv első felét nagyon látványosan, elegendő mennyiségű végtelen sivatagot mutató snittel dolgozta fel a rendező.
Kérdéseim persze vannak. Bár lehet csak egy. Mi lenne, ha az ilyen bolygó méretű biztonsági játékok helyett valami olyat dolgoznának fel, ami közelebb van hozzánk. Ami mai értelemben vett sci-fibb. (Nagy hirtelen: Tim Maughan, Iain Banks, Marko Kloos katonai sci-fijei, vagy bárki, aki mostanában Hugo-t nyert.)
Legyen itt vége most. Valamikor akarok írni a Far Cry 6-ról, de a játék nem fejezi be magát.
Ádám