Podsumowanie Spam Update'u i 17 materiałów [MałySEO #12]
Bardzo nie chciałbym powtarzać portalowych banałów o sezonie ogórkowym, ale… chyba właśnie takowy nastał, przynajmniej w kwestii aktualizacyjnej. Miniony już Spam Update nie przyniósł znaczących przetasowań i jego podsumowanie to raczej formalność. Na całe szczęście w branży SEO nie cierpimy na niedobór ciekawych newsów, a i do sekcji z dogłębnymi materiałami miałem co wybierać. Zapraszam zatem do lektury!
Spis treści:
June 2024 Spam Update za nami!
10 newsów ze świata Google’a
7 dogłębnych materiałów o SEO
|
---|
June 2024 Spam Update za nami!
Oficjalne ogłoszenie
Zgodnie z informacją z Google Search Status Dashboard 27 czerwca 2024 roku w pełni wdrożony został June 2024 Spam Update. Przedstawiciele Google nie pokusili się tym razem o żaden szerszy komentarz ze swojej strony.
Krótkie podsumowanie aktualizacji
Jako że nie było słychać o żadnych wielkich przetasowaniach, spadkach i wzrostach, możemy wnosić, iż June 2024 Spam Update był celny jak mało która aktualizacja. Pytanie tylko, czy faktycznie zrealizował stawiane przed nim cele, czy może zmiany wdrożone przez Google nie były zbyt/wystarczająco ostre.
Dwa linki o Spam Update
Wyższe instancje proszą niekiedy specjalistki i specjalistów SEO o krótkie podsumowania wydarzeń takich jak update’y nawet wówczas, gdy nie miały one wpływu na daną witrynę. Aby nieco ułatwić życie osobom w takiej sytuacji, informacje dotyczące June 2024 Spam Update z poprzedniego oraz obecnego odcinka MałySEO Newslettera wrzuciłem również w formie notki na bloga oraz w formie karuzeli na Linkedin.
10 newsów ze świata Google
Wielka awaria Google Search Console
W chwili, gdy piszę te słowa, raport skuteczności w Google Search Console pokazuje, że od ostatniej jego aktualizacji minęło 61 godzin. Bardzo możliwe, że do poranka czasu polskiego Google upora się z tą awarią (w końcu informacja o pilnych pracach pojawiła się na Twitterze we wtorek o 9 rano), ale może być to jakiś grubszy błąd - aktualizacji nie ulegają także dane przechodzące przez GSC API czy BigQuery.
Kilka nowinek w GA4
Ogłoszono kilka nowinek, które mają trafić w najbliższym czasie do Google Analytics. W podsumowaniu opublikowanym w Search Engine Journal wymienione są takie dynksy jak rozszerzone raportowanie cross-channel, integracja danych z zewnętrznych partnerów reklamowych takich jak Pinterest, Reddit i Snap, wprowadzenie zagregowanych wyświetleń z połączonych kont Campaign Manager 360, insighty generowane przez AI, zaawansowane narzędzia do planowania i budżetowania z raportami projekcji, a także podejście priorytetyzujące prywatność z obsługą API Chrome Privacy Sandbox i usprawnieniami konwersji.
Nowy wygląd linków w AIO
Bartosz Góralewicz poinformował na Linkedinie o nowym miejscu dla linków w AI Overviews. Teraz odnośniki do ciekawych materiałów umiejscowione zostały na samej górze odpowiedzi. W dotychczasowym widoku AIO zazwyczaj były one widoczne dopiero po rozwinięciu. Według informacji przekazanych przez Google w odpowiedzi na zapytanie Search Engine Land, jest to wyłącznie testowa forma.
Przepisy kucharskie w AIO
Pod tym samym postem Bartka na Twitterze pojawił się ciekawy screenshot, w którym na samej górze AI Overview znajdują się kuszące linki do przepisów kucharskich. Z perspektywy polskiego rynku jest to o tyle ciekawa informacja, że w naszych SERP-ach nie mamy bloczku z przepisami znanego z rynku anglojęzycznego, a jego potencjalne wdrożenie w formie dodatku do AIO może być niezwykle istotnym wydarzeniem dla serwisów jedzeniowych.
Frazy brandowe przyczyną spadków xD
Danny Sullivan odpowiedział na Twitterze na przedziwną teorię spiskową, której autor sugeruje, że powodem spadków recenzji produktowych jest zamieszczanie w tekście… fraz brandowych. Czy to głupotka niewarta wzmianki? Jako szczery fan wszelkich teorii spiskowych związanych z działaniem Google’a wierzę, że hipotezy szyte tak grubymi nićmi zasługują na szybkie wyłapanie i wyśmianie, zanim ktoś je podłapie i zacznie rozpowszechniać :D
Weryfikacja wizytówek GMF
W narzędziu do weryfikacji wizytówek GMF pojawiły się dodatkowe pola dla osób, które mają problem z wideoweryfikacją. Pozwalają one wgrać zdjęcia świadczące o rzeczywistym charakterze danej miejscówki.
18 newsów Local SEO
Jako że trudno jest mi ocenić charakter newsów o Local SEO oraz ich wpływu na polskie profile w Google Maps, podrzucam po prostu zbiór 18 newsów o SEO lokalnym z Q2 2024 zebranych na blogu Moz.
Nudne Search off the Record
Kolejny w tym miesiącu odcinek podcastu Search Off the Record (do przesłuchania lub przeczytania) nie przyniósł żadnych ciekawych informacji. Tematyką była jakość wyszukiwania, a przedstawiciele Google’a powtarzali swoje standardowe śpiewki: Google mierzy jakość wyszukiwania za pomocą wytycznych dla oceniających, współpracy z analitykami danych oraz analiz satysfakcji użytkowników. Różnorodność źródeł i przeciwdziałanie uprzedzeniom mają zapewniać zrównoważone wyniki wyszukiwania, a eksperymenty i aktualizacje poprawiać jakość wyszukiwania.
Zmiana dokumentacji o sitemapach
Po ostatnim uszczegółowieniu, że zaufanie do atrybutu <lastmod> w sitemapach jest zerojedynkowe, Google zaktualizowało również tę część dokumentacji o fragment: "Wartość <lastmod> powinna odzwierciedlać datę i godzinę ostatniej istotnej aktualizacji strony. Na przykład aktualizacja głównej treści, uporządkowanych danych lub linków na stronie jest zwykle uważana za istotną, jednak aktualizacja daty praw autorskich już nie." Jest to o tyle ciekawa informacja, że zazwyczaj mówi się w kontekście aktualizacji czy odświeżania contentu o zmianie treści (podając przy tym orientacyjne wartości procentowe, np. 20% artykułu czy 40% artykułu), a tymczasem istotną zmianą dla bota są też elementy czysto techniczne.
Wielki atak przez wtyczki Wordpressa
Chociaż temat nie dotyczy bezpośrednio usług Google’a, trudno o nim nie wspomnieć w kontekście newsów ze świata SEO. Co kilka miesięcy słyszymy o kolejnych atakach hakerskich realizowanych za pośrednictwem wtyczek do WordPressa. W najnowszym odcinku tej sagi hakerzy znaleźli sposób na dodawanie do CMS-a nowych kont administracyjnych. Warto zatem przejrzeć listę zagrożonych wtyczek i w razie zagrożenia podjąć odpowiednie kroki, również wskazane w podlinkowanym artykule.
7 dogłębnych materiałów o SEO
Google Colab x SEO
Trudno mi wymienić inną usługę, która tak szybko i tak znacząco zwiększyłaby moje możliwości jako specjalisty SEO. Zwyczajnie nie cierpię technologii wymagających działań innych niż klikanie + myślenie, zawsze przerastały mnie bariery związane z odpalaniem jakichś konsol, instalowaniem dzikich bibliotek, uzgadnianiem wersji i wszelkimi innymi utrudnieniami.
W artykule opublikowanym przez Search Engine Land John McAlpin opisuje, jak korzystać z Google Colab. Jeżeli was to przekona, koniecznie sięgnijcie po trzy części mojego Samouczka Python SEO, gdzie z pomocą ChataGPT stworzycie swoje pierwsze skrypty SEO nawet wówczas, gdy nigdy w życiu nie mieliście z kodowaniem do czynienia:
Część 1: Kilka tipów na start.
Część 2: Obróbka pliku z Ahrefs wraz z tworzeniem wykresów (zapewniam przykładowe dane z Ahrefs).
Część 3: Ilościowa analiza backlinków z Ahrefs (j.w.).
Porady dla ambitnych
Patryk Łazarek z SEOlettera przygotował na Linkedinie świetny zbiór 30 porad dla osób, które chcą rozwijać się w branży SEO. To wypowiedzi 30 seowczyń i seowców na różnych stopniach kariery, o odmiennych doświadczeniach i ścieżkach zawodowego rozwoju, a i ja miałem okazję dołożyć swoją cegiełkę (na stronie 24). Korzystajcie sami i podsyłajcie młodszym koleżankom czy kolegom po fachu!
Zero-Click Searches to niemal 60% zapytań!
Jednym z powodów mojego dość optymistycznego spojrzenia na AI Overviews jest fakt, że już przed dwoma laty z badania Zero-click Study zrealizowanego przez Semrush wynikało, iż ponad 50% zapytań w USA nie kończyło się kliknięciem ani w Adsy, ani w linki organiczne. Przy okazji wdrażania AIO Google ma więc spory potencjał, aby choć część tych zapytań skuteczniej przekierowywać na strony wydawców, niczego przy tym nie tracąc. O ile jest to oczywiście spojrzenie optymistyczne, faktem pozostaje, że fenomen “zero-click searches” zyskuje na sile.
Z badania przeprowadzonego przez SparkToro wynika, iż podobnie działa to w Europie. Kliknięciem w linki organiczne, produkty Google lub reklamy kończy się obecnie zaledwie 40,3% zapytań. Co więcej, aż 37,4% kończyło sesję wyszukiwania - to olbrzymie pole do zagospodarowania przez algorytmy przewidujące, jakie treści wpisują się idealnie w stany potrzeby osób wpisujących konkretne zapytanie.
Dla contentowych marzycieli
Jeżeli lubicie pomarzyć sobie o posiadaniu olbrzymiej przestrzeni do usprawnień oraz testów, koniecznie przeczytajcie, w jaki sposób taką przestrzeń optymalizuje Hubspot. Artykuł Mateusza Makosiewicza na blogu Ahrefs to ciekawy wgląd w świat klastrów tematycznych oraz przebojowo podbijanych nisz na największym korporacyjnym blogu świata.
Optymalizacja contentu pod kątem LLM
Zazwyczaj materiały o optymalizacji pod AI Overviews trącą banałem lub powierzchownością, dlatego tym bardziej zaskoczył mnie tekst Jasona Barnarda opublikowany w Search Engine Land. Przygląda się on przyszłości optymalizacji treści z perspektywy konceptu “the perfect click” oraz lejków marketingowych w kontekście systemów generative AI takich jak Perplexity, Copilot, ChatGPT czy właśnie AIO.
Optymalizacja miniaturek w SERP-ach e-commerce
Jedną z najważniejszych zmian, które musi na pewnym etapie przejść każdy sklep internetowy, jest optymalizacja grafik pod kątem wyświetlania ich w SERP-ach. Brodie Clark zaktualizował w ubiegłym tygodniu swój przepotężny przewodnik po optymalizacji miniaturek, jakie mogą pojawić się w SERP-ach. Jeżeli zajmujesz się SEO w e-commerce, poradnik ten musisz przeczytać co najmniej raz w życiu. Gwarantuję, że będziesz do niego wracać :)
Doświadczenie wyszukiwania, a nie doświadczenie Google’a
Ze wszystkich wielkich przewidywań na temat tego, na co muszą się przebranżowić KONIECZNIE JUŻ TERAZ specjalistki i specjaliści SEO, przemawia do mnie tylko jedna idea: będziemy musieli nauczyć się wspierać także inne rodzaje docierania do usera poszukującego produktów, wiedzy, inspiracji czy rozrywki w systemach indeksujących oraz rankingujących informacje. SEO jest dziedziną niezwykle interdyscyplinarną i już teraz mamy sporo opcji na poszerzanie swoich horyzontów, a kilka świetnych propozycji padło w artykule Search everywhere optimization: 7 platforms SEOs need to optimize for beyond Google.
I to tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)