MałySEO #35: Local SEO z Localo + 6 newsów i 11 materiałów
Jak do tego doszło, nie wiem, ale dzisiejszy odcinek wypełniony został ogromem ciekawych i dogłębnych materiałów na temat SEO. Podrzucam opisy i linki do 11 ciekawych materiałów (przy czym blednie sekcja składająca się z zaledwie 6 newsów, i to średnio ciekawych), a jakby tego było mało — razem z Localo przygotowaliśmy trochę fajnych rzeczy na temat lokalnego SEO, których zazwyczaj w MałySEO Newsletterze bardzo brakuje. Owocnej lektury!
Spis treści:
LocalBusiness Schema i całe lokalne SEO z Localo
6 newsów o SEO
11 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
LocalBusiness Schema i całe lokalne SEO z Localo
Jeżeli chodzi o Local SEO i MałySEO Newsletter, niezaprzeczalne są dwa fakty: artykuły poświęcone temu tematowi należą do najchętniej klikanych przez czytelniczki i czytelników, natomiast ja ze względu na braki wiedzy i doświadczenia w tym obszarze nie mogę dostarczać ich zbyt często. I tutaj wchodzi Localo, polskie narzędzie do zarządzania wizytówkami Google.

Po pierwsze, twórcy właśnie udostępnili proste, ale niezwykle skuteczne narzędzie do generowania Schema LocalBusiness na podstawie wizytówki w Google. To ustrukturyzowane dane osadzane w kodzie strony, które pomagają Google lepiej zrozumieć firmę, co może przełożyć się na większą widoczność w wynikach wyszukiwania i Local Pack, lepszą indeksację oraz spójność z wizytówką Google. Szybkie wygenerowanie gotowego kodu to funkcjonalność, której nie może zabraknąć w arsenale żadnej agencji SEO czy freelancera zajmującego się lokalnym pozycjonowaniem.
Po drugie, to dopiero początek możliwości Localo, które możesz przetestować za darmo przez 30 dni.
Monitoring & Tracking – Automatyczne śledzenie pozycji i widoczności wizytówek Google bez potrzeby ręcznej analizy.
Audyt i Wytyczne – Kompleksowy audyt wizytówki Google z gotowymi rekomendacjami optymalizacyjnymi opartymi na danych konkurencji.
AI Asystent & Automatyzacja – Tworzenie treści postów, odpowiedzi na opinie oraz planowanie publikacji zdjęć bez wysiłku.
Generator Stron Internetowych – Tworzenie profesjonalnych, zoptymalizowanych pod SEO stron dla lokalnych firm jednym kliknięciem.
Planowanie i Publikacja – Automatyzacja postów, ofert oraz zdjęć w wizytówce Google, aby utrzymać stałą aktywność.
To tylko część funkcji Localo, które pozwolą Ci oszczędzić czas, zwiększyć efektywność działań i zapewnić klientom realne wyniki! 🚀
📚 Dodatkowo: kompleksowa baza wiedzy o lokalnym SEO w języku polskim oraz dedykowana grupa o pozycjonowaniu lokalnym (ponad 13 000 członków) – Dołącz tutaj.
Jak można wypróbować za darmo i jeszcze dostać tyyyle wiedzy, to szkoda nie skorzystać :D
Treść powyższego nagłówka ma charakter reklamowy zgodny z zasadami współpracy z MałySEO Newsletterem. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Localo wydaje się zajebistym produktem skrojonym pod potrzeby wszystkich osób, które w ramach swoich działań SEO zarządzają większą liczbą profili firmowych na Mapach Google’a. Gdybym takowe prowadził, Localo byłoby moim pierwszym wyborem.
6 newsów o SEO
CEO Google w Polsce
Wizyta CEO Google’a w Polsce sprawiła, że gigant z Mountain View nie schodził z medialnych nagłówków przez dobre kilka dni. Dla seowczyń i seowców nic ciekawego to nie przyniosło, ale dymy były niewąskie i właściwie każdy może sobie podpiąć ogłaszane cuda niewidy pod swoją narrację. Ta, w którą głęboko wierzę, mówi o oddawaniu cyfrowej suwerenności oraz niekorzystnej dla zwykłych ludzi deregulacji pod wpływem presji ze strony wyzyskiwaczy, no ale moje poglądy znacie i zapewne nie dziwi was, że każdą wypowiedź z ogłoszenia miliardowych inwestycji przekładałem sobie w głowie niczym wypuszczony w weekend cudowny Tłumacz Wolnorynkowy :D
Publisher Center niemal całkowicie zautomatyzowany
Google kontynuuje ogłoszoną w ubiegłym roku kampanię automatyzacji Publisher Center. Według wpisu z Publisher Center Help do wygaszonych sekcji dołączają stworzone kiedykolwiek landing pages, a jedyną istotną funkcjonalnością pozostaje już chyba tylko dodawanie logosów dla stron uczestniczących w Google News Showcase oraz Reader Revenue Manager.
Nowe dane strukturalne
Do grona danych strukturalnych możliwych do wypełniania przez sprzedawców dołączyły priceType oraz validForMemberTier, które mają ułatwić prezentowanie bardziej skomplikowanych wariantów cenowych, zgodnych z tym, co znajduje się na stronie sklepu. Co ciekawe, to drugie nie trafiło jeszcze do polskiej dokumentacji w sekcji Uporządkowane dane w umieszczonych przez sprzedawcę informacjach o produkcie i widoczne jest wyłącznie w wersji anglojęzycznej.
Szybsze ładowanie stron po przejściu z Google
Na blogu deweloperskim Chrome’a pojawił się opis wdrożonego już jakiś czas temu mechanizmu, dzięki któremu strony z topowych pozycji są pobierane jeszcze przed kliknięciem w dany link przez użytkowniczkę lub użytkownika. Ma to przyspieszyć wczytywanie stron, do których z dużą dozą prawdopodobieństwa zmierzają osoby wpisujące w Google zapytania, ale wszelkie niezrozumiałe dla mnie obwarowania związane z prywatnością oraz plikami cookies sprawiają, że nie mam zielonego pojęcia, kiedy Speculation Rules API odpala się w praktyce. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo to wszystko ciekawe.
Bug w Google Maps nie w pełni naprawiony
Jak poinformowała przedstawicielka Google, opisywany przed tygodniem bug związany z wyświetlaniem nieprawidłowej liczby recenzji ma już być naprawiony w przypadku większości profili. Po raz kolejny zadeklarowała też, że w wyniku błędu nie zniknęły żadne opublikowane opinie.
Odrzucanie wizytówek w końcu z powodami
Dobrą wiadomością z zakresu Local SEO jest za to zaktualizowanie maili informujących o odrzuceniu podczas weryfikacji wizytówki. Od teraz Google informuje o powodach nieprzejścia weryfikacji, co z pewnością pomoże każdemu, kto musiał uporać się z uporczywym odrzucaniem zgłoszeń z niejasnych powodów.
11 ciekawych materiałów o SEO
Uporządkowanie procesów Local SEO
Bardzo fajnym uzupełnieniem wiedzy prezentowanej przez Localo oraz możliwości dawanych przez to narzędzie może być uporządkowanie procesów związanych z działaniami Local SEO. Propozycję, jak to zrobić właśnie w kontekście lokalnego SEO, opublikował ostatnio Brendan Whipple z Bright Local.
Przepotężne case studies od Semcore
Przyznaję się bez bicia, że jeszcze w całości się nie zapoznałem (bo przy moim podejściu będę potrzebował na sekcje “Theory” oraz “Tactis” co najmniej kilku godzin), ale już po pobieżnej lekturze widać, że zapowiadane przez Semcore od kilkunastu miesięcy opracowanie “Co naprawdę działa w SEO” zdecydowanie nie jest wydmuszką i faktycznie dostarcza miliordów cennych informacji.
Mógłbym oczywiście sobie ponarzekać, że w przypadku poszczególnych case studies rubryczka “główne działania” to najmniej szczegółowe opisy ever, no ale po co, skoro i tak dostaliśmy tak potężną dawkę wiedzy, że odsyłali będziemy do niej kilka kolejnych pokoleń seowczyń i seowców.
Dokładniejsze śledzenie ruchu z ChataGPT
Mimo iż ruch z ChataGPT to zaledwie promil tego, co odsyła na nasze strony Google, podobnie zresztą jak hity botów OpenAI w logach serwerowych, niegłupim pomysłem jest testowanie nowych rozwiązań monitoringowych. Kilka sposobów, wraz z ich naturalnymi niedociągnięcia, bardzo szczegółowo i uczciwie opisał w swoim artykule Tomasz Resmarowski.
Jak działają detektory AI?
Jedną z niewielu rzeczy, co do których jestem pewien, to fakt, że wykrywacze AI nie działają. Dotychczas nie interesowałem się jednak mechanizmami stojącymi za tego typu narzędziami, i to zupełnie niesłusznie, ponieważ opis z blogu Ahrefsa pokazuje kilka bardzo ciekawych szczegółów.
Dwa fajne opracowania badań nad ruchem z AI
Bardzo cenię sobie opracowania Kevina Indiga publikowane w ramach serii Growth Memo, a dwa ostatnie prezentują naprawdę ciekawe wnioski z badań nad wpływem AI na ruch.
W pierwszym poruszony został temat przepływu użytkowników i użytkowników nastawionych na dokonanie zakupu. Standardowo polecam skupienie się na toku myślowym, a nie samym podsumowaniu, gdyż wiele z wniosków wypływa z konkretnych założeń analitycznych, które wcale nie muszą być zgodne z faktycznymi zachowaniami osób korzystających z LLM-ów.
Drugi jest natomiast próbą wyciągnięcia konkretów z 19 różnych badań nad wynikami AI Overviews. Przyznać muszę, że całkiem udaną, ponieważ bardzo klarownie i logicznie udało się autorowi sprowadzić do wspólnego mianownika wyniki opracowań o diametralnie różnych metodologiach i próbkach badawczych.
Kiepskie wnioski z ciekawych badań
Epicka prezentacja kiepskich efektów utożsamiania korelacji z przyczynowością oraz wyciągania wniosków pod z góry założoną tezę opublikowana została na blogu Moz. Asumptem do tejże prezentacji było zaś przeprowadzone przez Ziff Davis badanie dominacji contentu dużych wydawców w materiałach źródłowych do trenowania LLM-ów, na które z kolei warto rzucić okiem w kontekście walki mediów z big techami, ale w żadnym wypadku nie w kontekście SEO czy GEO.
A gdyby takich badań było komuś mało…
Tutaj z ręką na sercu przyznaję się, że nie miałem już czasu i siły rzucać na to okiem, ale pod kątem badań ilościowych Authoritas wyrobiło sobie już u mnie spory autorytet. Dlatego też bez większych oporów podrzucam jeszcze jedno badanie, którego autorzy przyjrzeli się wyświetlaniu AI Overviews w zależności od intencji wyszukiwania.
Optymalizacja dynamicznych treści
Optymalizacja dynamicznych treści wydawniczych różni się mocno od pracy nad contentem z sekcji blogowych w e-commerce czy tradycyjnymi evergreenami. Barry Adams pokusił się o wskazanie siedmiu elementów, które przynoszą w SEO newsowym wymierne korzyści bez tracenia czasu na działania przynoszące małe korzyści przy dużym wysiłku.
Rankowanie stron newsowych
Nieco bardziej teoretyczne (choć uzupełnione również o actionable steps) podejście do tematu newsowego zaproponował z kolei Harry Clarkson-Bennett. Podjął on próbę zebrania i uporządkowania wiedzy na temat znanych nam metod oceny treści przez Google w kontekście newsowym. W mojej ocenie zakończyło się to pełnym sukcesem i artykuł zostanie doceniony przez każdego entuzjastę opracowań o charakterze teoretycznym, nawet jeśli w gruncie rzeczy nie prezentuje nic szczególnie nowego czy odkrywczego.
Naprawdę dobra checklista EEAT
Lista artykułów na temat EEAT, których po lekturze nie podrzucałem wam w ramach MałySEO Newslettera, byłaby znacznie dłuższa niż lista tych ostatecznie zamieszczonych. Tym bardziej cieszę się zatem za każdym razem, gdy trafię na perełkę taką jak niniejsza checklista EEAT, prezentująca mnóstwo konkretów oraz inspiracji do faktycznego zdobywania zaufania odbiorczyń i odbiorców, a nie prób fejkowania tych czynników.
Kolejne skalowanko ze Screaming Frogiem
W ostatnim z dzisiejszych materiałów wracamy do kwestii wybitnie praktycznych, a konkretnie do kolejnej opcji skalowania drobnych zadań SEO ze Screaming Frogiem. W tutorialu opublikowanym na stronie narzędzia nauczymy się, jak przy pomocy Custom JavaScript Snippets wyskalować generowanie danych strukturalnych na podstawie zawartości strony.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)