MałySEO #30 - Promki SEO na Black Friday + 9 newsów i 12 artykułów
Tak żem dowoził cały listopad długaśne i wypełnione mięsem odcinki MałySEO Newslettera, że aż w najważniejszy dzień tego miesiąca nie dowiozłem i nie mam dla was długaśnej listy promek SEO na Black Friday. Na całe szczęście zrobił to ktoś inny i z czystym sumieniem mogę was odesłać dalej, samemu przechodząc do prawdziwego mięska - 9 newsów i 12 ciekawych materiałów o SEO. Jest co czytać!
Spis treści:
Promki SEO na Black Friday
9 newsów ze świata SEO i AI
12 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
Promki SEO na Black Friday
Pamiętacie tę moją napinkę, że pojawi się w tym miejscu najlepsza możliwa lista promek SEO na Black Friday, że będą tych linków miliordy i że najbardziej wyświechtany i nieprawdziwy slogan w historii marketingu (“każdy znajdzie coś dla siebie”) może i nadal będzie wyświechtany, ale w końcu stanie się prawdziwy? No to uprzejmie proszę, abyście o tejże napince i tych wszystkich obietnicach zapomnieli.
Powody są dwa. Pierwszym jest oczywiście moje lenistwo, bo jak się okazało, że te miliordy dostępnych promocji to faktycznie są miliordy, całkowicie straciłem zapał do ich spisywania. Drugim jest jednak fakt, że lista taka już powstała, sporządził ją bowiem na swoim blogu Roman Rozenberger. Zachęcam do przeglądania i korzystania. Z jednym wyjątkiem :D
Jeżeli planujecie dokonywać zakupów na Black Friday, rzućcie też okiem na moją podstronę narzędziową z bloga, (znaną wam zresztą z poprzedniego odcinka MałySEO Newslettera), na której zamieściłem linki afiliacyjne do następujących narzędzi i usług:
Semstorm
Senuto
Contadu
AfterMarket
UptimeRobot
Będę wdzięczny, jeśli w razie czego przejdziecie do ich zakupu właśnie przez mojego linka.
9 newsów ze świata SEO i AI
November Core Update jeszcze się nie zakończył
W sumie to obecna aktualizacja jest tak nudna, że regularnie o niej zapominam, i wyświetlające się od czasu do czasu informacje na jej temat strasznie mnie zaskakują. Interesujący jest jednak fakt, że mimo deklaracji o dwóch tygodniach wdrażania Google nie ogłosił jeszcze oficjalnie zakończenia prac w statusie update’owym. W przeszłości zdarzało się jednak, że podobne informacje publikowane były z kilkudniowym opóźnieniem, więc nie wiadomo w sumie, co i jak.
Rekomendacje trafiły na wszystkie konta GSC
Musiało wyjść na zero. Tydzień temu informowałem o usunięciu z GSC niepotrzebnego raportu, a teraz podrzucam linka do informacji o pełnym wdrożeniu równie niepotrzebnej funkcjonalności. Chodzi tutaj o omawiane już na łamach MałySEO Newslettera rekomendacje, które dotychczas pojawiały się na niektórych kontach GSC testowo, a teraz dostępne są już na wszystkich. Oczywiście wyświetlą tylko wówczas, gdy Google będzie chciał coś zarekomendować.
Statystyki LLM-ów zaczynają nabierać sensu
Przez dłuższy czas byłem straszliwie zmęczony statystykami dotyczącymi LLM-ów i każdy kolejny raport wzbudzał we mnie lekki odruch wymiotny, bo prezentowały jakieś totalne pierdoły. Teraz sytuacja nieco się zmieniła — kolejne narzędzia zyskują w skali światowej na tyle dużą bazę użytkowniczek i użytkowników, że coś faktycznie można z prezentowanych statystyk wyczytać konkretnego. Całkiem interesujący zbiór opublikował ostatnio Semrush w raporcie The Evolution of Online Search After ChatGPT.
Linki w AI Overviews są wybitnie niestałe
Na bardzo ciekawy aspekt niedostępnych jeszcze u nas AI Overviews zwrócił uwagę inny ciekawy raport Semrusha. Wynika z niego, że w porównaniu do tradycyjnych SERP-ów linki podrzucane w odpowiedziach AIO często się zmieniają. Moje socjalistyczne serduszko raduje się na myśl o bardziej równomiernym rozłożeniu kliknięć, aczkolwiek w oczywisty sposób utrudniać to może zarówno śledzenie wyników w zewnętrznych narzędziach, jak i rozplanowywanie pozyskiwania ruchu z AIO.
Google zmuszone do sprzedaży Chrome’a?
Jak donoszą źródła Reutersa, najbardziej prawdopodobną opcją uderzenia w monopol Google’a przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ma być zmuszenie firmy do sprzedaży Chrome’a. Jakiekolwiek domysły nie pojawiają się jednak w przestrzeni publicznej, wszyscy zgodnie twierdzą, że i tak kluczowa w całej sprawie będzie decyzja nowej administracji Donalda Trumpa.
OpenAI potrzebuje przeglądarki
Według doniesień Reutersa OpenAI miało kontaktować się z deweloperami w celu wybrania twórcy prototypu przeglądarki. Wraz z doniesieniami o próbie wprowadzenia ChataGPT na urządzenia Samsunga, które dość mocno promują produkty Google, tworzy to obraz pełnej ofensywy na kilku polach, które dają gigantowi z Mountain View obecną dominację na rynku wyszukiwania informacji.
Kolejny dobry ruch Perplexity
A przynajmniej tak wygląda to na papierze. Obserwując kolejne posunięcia właścicieli Perplexity zastanawiam się, gdzie mogłaby być dzisiaj ta firma, gdyby była rozpoznawalna tak powszechnie (czyli w świecie poza twoją linkedinową bańką) jak produkt OpenAI. Mam wrażenie, że dowolny pomysł na monetyzację wygląda w przypadku tego narzędzia milion razy przyjaźniej dla użytkowników, niż analogiczne działania konkurencji. Tak wygląda też produktowa odsłona Perplexity.
Startup AI z nazwą gorszą niż Osram
W Wielkiej Brytanii kolejni wydawcy dołączają (a nawet inwestują) do startupu ProRata. U nas brzmi to trochę jak nazwa firmy Osram, ale kojarząca się jeszcze bardziej obrzydliwie, bo z branżą chwilówkową, jednak pomysł brzmi turbosensownie. Celem startupu jest wycenianie stopnia kontrybucji contentu od wydawców do udzielania odpowiedzi przez LLM-y, co przełożyć ma się na odpowiednią kompensację. Nie wiem, jak ma to działać w praktyce, bo i sami twórcy startupu tego nie klarują, skupiając się na wielkich słowach o sprawiedliwości i jakości, ale same ideały słuszne.
Najlepsza reklama SEO, jaką zobaczycie
Nie jest to filmik nowy, ale został ostatnio przypomniany, i totalnie chcę się nim z wami podzielić. Raz, że rzadko kiedy tak dobrze udaje się oddać klimat oryginału bez wywoływania poczucia żenady. A dwa, że zabawniejszej reklamy SEO nigdy nie zobaczycie.
12 dogłębnych materiałów o SEO
Turbosensownie o topical authority
W zalewie mocno przedramatyzowanych tekstów dotyczących pojedynczych elementów tzw. “wycieku z Google’a”, których produkcja na szczęście zmalała już do minimalnych ilości, pojawiają się jednak także rozważania sensowne. Jednym z nich są przemyślenia Szymona Słowika dotyczące siteFocus oraz siteRadius w kontekście autorytetu tematycznego domeny.
Screaming Frog krok po kroku
O ile dokumentację Screaming Froga uważam za jedno z arcydzieł tego gatunku, tak dla wielu osób niezaznajomionych jeszcze ze wszystkimi opcjami narzędzia może być ona nieco przytłaczająca bez konkretnego kontekstu. Osobom wolącym formę audiowizualną z pewnością przypadnie do gustu przewodnik Pawła Cengiela na YouTube, w którym zaprezentowane zostały najważniejsze funkcjonalności SF.
Kiepskie wnioski z analizy danych z GA4
Kolejny świetny mikrokejskik z bloga Top Online! Teraz kolej na Grzegorza Słokę, który na przykładzie maila od klienta zaprezentował, jak w prosty sposób wyciągnąć można złe wnioski z powierzchownej analizy danych w GA4.
Pochopne wnioski ze spadków
Dość podobny w duchu temat poruszony został w biuletynie Semgence, gdzie Paweł Gontarek zaprezentował zmiany w SERP-ach, które wpłynąć mogą na spadek ruchu organicznego znacznie bardziej, niż przesuwanie przez Google’a algorytmicznych wajch.
Kilka świetnych filmików o audytach SEO
Olga Zarr w ramach promocji swojego kursu o audytach SEO regularnie wypuszcza pogłębione nagrania na temat poszczególnych aspektów tego aspektu seowego rzemiosła. Ostatni z nich przemówił do mnie na tyle, że podrzucam link właśnie do niego, ale przejrzyjcie (a może i przeżyjcie) więcej filmów publikowanych ostatnio na tym kanale, bo to serio złoto.
Istotne uwagi o Product-Led SEO
Product-Led SEO to bardzo ciekawy i rosnący na popularności koncept, który zdecydowanie warto poznać. 3 istotne aspekty takiego podejścia na bazie rozmów z praktykami opisał w swoim newsletterze Kevin Indig.
Wsparcie redakcji ze strony SEO
O współpracy na linii redakcja-SEO i w drugą stronę napisać można byłoby pewnie milion anegdot (a od siebie wspomnę, że nigdy nie zacząłbym robić SEO, gdyby nie fantastyczna współpraca z seowczynią i seowcami, gdy pełniłem rolę redakcyjno-wydawniczą). Poza wszelkimi animozjami trzeba jednak pamiętać, że na koniec dnia nikt nikomu nie robi na złość, tylko każdy chce wykonywać swoją pracę zgodnie z tym, co uważa za najlepsze. A o tym, jak przekazywać redakcjom to, co naszym zdaniem jest najlepsze, elegancko piszą Jessie Willms oraz Shelby Blackley.
Curiosity gap w Google Discover
Do artykułu, w którym omawiany jest wzrost znaczenia Discovera jako źródła ruchu wydawcy Reach (należy do nich m.in. Daily Mirror) podchodziłem pierwotnie jako do małowartościowego newsa, który tylko przeskanuję wzrokiem, ale okazało się, że wypowiedzi tam padające są całkiem sensowne i przede wszystkim interesujące. Szczególnie zainteresował mnie koncept “curiosity gap” w kontekście tytułów, które powszechnie określa się jako "clickbaitowe”.
Zdaniem Martina Little’a, Audience Directora Reach, cała sztuka polega w przypadku Discovera na opowiedzeniu w jednym zdaniu całej historii, ale tak, aby pozostawić niedomówienie wyjaśniane w tekście. Od klasycznego clickbaitu różnić ma się to właśnie związkiem z faktami i dostarczaniem w treści tego, co tytuł obiecuje.
Proste testowanie hipotez w SEO
Podchodzę wybitnie nieufnie do wszelkich deklaracji pochodzących z ust specjalistek i specjalistów SEO, że coś działa lub nie działa, bo “tak wykazały nasze testy”. Widziałem zbyt dużo sytuacji, w których jedyną sensowną odpowiedzią jest delikatne zasugerowanie, że opublikowanie pięciu artykułów czy zmiana dziesięciu alt textów nie do końca jest testem xD Natomiast jeżeli już komuś koniecznie zależy, aby wynikami własnych testów się podpierać, niech chociaż wypełniają one założenia z tej basicowej i całkiem klarownej prezentacji.
Warianty produktów w e-commerce SEO
Na temat mniej lub bardziej sensownych wdrożeń wariantów produktów w e-commerce SEO można byłoby napisać dość opasłe tomiszcze o charakterze tragikomedii. Głęboko wierzę, że opracowania teoretyczne nic w tej kwestii nie dadzą bez wcześniejszego przerobienia kilku case’ów w praktyce, jednak całkiem fajnie mieć w jednym miejscu zebrane absolutne podstawy. Takowe przygotował na blogu WordLift Doreid Haddad.
Kwartalny raport z branżowych CTR-ów w Q3
Na blogu narzędzia Advanced Web Ranking opublikowany został raport z CTR-ów w trzecim kwartale z podziałem na branże. Mimo iż według deklaracji ma on być “międzynarodowy” i dotyczyć “wszystkich dostępnych rynków” powątpiewam nieco w możliwość odniesienia go do polskich SERP-ów. Natomiast jest to solidna garść ciekawych statystyczek, a ciekawe statystyczki są naprawdę fajne.
Nie wszyscy wydawcy lecą przez site reputation abuse
Aleyda Solis podsumowała dotychczasowe spadki witryn, które dotknięte zostały ręcznymi karami za site reputation abuse. Jak się okazuje, nie wszyscy wydawcy potraktowani zostali równie surowo, a w niektórych przypadkach wycięcie konkurencji oznaczało wręcz spore wzrosty.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)