MałySEO #27: 9 newsów i 7 artykułów
W listopadzie planuję dla czytelniczek i czytelników MałySEO Newslettera kilka fajnych rzeczy, a przede wszystkim powrót do cotygodniowego cyklu wydawniczego, nadszarpniętego nieco chorobowym wrześnio-październikiem. Rozpędzamy się jednak stopniowo i powoli — pierwszy odcinek w tym miesiącu to zaproszenie do zwrócenia uwagi na 9 newsów oraz 7 materiałów. W tym kozacką darmową usługę!
Spis treści:
9 newsów ze świata SEO i AI
7 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
9 newsów ze świata SEO i AI
SearchGPT już w Polsce
Wdrożenie SearchGPT odbyło się bez fajerwerków — pewnego dnia opcja przeszukiwania sieci i otrzymywania odpowiedzi po prostu pojawiła się w ChacieGPT. Korzystałem zaledwie kilkukrotnie i nawet byłem zadowolony, choć oczywiście ze względu na siłę przyzwyczajenia i tak musiałby wydarzyć się cud, abym porzucił szybkie wpisywanie krótkich fraz w Google na rzecz dłuższych i bardziej konwersacyjnych pytań w rozmowie z botem. Chociaż nie wykluczam, że takim cudem może stać się plugin Chrome, który pozwala na korzystanie z SearchGPT poprzez wpisywanie zapytań w pasku wyszukiwania.
Jeżeli będziecie chcieli zweryfikować, ile ruchu odsyła na wasze strony ChatGPT (oraz inne LLM-y), rzućcie okiem na kolejny dashboard z Looker Studio. Wydaje się bardziej przejrzysty i informacyjny niż ten podrzucany kilka odcinków MałySEO Newslettera temu, więc warto spojrzeć.
Ruch z LLM-ów rośnie. Powoli, ale rośnie
Jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie, nim ruch z LLM-ów zacznie być na tyle znaczący, aby przykładać do niego jakąkolwiek wagę. Ethan Smith z Graphite przygotował jednak zgrabne podsumowanie, z którego wynika, że zagranico (a konkretniej to załoceanem) widać spory wzrost w referalach. W ujęciu procentowym na badanej próbce było to +68% względem sierpnia i pokrywa się to z tendencjami opisywanymi przez wszystkich. Jeśli zajmujecie się większą stroną, prawdopodobnie to samo widzicie w raporcie z nagłówka wyżej.
AI Overviews rozszerzone na prawie cały świat
Trzy dni przed powszechnym wdrożeniem SearchGPT na całym świecie Google ogłosił rozszerzenie AIO na kolejne kraje (oczywiście poza Unią Europejską), których jest już ponad setka. Przeszło to raczej bez echa, choć Marie Haynes dopatruje się w tym — w mojej opinii kompletnie niesłusznie i bezpodstawnie — powodu spadków dużych portali na przełomie października i listopada.
Search Off the Record i ciekawe, i praktyczne
Ostatnio chwaliłem podcast Google’a za podejmowanie tematów niezwykle ciekawych, nawet jeżeli z punktu widzenia specjalistek i specjalistów SEO ich użyteczność była dyskusyjna. Najnowszy odcinek zlikwidował i ten mankament, ponieważ mowa jest w nim o metodach UX. Warto kliknąć w wideo lub transkrypcję, bo materiał jest i praktyczny, i interesujący.
Zmiany w dokumentacji dot. CWV i crawl budgetu
Pewnych zmian doczekała się dokumentacja Google’a w zakresie dwóch istotnych pojęć. W przypadku Core Web Vitals (rzućcie okiem na podsumowanie Rogera Monttiego) mamy do czynienia z uściśleniem INP, a do rozdziału z crawl budgetem dołączyła bardzo fajna lista dobrych i złych praktyk (tutaj warto sięgnąć wprost do źródła).
Linkowanie wewnętrzne bruździ w canonicalach
W sumie mnie to mocno zdziwiło, bo nigdy nie brałem tego czynnika pod uwagę. Mianowicie John Mueller w jednej z linkedinowych dyskusji wskazał, że jednym z powodów niepoprawnego interpretowania przez Google canonicali mogą być linki wewnętrzne. Zgrabnie podsumował to Roger Montti, podpowiadając jednocześnie, aby zwracać w tym kontekście uwagę również na przekierowania 301.
Nawigacja Google Maps pod ostrzałem
We wszelkich możliwych mediach społecznościowych użytkowniczki i użytkownicy Google Maps obsztorcowują giganta z Mountain View za zmianę lektora w nawigacji. Pod koniec października generowany przez sztuczną inteligencję głos zastąpił lubianego Jarosława Juszkiewicza, co dołożyło kolejny kamyczek do lawiny buntów przeciwko używaniu AI.
Nie jestem przekonany, czy negatywne reakcje na kolejne produkty korzystające otwarcie ze sztucznej inteligencji cokolwiek zmienią w zakresie jej wdrażania, ale może genialni reformatorzy w korporacjach zastanowią się dwa razy przed rzuceniem się w wir rewolucji. W batalii o serca klientek i klientów zdecydowanie wygrywają bowiem firmy, które od zastępowania ludzi przez AI głośno się odżegnują. W przypadku case’u Jarosława Juszkiewicza na plus wyszli pijarowcy Orlenu oraz tabelki z nowymi userami Yanosika.
Wizerunkowa klapa Google’a również za Oceanem
Inną katastrofą, już na międzynarodową skalę, zakończyła się decyzja Google’a o zaproszeniu grupy małych wydawców z USA na spotkanie w Mountain View. Skali ich rozczarowania nie oddam raczej słowami (polecam za to relacje Morgan McBride, Mike’a Hardakera czy Kim Smith), za to opiszę w skrócie przebieg wydarzeń.
Ano było to tak, że chłopy i baby wydali wuchtę siana na wyjazd do kalifornijskiej siedziby Google’a, żeby pooglądać pracowników firmy grających na przerwach w ping-ponga i dowiedzieć się od wysoko postawionych przedstawicieli giganta z Mountain View, że z grubsza jest wszystko okej, a jak komuś rozpadł się biznes, to mówi się trudno i płynie się dalej.
I ja nawet jakoś szczególnie nie ironizuję ani nie ubarwiam, naprawdę się to wydarzyło.
Dalsze spadki pasożytniczych katalogów
Glenn Gabe zdaje kolejną relację z frontu walki Google’a z pasożytniczymi praktykami największych światowych wydawców. Tym razem ciekawym dodatkiem są rozważania o mechanizmach wykrywania contentu oddalonego od tematyki domeny.
7 dogłębnych materiałów o SEO
Bezpłatny raport link gap
Mało rzeczy porusza moje serce tak bardzo jak hasło ZA DARMO, więc gdy tylko zobaczyłem możliwość uzyskania bezpłatnego raportu z niedoborów w linkowaniu zewnętrznym względem konkurencji, od razu skorzystałem i zachęcam was do tego samego. Uzyskanie takich informacji oferuje Trust Luna. Sam jeszcze czekam na swój raport, więc co do zawartości wypowiedzieć się nie mogę, ale jak to się mówi u mnie na wsi — za darmo to i ocet słodki. A jestem przekonany, że winegretowej zawartości nie otrzymam.
Kompleksowy przewodnik po bloczku Top Stories
Do kompleksowych przewodników po konkretnym źródle ruchu z Google podchodzę zazwyczaj jak pies do jeża, spodziewając się samych komunałów i truizmów. Dzięki temu do listy małych zwycięstw nader często dopisuję satysfakcję z trafnych przewidywań, jednak w przypadku lektury kompleksowego przewodnika po bloczku Top Stories z newslettera Leadership in SEO wszystko potoczyło się nie po mojej myśli. To naprawdę kawał solidne podsumowanie tematu i blisko mu do kultowego przewodnika po Google Discover.
Istotne rozróżnienie botów OpenAI
Jeżeli rekomendujesz blokowanie botów LLM w obawie przed łatwym recyklingiem twojej treści przez konkurencję, nie chcesz dopuścić do trenowania modeli na twoim contencie lub zależy ci na tym z jakichkolwiek innych względów (sam zdecydowanie bym takich działań nie zalecał, bo można je porównać do rozsypywania na ulicach trutki na konie w celu rozładowania korków) koniecznie musisz zainteresować się rozróżnieniem botów używanych przez OpenAI. John Henshaw na dość dobrym przykładzie pokazuje w lapidarnym artykule, jakie są oddziaływania konkretnych wykluczeń w robotsach.
Case study z wykorzystania case study
Jak dobrze wiecie, bardzo ciepłymi uczuciami darzę mikrokejsiki, bo są one świetnym źródłem pomysłów gotowych do przetestowania od ręki. Tak właśnie jest z case study z wykorzystania case study Huberta Szajnera. Warto sprawdzić, czy na opiekowanych przez was stronach nie ma właśnie takiego contentu do szybkiej optymalizacji.
Bitwa czynników w Local SEO
Inny ciekawy mikrokejsik, który przykuł ostatnio moją uwagę, dotyczy dwóch istotnych czynników rankingowych w Local Pack. Andrew Shotland zastanawia się, czy rozpoznawalność przebija odległość — i o ile nie są to bardzo pogłębione badania, to perspektywa wygląda całkiem ciekawie.
Wybór kategorii w Google Moja Firma
Znacznie bardziej dogłębny i mięsisty jest z kolei artykuł z Search Engine Land poświęcony odpowiedniemu doborowi kategorii w wizytówkach Google. Dla wielu osób, które nie tworzą profili GMF seryjnie, proces taki bywa źródłem nielichych zagwozdek. Materiał Elizabeth Rule może część z nich rozwiązać.
Keywordy z perspektywy strategicznej
Nie wiem, czy o technikach i strategiach związanych z keywordami da się napisać jeszcze cokolwiek odkrywczego, ale na pewno ubrać można stare informacje w bardzo mięsistą formę. Udowadnia to Kelly Ayres, która w swoim artykule o keywordach z perspektywy strategicznej zawarła sporo cennych uwag. Mimo iż są one maksymalnie skondensowane i bardzo konkretne, tekst nie jest ani krótki, ani pobieżny. Więc propsik i godne co najmniej zerknięcia, mimo iż nastawiałem się bardziej na perspektywę strategiczną, a mnóstwo jest tam uwag typowo operacyjnych.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)