MałySEO #26: 14 newsów i 9 artykułów
Mordeczko, to lecimy z analizą! - napisał mi wczoraj na początku odpowiedzi ChatGPT, który po kilku ostatnich update’ach elegancko przystosowywać zaczął się już do stylu komunikacji preferowanego przez użytkownika. Zgodnie z tym duchem lećmy zatem z 14 gorącymi tematami ze świata SEO i AI (od październikowych plotek o update’ach po grube dramy w Wordpressie), a także 9 dogłębniejszymi materiałami, które zdecydowanie warto sobie przyswoić.
Spis treści:
14 newsów ze świata SEO i AI
9 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
14 newsów ze świata SEO i AI
Październikowe plotki o niepotwierdzonych update’ach
Nie darzę zbyt wielką estymą wiecznego panikowania i sugerowania, że to właśnie w ostatni weekend mieliśmy do czynienia z wielkim niepotwierdzonym update’em (a ten ostatni weekend to był już dwa razy we wrześniu i trzy razy w październiku), jednak sprzeniewierzyłbym się swoim kronikarskim obowiązkom, nie podrzucając kilku linków na temat ostatnich plotek. A właściwie linku jednego, ale do eleganckiego zbioru przygotowanego przez Marie Haynes. Jeżeli lubicie takie treści, to materiał obowiązkowy.
Zmiany kadrowe w Google Search
Niecieszący się przesadnie dobrą opinią Prabhakar Raghavan (żeby wspomnieć tylko fantastyczny reportaż o człowieku, który zniszczył Yahoo i to samo robi z Google) obejmie rolę Chief Technologist, a jego miejsce jako lidera Knowledge & Information (w tym również najbardziej interesującego nas obszaru Search) zajmie Nick Fox. Pełne korporacyjnego bełkotu ogłoszenie tych zmian znajdziecie tutaj.
Chociaż sam nie widzę w tym nic szczególnie optymistycznego, nieco inne spojrzenie na tę sprawę przedstawił Kevin Indig, który postrzega te zmiany jako degradację Raghavana i upatruje w nich szansę na zmiany w kilku kluczowych obszarach działania wyszukiwarki.
Śpij słodko, sitelinkowa szukajko [*]
Google ogłosił, że od 21 października z wyników wyszukiwania znika search box, który wyświetlał się dla niektórych domen w sitelinkach i pozwalał na wpisywanie fraz do wyszukiwania na tejże stronie. Chociaż nie znam nikogo, kto korzystałby z tej opcji, to chociaż fajnie wyglądała. I w sumie nic mądrzejszego w tym temacie nie mam do powiedzenia xD
Google Shopping na wyższym levelu personalizacji
Kolejnym krokiem w kierunku ekomersizacji Google’a (która jednakowoż nie dotarła jeszcze do Europy) jest przebudowa Google Shopping w kierunku większej personalizacji, oczywiście napędzanej przez buzzwordy związane z AI. Jeżeli podobne opcje miałyby zostać wprowadzone u nas, na co raczej nie powinniśmy liczyć w najbliższych miesiącach, największym przegranym byłyby z pewnością e-commerce’owe sekcje blogowe.
Ania nie gotuje, bo clickbait
Jeden z najnowszych eksperymentów Google’a przebił się do mainstreamu z absolutnie zabawnym tytułem: Ania nie gotuje, bo się martwi. Google wprowadza funkcję, która zaora blogi kulinarne. Wypadałoby Anię uspokoić, że tego typu zabaw z formami wyświetlania treści w Featured Snippets przeprowadzanych są miesięcznie dziesiątki i rzadko które trafiają ostatecznie do wyników wyszukiwania. Ale jak ktoś potrzebuje powodów, żeby się nimi martwić lub nakręcać czytelniczki i czytelników, to i tak znajdzie ich bez liku. Swoją drogą, podobnie kradnie content również Bing.
503 na robots.txt
Jako fan różnego rodzaju technicznych rozkminek związanych z SEO z zaciekawieniem przeczytałem dyskusję na temat pliku robots.txt zwracającego przez kilka miesięcy 503. W skrócie: jeśli pozostałe istotne podstrony nie mają tego problemu, to powinno być git, ale lepiej po prostu naprawić błąd :P
Jak mierzony jest CLS?
Matt G. Southern podsumował we wpisie opublikowanym w Search Engine Journal serię wpisów z Twittera (obecnego X), w których Barry Pollard z Google’a zaprezentował metody mierzenia Cumulative Layout Shift oraz kilka tipów co do interpretowania CLS.
Google Trends dla dziennikarek i dziennikarzy
Na kanale Google Search Central pojawił się kolejny tutorial Google Trends, tym razem kierowany do dziennikarek i dziennikarzy. Standardowo dla nagrań z tej serii można skwitować to słowami: fajnie brzmi, ale w treści zbyt basicowe. No bo w sumie co można więcej o Trendsach powiedzieć?
Rekomendacje także w Bing Webmaster Tools
Microsoftowy odpowiednik GSC również doczekał się opcji z rekomendacjami. Na pierwszy rzut oka wyglądają na nieco bardziej pomocne niż te od Google’a, ale pod względem użyteczności obie funkcjonalności stoją prawdopodobnie na jednym poziomie. Zerowym.
Search Engine Land przejęte przez Semrush
Ze wszystkich newsów, które będą miały zerowy wpływ na waszą pracę, zdecydowanie największy szum wzbudziło w ostatnich dniach ogłoszenie o akwizycji SEL przez Semrush. Za bardzo nie ma się czym ekscytować, albowiem nie oznacza to nic więcej niż to, że firma mająca do wydania zbyt dużo pieniędzy inwestuje je w przycięcie linków do ahrefsa i innych konkurentów z poczytnego źródła wiedzy w branży.
Ciekawe, choć mało praktyczne Search Off the Records
Jeśli jesteśmy już przy materiałach absolutnie niezmieniających niczyjego życia, to warto zapropsować kolejny bardzo interesujący odcinek Search Off the Records. Tym razem na tapet wzięty został temat Google Doodle. Niezwykle podoba mi się ten kierunek, w którym zamiast kolejnego blablania o tym samym, o czym zazwyczaj mówią przedstawiciele Google’a, dostajemy materiały dotyczące małych wycinków searchowej rzeczywistości, o których w innym miejscu nie posłuchamy lub nie poczytamy (tutaj transkrypt).
SearchGPT odsyła więcej ruchu niż Claude i Perplexity
Z bardzo niekonkretnych danych przedstawionych przez BrightEdge (kojarzycie zapewne ten rodzaj informacji prasowych, które zarzucają milionem danych procentowych bez mocniejszych konkretów) wynika, że SearchGPT odsyłać ma do stron marek czterokrotnie więcej ruchu niż Claude czy Perplexity. To ciekawa informacja, zważywszy na fakt, że wyszukiwarka od OpenAI jest od tych dwóch narzędzi znacznie młodsza i słabiej ugruntowana na rynku.
Kolejny odcinek dram na łonie Wordpressa
(i z pewnością nie ostatni)
Jako fan wszelkiego rodzaju internetowych dram z niecierpliwością oczekuję na nowe doniesienia z frontu walk o Wordpressa i ostatnie kilkanaście dni było pod tym względem zdecydowanie wynagradzające.
Stojący za Wordpressem Matt Mullenweg po prostu przejął sobie wtyczkę WP Engine i zaczął traktować jako swoją, bo może, a jego konkurent mógł nie stawiać biznesu na jego silniku xD Serio tak to tłumaczy xD
Twórca Wordpressa zaoferował pracownikom, którzy nie popierają jego walki z WP Engine, natychmiastowe zwolnienie z sześciomiesięcznym wynagrodzeniem (lub 30 000$, jeśli zarobiliby w tym okresie mniej). Ofertę z miejsca przyjęło 159 osób xD
Jako że 159 osób to było chyba zbyt mało, po kilku dniach pojawiła się nowa oferta, sięgająca dziewięciu miesięcy xd Nie opublikowano jednak danych, ile osób przyjęło sowitą opłatę i możliwość odejścia z tego bajzlu w tej turze.
Jest zatem grubo i zapewne informował będę o nowych aktach tej epickiej dramy niejednokrotnie.
Planszówka o SEO
Na koniec newsów fajna ciekawostka: w przedsprzedaży można zamówić grę planszową o SEO. Gdybym tylko miał przyjaciół, żeby móc pograć z kimś w planszówki, to zamówiłbym z miejsca. Nie jest przesadnie droga (84$ z wysyłką), a wygląda jak kawał dobrej zabawy.
9 dogłębnych materiałów o SEO
Festiwal SEO 2024 – prezentacja o dostępności
Generalnie nie zgadzam się z clickbaitowym podtytułem prezentacji (bo moim zdaniem SEO nie niszczy dostępności, a wręcz ją rozwija), ale poza tym wszystko jest cacy — Marcin Opolski udostępnił prezentację z Festiwalu SEO 2024, podczas której elegancko wykazał, jak najlepsze praktyki SEO mogą wspierać szeroko pojętą dostępność. I vice versa.
Działania SEO na stronach z długiem technologicznym
Paweł Gontarek opublikował całkiem praktyczny artykuł na temat działań SEO na stronach internetowych z długiem technologicznym. Ktoś złośliwy mógłby zapytać, czy inne witryny niż takie z długiem istnieją, ale tak na serio to warto spojrzeć na to, co da się zrobić lub o co walczyć, gdy wielu rzeczy zrobić czy wywalczyć się nie da.
Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?
Osobom, które lubią zastanawiać się, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, z pewnością przypadnie do gustu nowy odcinek podcastu Dawida Medwediuka, w którym prowadzący zastanawia się wraz z Marcinem Zielińskim na temat tego, czym zajmują się obecnie seowczynie i seowcy. Jak możecie się łatwo domyślić — to zależy.
Jak trafić do odpowiedzi w LLM-ach?
Gdybym wrzucał do MałySEO Newslettera wszystkie generyczne artykuły na temat “GEO” i pozycjonowania w LLM-ach, strasznie dużo bym się napracował, wy byście się równie mocno naklikali, a absolutnie nikt nie uzyskałby z tego żadnej wartościowej wiedzy. Taki właśnie jest poziom tych treści, z którego elegancko wyłamuje się Rand Fishkin.
Oczywiście w przypadku tego autora nie można wykluczyć, że część wniosków bierze się z szurskich teorii, natomiast podane przykłady oraz praktyczne porady z pewnością przemawiają do rozsądku w zalewie niezbyt treściwych materiałów, którymi obrodziło ostatnio bardziej niż w sierpniu kaniami w lesie między Nowymi Mieczysławami a Włodowem.
SEO znowu zabija (tym razem Digital PR)
Jeśli mielibyśmy liczyć death count medialnych killerów, SEO prawdopodobnie plasowałoby się gdzieś pomiędzy alkotubkami a ludźmi postrzelonymi przez myśliwych dostrzegających w nich cechy dzika. Abstrahując od tytułowej tezy, której autorowi w sumie nie chce się nawet jakoś poważniej udowadniać, artykuł Andrew Hollanda to naprawdę solidny przegląd spostrzeżeń, które warto przyswoić sobie przed poważniejszym podejściem do tej metody linkbuildingu.
11 najważniejszych czynników rankingowych
dla wizytówek restauracji
Ze standardowym zastrzeżeniem, że ze względu na brak praktyki trudno mi ocenić jakość materiału o Local SEO, podrzucam link do artykułu na temat 11 najważniejszych czynników rankingowych dla wizytówek restauracji w Google Maps.
Zawieszone, wyłączone, niezweryfikowane
(to o wizytówkach, a nie naszych marzeniach)
Na tym jednak potencjalnie ciekawe materiały o Local SEO się nie kończą. Miriam Ellis przygląda się różnicom pomiędzy negatywnymi stanami wizytówek w Google Maps i na bazie dokumentacji oraz praktycznej wiedzy tłumaczy, jak wpływają one na widoczność biznesów lokalnych.
Bardzo fajny Custom GPT pod Direct Answer
Znacznie więcej (choć niekoniecznie wiele dobrego) mogę powiedzieć o Custom GPTs tworzonych z myślą o zadaniach SEO. Ze względu na olbrzymią pogardę, z jaką traktuję większość publikowanych w internecie narzędzi opartych o konkretny zbiór wytycznych w ChacieGPT, tym bardziej warto zaufać dzisiejszej polecajce. SnippetBrain stworzony przez Steve’a Totha to perełka, która pozwala tworzyć bardzo skonkretyzowane opisy i definicje, idealne do formułowania akapitów pisanych z myślą o Direct Answer albo encyklopedycznym meta description. Tu znajdziecie sam Custom GPT, a tutaj opis i przykłady.
CEOs nie wierzą w przyszłość dziennikarstwa
Kevin Indig podjął się opisu niezbyt optymistycznych nastrojów w branży wydawniczej, które rozlały się już chyba po całym świecie. Znana śpiewka: koszty rosną, reklamodawcy odchodzą, subskrypcje zwalniają, social media przynoszą mniej kliknięć, AIO utną kilkadziesiąt procent ruchu, afiliacja dostaje po kieszeni, spam SEO rośnie w siłę, słońce zachodzi, a wódka się kończy. W skrócie – wydawcy mają przekichane, a przynajmniej w to wierzy 47% badanych.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)