MałySEO #25: 7 newsów i 7 artykułów
Dzisiaj odcinek bardziej z cyklu “skromne, a złote” niż “złote, a skromne”. Skromne, bo krótko, a złote — bo naprawdę super materiały, w tym dwa tak chętnie klikane przez was case’y z polskiego podwórka. Nie przedłużając, zapraszam do lektury!
Spis treści:
7 newsów ze świata SEO i AI
7 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
7 newsów ze świata SEO i AI
Nowe funkcjonalności AI od Google’a
Choć nie jest to jak na razie news dotyczący w jakikolwiek sposób polskiego rynku, zdecydowanie warto się z nim zapoznać. Google poinformował we wpisie blogowym o nowinkach związanych z wdrażaniem rozwiązań AI do wyszukiwarki. Dotyczą one wyszukiwania głosowego oraz wizualnego. Jednocześnie w oddzielnym artykule opisane zostało wprowadzenie reklam do AI Overviews oraz Google Lens.
Dane strukturalne produktów — lepiej w HTML niż JS
Przed kilkoma miesiącami głośno było o ostrzeżeniach Google’a przed zasilaniem danych strukturalnych produktów przy pomocy JavaScript. Dołączyły one do dwóch kolejnych miejsc w dokumentacji, tym razem z klarowną i wyrażoną wprost poradą, aby znaczniki dotyczące produktów umieszczać w HTML-u od razu dostępnym dla botów.
Nowy markup dla produktów
A jeśli jesteśmy już przy danych strukturalnych, to warto odnotować wdrożenie nowego ich typu. Od teraz w takiej formie umieszcza się także certyfikaty, którymi może pochwalić się produkt. Link prowadzi do dokumentacji w języku angielskim, ponieważ zmiana ta jeszcze nie została dodana do polskiej wersji językowej.
Kolejne ciekawe Search Off the Record!
Może powinienem przestać pisać to z zaskoczeniem, bo sytuacja ta powtarza się po raz kolejny, ale znów w ramach podcastu Search Off the Record pracownicy Google’a dowieźli naprawdę ciekawy materiał. W pierwszym październikowym odcinku możemy odsłuchać lub przeczytać transkrypcję rozmowy z członkami zespołu Search Site Reliability Team. Świetnym materiałem dla zainteresowanych (choć wątpię, aby było takowych osób dużo) będzie również lektura udostępnionego publicznie podręcznika SRE, czyli Site Reliability Engineering.
Do degradacji cache dołącza meta tag “noarchive”
Oprócz usunięcia z wyszukiwarki operatora “cache":” w dokumentacji pojawiła się również informacja o zaprzestaniu wykorzystywania meta tagu “noarchive”. Jednocześnie podkreślono, że nie ma potrzeby usuwania go z tych miejsc, w których był wdrożony.
OpenAI szykuje podwyżki
Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach OpenAI szykuje na najbliższe lata stopniowe podwyżki, rozpoczynające się od podniesienia ceny za podstawową subskrypcję do 22$ jeszcze w tym roku, a mające zatrzymać się na 44$ w 2029.
Sam niedługo z subskrypcji chyba zrezygnuję, i to niezależnie od podnoszonych cen — w przypadku skryptów Pythona fajnie sprawdza się też darmowa wersja, treści generuję przy pomocy API (i to częściej korzystając z Gemini), a z wprowadzanych tricków i udogodnień ChataGPT korzystam zazwyczaj tylko z ciekawości w pierwszy dzień po ich wprowadzeniu.
Marketplace AI dla wydawców
Jednym z problemów, jakie sygnalizuje się przy informacjach o kolejnych dealach wydawców z firmami AI, jest potencjalne wykluczenie mniejszych podmiotów z grona serwisów, do których odsyłały będą poszczególne usługi. Na problem ten postanowił odpowiedzieć Cloudflare, który poinformował o planach stworzenia marketplace’u dla wydawców, którzy chcą oferować swój content do uczenia LLM-ów. Równie przydatną funkcjonalnością systemu AI Audit ma być darmowa możliwość blokowania wszystkich botów AI.
7 dogłębnych materiałów o SEO
Materiał, który musi przeczytać każdy
Klikając w ten tekst, absolutnie nie spodziewałem się, że będziemy mieli do czynienia z taką perełką. Absolutnie mądry artykuł opublikowany w Search Engine Land porusza mnóstwo zagadnień, które warto rozważyć w seowej główce. Choć na początku można mieć wrażenie, że będzie to kolejne przegadane blablanie z cyklu “nie kupuj linków, rób świetny content”, naprawdę warto przescrollować kilka pierwszych akapitów i wgłębiać się w kolejne partie tekstu. Zmuszają do myślenia!
Ciekawy case bloga e-commerce
Jako że w czasach, gdy zajmowałem się przede wszystkim pisaniem, miałem okazję przygotować kilkadziesiąt treści na bloga Decathlonu, z olbrzymim zainteresowaniem zapoznałem się z case study optymalizacji tej sekcji. Super materiał, który pokazuje wzorcowe podejście do tematu z bardzo dobrymi wynikami, więc klikniecie z pewnością. A ja się pochwalę, że super widzieć na pierwszych miejscach swoje artykuły sprzed kilku lat, których w procesie optymalizacji nie trzeba było zmieniać ani na jotę.
Świetny polski case w formie wideo
Ten materiał miałem zapisany w linkach do poprzedniego odcinka i absolutnie nie wiem, czemu się tam nie znalazł. Paweł Wróblewski przygotował fantastyczne nagranie, w którym prezentuje pierwszy etap projektu dobrze zoptymalizowanej witryny dla trenera personalnego. Gratka dla wszystkich fanów contentu audiowizualnego!
Dwa case’y z problemami z mobilną indeksacją
Kolejny wspaniały artykuł Glenna Gabe’a na blogu GSQi! Tym razem zaprezentował on na dwóch realnych przykładach konieczność dokładnego weryfikowania, czy wersja mobilna strony na pewno przekazuje odpowiednie informacje. Niby człowiek wie, jak bardzo jest to istotne, ale czasami potrzebuje takiego liścia na otrzeźwienie. Najfajniej obserwować go na case’ach cudzych, nie swoich.
Semantyczny keyword research
Choć podstawy badania słów kluczowych zasadniczo się nie zmieniły, obecnie bierzemy pod uwagę o wiele więcej czynników niż same keywordy oraz ich wolumen. No dobra, mam wrażenie, że zawsze tych czynników było znacznie więcej, ale teraz ich wykorzystywanie nie jest już tylko pustym hasłem do pochwalenia się w artykule, lecz żelazną podstawą nawet dla początkujących.
Lazarina Stoy przygotowała na blogu Wix kompleksową analizę tego, co określa się obecnie jako “semantic keyword research”, porównując to z podejściem nazywanym przez nią “tradycyjnym”. Fajnie zebrane i podsumowane informacje, które dobrze mieć zawsze pod ręką do podesłania piszącym.
Po raz kolejny o osadzaniu wektorowym i linkach wewnętrznych
Powtórzę to, co pisałem przed tygodniem: ze względu na stosunkową łatwość całego procesu, jak grzyby po deszczu wyskakują ostatnio skrypty ułatwiające linkowanie wewnętrzne przy użyciu tokenizacji tekstów oraz wyszukiwania podobieństwa cosinusowego między nimi. I mam wrażenie, że każdy kolejny materiał prezentuje cały proces jeszcze bardziej zrozumiale i jeszcze przystępniej. Tak właśnie postrzegam artykuł Everetta Sizemore’a z bloga Moz.
Szanse związane z ekomersizacją SERP-ów
To temat, o którym piszę dość regularnie, ale akurat w tym przypadku uświadamiania nigdy dość. Chris Long przygotował podsumowanie zmian w SERP-ach, które w jego opinii czynią z wyników wyszukiwania podstronę kategorialną dla e-commerce. Chociaż w Polsce nadal brakuje wielu tych opcji, a kategorie nie są wypierane tak bardzo przez produkty, na bazie doświadczeń z USA możemy się domyślać, w którą stronę to wszystko idzie.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)