MałySEO #24: Potężny e-book ze zniżką + 13 newsów i 12 artykułów
Po urlopie wracam nie tylko z nową porcją newsów i artykułów, ale także informacją o potężnym e-booku na temat zarabiania na artykułach sponsorowanych ze zniżką -10% dla czytelniczek i czytelników MałySEO Newslettera. Na to warto było czekać, ale czy podobnie jest z prezentowanymi dziś materiałami? Pod względem newsów tak średnio na jeża, ale za to dogłębne i inspirujące artykuły dla ambitnych seowczyń oraz seowców zachwycą was zarówno pod kątem liczby, jak i jakości. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Jak zarobić na artykułach sponsorowanych?
13 newsów ze świata SEO i AI
12 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
Jak zarobić na artykułach sponsorowanych? Potężny e-book ze zniżką!
Kojarzycie zapewne ten moment, gdy odpalacie arkusz Google Spreadsheets z domenami pod artykuły sponsorowane, przeklikujecie się przez pierwsze 3-4 strony i wiecie już, że budżet na linkbuilding z pewnością nie zostanie tam ulokowany.
Ten uczuć nie towarzyszy na szczęście nikomu w momencie, gdy otrzymuje od Michała Woronieckiego arkusz z aktualnymi serwisami z butikowej sieci portali contentowych publikacja.com. Wielu ludzi pyta go o to samo, jak on to robi, skąd czerpie tę radość… A Michał, zamiast opowiadać o byciu skrybą randomowej grupce Galów, umieścił całą wiedzę na temat zarabiania na publikacjach sponsorowanych w potężnym ebooku. Co w nim znajdziecie?
120 stron wiedzy prosto od wieloletniego praktyka w sprzedaży artykułów sponsorowanych;
Wskazówki, które pozwolą Wam uniknąć podstawowych błędów i szybko zacząć monetyzować bloga;
Przykłady idealnych treści do budowania widoczności blogów, które sprzyjają szybkiej monetyzacji;
Kilka praktycznych case study, które pokazują, ile i jak można zarobić na blogach.
Jeżeli szukasz sposobów na wykorzystanie swojej wiedzy na temat SEO oraz contentu, materiał od Michała powinien idealnie wpisać się w twoje potrzeby! Wykorzystaj kod "michalm" na 10% zniżki i kup e-booka taniej do 14.10.24!
Treść powyższego nagłówka ma charakter reklamowy zgodny z zasadami współpracy z MałySEO Newsletterem. Linki od Michała kupowałem jednak niejednokrotnie i nigdy nie zawiodłem się na jego serwisach, zatem jest to reklama połączona ze szczerą polecajką.
13 newsów ze świata SEO i AI
Rekomendacje w GSC już w Polsce
Jakiś czas temu informowałem o Rekomendacjach w GSC, czyli proponowanym przez Google statystykach oraz poradach, które mają pomóc mniej doświadczonym użytkowniczkom i użytkownikom GSC zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarce Google. Testy tej opcji zostały ostatnio rozszerzone także na język polski, co niekoniecznie jest dobrą wiadomością.
Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której seowczynie i seowcy zostaną przez to zmuszeni do tłumaczenia wyższym instancjom mającym dostęp do GSC, że zmiany X, Y, Z nie mają sensu, nie są priorytetowe lub wymagają znacznie więcej zasobów, niż jest to warte. A zazwyczaj warte nie jest, może być za to szkodliwe.
Cóż, taki los seowczyń i seowców :D
Zmiany w GSC bywają jednak także pozytywne
Znacznie ciekawsza i bardziej użyteczna jest jednak zmiana działania filtrów w GSC. Od teraz zaznaczenie konkretnych filtrów będzie przenosiło się między raportami z Organica, Discovera oraz Google News. Całkiem przydatna w tym kontekście wydaje się natomiast opcja resetu filtrów.
Twórcy contentu w SERP-ach
Śledzący wszelkie nowinki dotyczące nazwanych encji Jason Barnard zaprezentował obecną sytuację dotyczącą rozpoznawania przez Google twórców treści. W anglojęzycznych SERP-ach rozpoznawalni autorzy doczekali się swojego nagłówka w Knowledge Graph, co może stanowić kolejny krok w promowaniu przez Google treści tworzonych przez autorów cieszących się w danej dziedzinie autorytetem.
Oznaczanie obrazów AI w Google
Jakiś czas temu informowałem o wprowadzeniu szerokich możliwości oznaczania contentu graficznego wspieranego przez AI w metadanych, ale Google na tym nie kończy. Na blogu firmy pojawił się wpis informujący o kolejnych krokach związanych z transparentnością w tym zakresie.
Śpij słodko, cache’u [*]
Wybrzmiał ostatni akord marszu żałobnego dla cache w Google. Finalnie usunięty został operator “cache:”, co dopełniło wielomiesięczne przenoszenie ciężaru utrzymywania poprzednich wersji podstron do Wayback Machine.
Search Off the Record z istotnym tematem
Już chyba czwarty raz z rzędu polecić mogę z czystym sumieniem odcinek podcastu Google’a Search Off the Record. Może specjalistki i specjaliści SEO nie znajdą tam wiele przydatnej wiedzy, ale temat jest niezwykle istotny. Warto podrzucić nagranie lub transkrypcję osobom, które chcą zweryfikować jakość świadczonych usług SEO.
Kolejne wideo o Google Trends
Na kanale Google Search Central pojawił się kolejny filmik instruktażowy na temat Trendsów. Tym razem kontekst typowo seowy, chociaż dla osób względnie zaznajomionych z tą usługą oraz procesem budowania contentu up-to-date to nic nowego. Natomiast bardzo ciekawy z mojej perspektywy jest fragment dotyczące SEO dla contentu wideo.
Jeszcze jeden wywiad z Dannym Sullivanem
Po tekstowym wywiadzie Barry’ego Schwartza z Dannym Sullivanem, który podrzucałem w ostatnim odcinku MałySEO, teraz przyszedł czas na rozmowę w formie audiowizualnej przeprowadzoną przez Aleydę Solis. Zapewne nie skłamię, jeśli powiem, że mówi w 99% to samo, ale może ktoś wolał będzie tego posłuchać niż czytać.
Kiepskie wieści z frontu walki z Google
Niestety, nie wszystkie kary wobec Google’a przyznawane przez Komisję Europejską są utrzymywane w mocy. Ostatnio informowałem o przyklepaniu jednej z nich, ale teraz przynoszę niestety kiepskie wieści — antymonopolowa kara na blisko 1,5 mld euro z 2019 roku została w całości anulowana.
Jak dokładnie Google budował monopol reklamowy?
Dla osób zainteresowanych prowadzonym obecnie postępowaniem antymonopolowym związanym z rynkiem reklam mam trzy ciekawe opracowania dotyczące faktów, które ujawniane są na rozprawie. W materiale The Verge opisywane są zabiegi związane z agresywnym podnoszeniem stawek, natomiast Digiday skupia się na ujawnianych informacjach dotyczących wewnętrznego podejścia do budowania monopolistycznej pozycji. Bardzo ciekawą kwestię podnosi jednak obrona, mówiąc o braku jednego konkretnego rynku.
Poprawny HTML i literówki nie są sygnałami rankingowymi
Może i przekazywanie tego w rubryce z newsami przypomina informowanie, iż konie nie są najchętniej wybieranym środkiem transportu, ale wiele seowczyń i seowców wychowywanych na sztywnych zasadach dotyczących optymalizacji stron może rozprężyć swoje zerojedynkowe podejście do pewnych kwestii po uważnym wczytaniu się w wyjaśnienia Johna Muellera.
Zmiany w dokumentacji dotyczącej crawlerów Google’a
Barry Schwartz przygotował szczegółową listę zmian, które wprowadzone zostały w dokumentacji dotyczącej crawlerów Google’a. Jako że w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka nowych botów, dobrym pomysłem jest odświeżenie sobie tych ustępów po wprowadzeniu ich nowej formuły.
Koniec pasożytnictwa Forbesa?
Forbes rankujący dzięki sile domeny na rankingi w każdej możliwej niszy jest pod ostrzałem anglojęzycznej społeczności SEO od kilkunastu miesięcy. W połowie września skalę problemu fantastycznie nakreślił Lars Lofgren, a jego artykuł wyszedł daleko poza kręgi seowe.
Tymczasem od 23 września pasożytniczy katalog Forbesa zaczął pikować (do 1 października to 25% spadek w estymowanym ruchu wg Ahrefs i -11% słów kluczowych w TOP3) i spadki te się nie zatrzymują. Za kilka tygodni poznamy zapewne odpowiedź na pytanie, czy faktycznie Google postanowiło coś zrobić z tą sprawą, czy może są to tylko chwilowe spadki, po których strona się odbuduje - tak jak stało się po majowych zawirowaniach związanych z nową polityką antyspamową.
Drama z Wordpressem w roli głównej
Na koniec news niezwiązany z SEO, ale jako że niemożebnie jaram się wszelkiego rodzaju dramami, to trudno mi się powstrzymać przed podrzuceniem go. Otóż na łonie Wordpressa trwają obecnie olbrzymie przepychanki, których streszczanie zajęłoby z pół tego newslettera. Dla zainteresowanych: notka z TechCrunch o konflikcie między WordPress Foundation a WP Engine.
Niestety, na samych słownych przepychankach się nie zakończyło. W ubiegłym tygodniu WP Engine zostało odcięte od możliwości standardowej aktualizacji wtyczek w ekosystemie WordPressa, co potencjalnie może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa stron korzystających z pluginów takich jak niezwykle popularne ACF. 1 października WP Engine poinformowało jednak o wdrożonym tymczasowym rozwiązaniu. Będę dawał znać, co dzieje się w tej sprawie i czy będzie miała ona przełożenie na pracę specjalistek i specjalistów SEO działających na stronach z wtyczkami tej firmy.
12 dogłębnych materiałów o SEO
Ponad 200 katalogów SaaS-ów, w większości darmowych
Dyskusje na temat sensowności budowania linków z katalogów to bardzo pasjonujący temat, ale dziś zdecydowanie nie będę poruszał tego zagadnienia. Podrzucam tylko dla osób zainteresowanych fajny arkusz z bazą ponad 200 katalogów, do których dodać można SaaS-y i inne produkty cyfrowe.
Uporządkowane SaaS SEO
Jak jesteśmy już w temacie zwiększania widoczności organicznej SaaS-ów, Bengü Sarıca Dinçer napisała bardzo wdzięczny artykuł w tym temacie. Elegancko podsumowuje on najważniejsze zagadnienia związane z działaniami SEO prowadzonymi w tym obszarze.
Audyt spadków od A do Z
Olga Zarr z bloga SEOSLY przygotowała kompletny poradnik oceniania spadków w Google. Większość specjalistek i specjalistów SEO ma wypracowane rutyny co do tego typu audytów, ale zdecydowanie warto zestawić je z tym procesem i sprawdzić, czy nie ma czasami miejsca na optymalizację.
Case study z migracji
Mimo iż content tego typu pojawia się stosunkowo często, rzadko udostępniam agencyjne case studies. Powód jest jeden: często mamy tam do czynienia z dużą liczbą ogólników i okrągłych fraz, które trudno zweryfikować. Case study migracji od Harbringers może nie jest szczególnie szczegółowe, ale zdecydowanie warto rzucić na nie okiem — bo efekt jest naprawdę dosko i aż przyjemnie patrzy się w narzędziach na wyniki tak zgrabnie przebiegających migracji.
Jak działają twiddlery?
Jako że nie mamy jeszcze polskiego odpowiednika tego terminu, chciałbym oficjalnie zaproponować jego tłumaczenie - niech będą to pestkownice. Ale że łatwiej używać po prostu oryginalnego zwrotu, to porozmawiajmy o twiddlerach. To ogólna nazwa algorytmów Google’a, które dopasowują wyniki wyszukiwania dla pierwszych kilkunastu rezultatów, aby odpowiedzi na zapytania były lepiej dopasowane do potrzeb użytkowniczek i użytkowników, a także bardziej różnorodne. Teoretyczny sposób działania twiddlerów opisała w fantastycznym artykule Marie Haynes, dodając również sporo przykładów praktycznych implikacji.
Mały case małych zmian z wielkimi efektami
Osobom lubiącym podpatrywać w praktyce pracę nad contentem z pewnością przypadnie do gustu artykuł Joshua’y Hardwicka z bloga Ahrefs. Pokazuje on, jakich konkretnie zabiegów używał do zoptymalizowania dwóch tekstów z myślą o powiązanych słowach kluczowych. Powszechnie wiadomo, że w przypadku istniejącego i dobrze performującego contentu warto wprowadzać takie zmiany regularnie — i bardzo dobrze spojrzeć od czasu do czasu na takie materiały w ramach inspiracji.
Skrypt pod linkowanie wewnętrzne z podobieństwem cosinusowym
Ze względu na stosunkową łatwość całego procesu, jak grzyby po deszczu wyskakują ostatnio skrypty ułatwiające linkowanie wewnętrzne przy użyciu tokenizacji tekstów oraz wyszukiwania podobieństwa cosinusowego między nimi. Jeżeli przymierzacie się do budowy narzędzia pod własne potrzeby, możecie rzucić okiem na jeden z nich, niezwykle prosty do wdrożenia. Choć oczywiście do języka polskiego warto użyć innego narzędzia do wektoryzacji (mi ostatnio przypadł do gustu darmowy FastText).
Katalogi w lokalnym SEO
Artykuły dotyczące lokalnego SEO są klikane niezwykle chętnie przez czytelników MałySEO Newslettera i strasznie żałuję, że nie siedzę w tym temacie na tyle głęboko, aby podrzucać ich więcej. Czytelniczki i czytelnicy wyczekujący takich materiałów zainteresują się z pewnością case’em przygotowanym przez Joy Hawkins, która na bazie swoich doświadczeń popartych danymi ocenia wpływ wpisów w katalogach na pozycje w Local Packu.
Nie zapominajmy o podstawach
Na blogu Hubspota pojawił się bardzo basicowy, ale jednocześnie niezwykle istotny artykuł z drobnym case’em, który przypomina o olbrzymiej wadze pamiętania o podstawach. Z tej okazji udostępniam też mój wpis sprzed kilku miesięcy, w którym pokazuję krok po kroku, jak ustawić automatyczny test drobnych aspektów technicznych strony.
Wstęp do Magento SEO
Znam co najmniej jedną osobę, która na widok tego akapitu rzuci pod nosem kilka cierpkich uwag, a być może nawet pokusi się o zwerbalizowanie ich na Teamsach xD Może i artykuł napisany przez Nikki Halliwell nie przygotuje was na wszystkie wyzwania stawiane seowczyniom i seowcom przez Magento/Adobe Commerce, bo dużą część z nich trzeba zwyczajnie przerobić w praktyce, ale stanowi bardzo dobry wstęp do tematu.
Ruch z Google’a nigdzie się nie wybiera
Szczerze mówiąc, już dawno odechciało mi się uczestniczyć we wszelkich dyskusjach, w których mowa jest o upadku znaczenia ruchu przekazywanego przez Google. Jeżeli jednak ktoś ma takową potrzebę i dodatkowo chciałby podpierać się danymi statystycznymi oraz fajnymi przemyśleniami, Will Critchlow podzielił się kilkoma celnymi spostrzeżeniami na blogu SearchPilota. W żadnym stopniu nie przekreśla ich głośny ostatnio news o tym, że czasownik “to search” jest używany przez gen z chętniej niż “to google”.
Znaczenie niuansów w SEO międzynarodowym
Na blogu Sitebulb pojawił się wpis dotyczący keyword researchu w SEO międzynarodowym. Z jednej strony pada tam wiele oczywistości, które odnoszą się do procesu analizy słów kluczowych niezależnie od języka, ale z drugiej w tym kontekście wybrzmiewają one znacznie wyraźniej.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)