MałySEO #23: 10 newsów i 7 artykułów
Jako iż jestem w trakcie urlopu, w tym tygodniu darowałem sobie szersze rozpisywanie na jakiś konkretny temat, nie wspominając już o wrzucaniu postów na bloga. Będzie zatem lapidarnie jak rzadko! Zapraszam do lektury 10 newsów oraz 7 ciekawych materiałów.
Spis treści:
10 newsów ze świata SEO i AI
7 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
10 newsów ze świata SEO i AI
Drugi olbrzymi proces przeciw Google’owi w toku
Po druzgocącej przegranej w procesie antymonopolowym w kwestii dominacji na rynku wyszukiwarek Google mierzy się z oskarżeniami o praktyki monopolistyczne w kwestii reklam. Co i rusz pojawiają się na Twitterze oraz Linkedinie nowe smaczki z przesłuchań, a przy okazji również całkiem ciekawe wykresiki. Te dwa bardzo fajnie pokazują, jak przez lata Google podnosił poprzeczkę ograniczania się do reklam we własnych produktach.
Internet Archive w miejsce cache’a
Na początku 2024 roku Google przestał zatrzymywać cache poprzednich wersji stron z indeksu. Już wtedy przedstawiciele firmy odsyłali w social media do zewnętrznych baz takich jak Internet Archive, a teraz robią to z poziomu wyszukiwarki — w informacjach na temat poszczególnych wyników pojawia się odnośnik do Wayback Machine.
Kolejny odcinek poradnika Google Trends
Na kanale YouTube Google Search Central pojawił się kolejny odcinek poradnika do Trendsów. Standardowo nie ma tam nic szczególnie nowego dla osób, które choć raz przeklikiwały się dokładniej przez tę usługę.
FID znika z narzędzi Chrome’a
Jako podstawowy wskaźnik responsywności FID zastąpione zostało przez INP już w marcu, jednak dopiero teraz zostaje on usunięty z narzędzi Chrome. Zmiana ta obejmuje m.in. CrUX oraz PageSpeed Insights.
Metadane zdjęć nie są używane do celów rankingowych
Martin Splitt potwierdził, że Google nie używa danych EXIF zdjęć w celach rankingowych.
Nowe dane strukturalne dla video
Do danych strukturalnych dla video odczytywanych przez Google dołączyła właściwość inelegibleRegion. Pozwala ona na sprecyzowanie, w jakich krajach dane nagranie nie powinno pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
Navboost wciąż na językach
W temacie systemu Navboost wciąż pojawia się wiele sprzecznych ze sobą wypowiedzi, a ostatnio sporo z nich zebrał Barry Schwartz. Mniej krytyczne osoby mogłyby wywnioskować z anonimowych postów, że kliknięcia są najważniejszym elementem algorytmu Google’a. Mieszanka kombatanckich historii oraz dzikich domysłów nie jest jednak najlepszym źródłem wiedzy, dlatego dość standardowo odsyłam do świetnego artykułu Danny’ego Goodwina, w którym autor zebrał względnie pewne informacje o wykorzystywanych przez Google systemach rankingowych omawianych w toku głośnego procesu antymonopolowego.
Top Stories w Discover?
Redaktorzy Android Authority przyjrzeli się jednej z testowych wersji aplikacji Google na Androidzie, w której opcje customizacji Discovera poszerzone zostały o opcję “Updates from searches”. Chociaż autorzy tekstu domniemują, iż może ona oznaczać więcej contentu związanego z ostatnimi wyszukiwania, ja na bazie opisu "Summaries from the freshest top stories on your interests" spodziewałbym się tam raczej treści newsowej.
Nowy model OpenAI już śmiga
Od 13 września dostaliśmy dostęp do nowego modelu OpenAI o1 w wersji preview. Twórcy modelu przypisują mu zdolności logicznego myślenia i po pierwszych kilku dniach zabawy muszę przyznać, że radzi sobie z prostymi zagadkami logicznymi i będzie fajnym wsparciem dla uczniów podstawówki przy rozwiązywaniu zadań z jedną niewiadomą.
Żadnego sensownego use case’u do SEO nie wymyśliłem (za to dwa ciekawe porównania opublikował Tomasz Jeska), a w casualowej partyjce szachowej mimo początkowych problemów szybko udało mi się uzyskać przewagę. Koło ósmego ruchu model zaczął podstawiać figury, a po dwóch kolejnych próbował wykonywać nielegalne ruchy. W niczym nie pomagało mu przypominanie, co konkretnie graliśmy wcześniej.
Wyszukiwanie na TikToku pełne dezinformacji
Po raz kolejny wychodzi na to, że stare zło bywa znacznie lepsze niż nowe dobro. NewsGuard przygotował jakościową analizę zapytań dotyczących wrażliwych politycznie lub społecznie tematów, aby porównać wyniki wyszukiwania na TikToku oraz w Google. Rezultat tego badania jest nieco przerażający, choć oczywiście możemy mieć też do czynienia z cherry-picking, a ogółem nie jest tak źle.
7 dogłębnych materiałów o SEO
Cenne komentarze dotyczące linkowania wewnętrznego
Pod wpisem na Linkediniem dotyczącym mojego ostatniego artykułu o technikach linkowania wewnętrznego pojawiły się cenne komentarze Jakuba Sawy, Dariusza Kordy oraz Pauliny Szydłowskiej. Dzięki za podzielenie się swoimi przemyśleniami!
Pogrywanie z Navboostem i Discoverem
W bardzo rozbudowanym artykule Glenn Gabe zastanawia się, jaki wpływ na wyniki w Discoverze może mieć korzystanie z niezbyt eleganckiego sposobu na zatrzymywanie użytkowniczek i użytkowników na stronie. Konkretnie chodzi tutaj o przekierowywanie ich na inną podstronę w momencie, gdy chcą wrócić do wcześniej odwiedzanej strony. Autor bierze pod uwagę różne sposoby, w jakie Google oraz osławiony Navboost interpretować mogą takie działanie.
Lepsze i gorsze nazwy wizytówek w Google Maps
Na blogu Whitespark pojawił się niezwykle rozbudowany przewodnik po nazwach wizytówek w Google Maps. Miriam Ellis zebrała pokaźną liczbę przykładów, które ilustrują dobre i złe praktyki nazewnictwa w Google Moja Firma.
Parametry w adresach URL
Niektórzy mogliby powiedzieć, że nie ma takiego parametru URL, z którym nie poradziłby sobie odpowiednio rozbudowany plik robots i sprytnie ustawione canonicale. Częstokroć jest to jednak nieco bardziej skomplikowana kwestia, co elegancko podsumowuje Jes Scholz.
Google Trends na sterydach
Uwagę osób zajmujących się wydawniczym SEO przykuwa ostatnio wtyczka Glimpse, która dodaje do Google Trends mnóstwo informacji związanych z rosnącymi pod względem popularności frazami. Wprawdzie darmowa wersja nie pozwala zapoznać się z możliwościami pluginu wystarczająco dokładnie, ale wygląda to bardzo obiecująco. Na uwagę zasługują również dostępne po zalogowaniu poradniki wideo, które wydają się dziesięć razy bardziej przydatne niż te publikowane ostatnio na kanale Google Search Central.
Równie przypakowane People Also Ask
Metod na wyciąganie większych ilości zapytań z People Also Ask jest naprawdę sporo, ale chyba pierwszy raz widzę to w formie tak poręcznej appki. Po wejściu na tę stronę wybieramy język i kraj (dla Polski są to wartości “pl” i “pl”), liczbę dodatkowych kliknięć w PAA i wpisujemy frazę, aby otrzymać elegancką listę, możliwą do pobrania również jako plik txt.
Duża liczba dokumentów z procesu antymonopolowego
Chociaż mi zajawka na czytanie tych dokumentów minęła jeszcze w ubiegłym roku, w sieci pojawiło się od tego czasu kilka niezłych repozytoriów. Zainteresowani odnajdą je w folderze Google Drive, na specjalnej stronie oraz w zbiorze z Notion.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)