MałySEO #22: 6 podsumowań Core Update + 7 newsów i 6 artykułów
Istnieje dość duża możliwość, że w tym odcinku zamknę już temat Core Update’u i w kolejnych mailach wrócimy do rozpoczętych w wakacje przygód z Python SEO. Tymczasem zapraszam jednak na przegląd kilku podsumowań sierpniowej aktualizacji (w tym jednego dotyczącego polskiego e-commerce), a także do lektury 7 newsów i 6 artykułów.
Spis treści:
Core Update Sierpień 2024 w polskim e-commerce
Inne podsumowania Core Update Sierpień 2024
7 newsów ze świata SEO i AI
6 ciekawych materiałów o SEO
Copy z wolnymi mocami przerobowymi
|
---|
Core Update Sierpień 2024 w polskim e-commerce
Bardziej w formie ciekawostki niż jakiegoś większego opracowania prezentuję wyniki Core Update Sierpień 2024 w polskim e-commerce. Jako że lubię fajne statystyczki, a jednocześnie nie chciało mi się szczególnie opracowywać metodologii i prowadzić poważnych badań, wybrałem 50 domen z 6 kategorii i wyciągnąłem z API Senuto ich widoczność na 6 sierpnia i 6 września.
Pełne tabelki znajdziecie w zaktualizowanym wpisie o Core Update Sierpień 2024, natomiast tutaj dzielę się kilkoma interesującymi statystyczkami:
Wśród dziesięciu domen z największą liczbą słów kluczowych w TOP3 mieliśmy do czynienia tylko z drobnym przetasowaniem — Media Expert wypchnął z pierwszej piątki Empik. W przypadku TOP10 jeszcze się to nie udało, a póki co wyprzedził tylko DOZ, wskakując na miejsce 6.
Zaledwie 16% sprawdzanych domen było na minusie pod względem słów kluczowych w TOP10. W przypadku TOP3 to już 38% witryn e-commerce, a więc odsetek znacząco większy.
W analogicznym badaniu stron wydawniczych (tyle że nieco poważniej przeprowadzonym i niestety niepublicznym) spadki zaliczyło 67% domen dla TOP10 i 73% domen dla TOP3. Olbrzymia różnica!
Spadki w TOP3 nie były szczególnie dramatyczne, mediana dla wszystkich domen na minusie wynosi -6,29%. Dwucyfrowe spadki w TOP3 zaliczyła tylko jedna domena (a gdybyśmy zaokrąglali do pełnych liczb, to trzy). W TOP 10 tak samo, z tym że niezależnie od zaokrąglania.
Zdecydowanie największe spadki odnotowały e-commerce’y apteczne. Na minusie w obu zakresach pozycji było aż 6 na 10 domen z kategorii Zdrowie. Co ciekawe, mimo posiadania apteki na subdomenie, Superpharm poleciał również na domenie głównej, mimo iż cała konkurencja rosła w TOP10, a w TOP3 niewielkie spadki zaliczyły tylko dwie z ośmiu domen.
Najfajniej poradziły sobie za to sklepy z kategorii Moda, gdzie na 7 domen spadki w TOP3 zaliczyła tylko jedna, a w przypadku dwóch wzrosty były dwucyfrowe.
Właśnie, jak z tymi dwucyfrowymi wzrostami? Pod kątem TOP3 zaliczyło takowe 14% wszystkich domen ze zbioru, natomiast pod kątem TOP10 odsetek wynosił 34%.
Nie jest tak, że solidarnie rośli najwięksi. Wśród dwunastu witryn mających powyżej 50k słów kluczowych w TOP3 połowa była pod tym kątem na minusie, połowa na plusie.
Co z domenami poniżej 10k keywordów w tym zakresie? Spośród trzynastu takich stron tylko trzy były na minusie, z czego tylko jedna zaliczyła poważniejsze spadki.
Wśród marketplace’ów ciekawie jest z Aliexpress — Senuto pokazuje wzrosty rzędu 30% w TOP3, natomiast Ahrefs pokazuje 25%, tyle że spadków xD
Żadna domena ze Sportu (10) ani Elektroniki (7) nie zaliczyła spadków w TOP10.
Dodatkowo w komentarzach na Linkedinie Tomek Michalski poprosił o podzielenie się wskazówkami lub spostrzeżeniami podsumowującymi Core Update Sierpień 2024. W skrócie moje zdanie brzmi następująco: jeśli chodzi o e-commerce, to nadal trzeba robić swoje. Jeśli chodzi o content, to w przypadku spadków nadal trzeba robić swoje, natomiast w przypadku wzrostów solidnie zadbać o helpfulność, ponieważ wzrosty (szczególnie w przypadku, gdy są to wzrosty kosztem rosnącej przez ostatnie update'y większej konkurencji) mogą być solidną wskazówką, że coś było z ogółem contentu na domenie nie tak i Google musiał obniżyć quality treshhold systemu Helpful Content, aby strona mogła rosnąć.
Jeżeli ktoś chciałby sam poflirtować sobie z danymi, gotowe do filtrowania dane znajdzie w tym Arkuszu Google. Miłej zabawy!
Inne podsumowania Core Update Sierpień 2024
Brand równie ważny jak linki
O tym, że wzmianki brandowe są dla SEO niezwykle istotne, wiemy nie od dziś. Podejrzewamy także (a ja jestem niemal stuprocentowo pewien), że stawały się istotniejsze z każdym kolejnym wcieleniem systemu Helpful Content. Nie widziałem jednak, aby wcześniej ktoś był w stanie wykazać to na konkretnych metrykach.
Całkiem zręcznie w kontekście ostatniego update’u wykoncypował to na blogu Moz Tom Capper. Otóż udało mu się znaleźć solidną korelację pomiędzy stosunkiem linków do wzmianek brandowych (obliczanych na bazie mozowych metryk), a spadkami lub wzrostami w trakcie aktualizacji związanych z systemem Helpful Content. Materiał obowiązkowy!
Core Update oczyma Marie Haynes
Chociaż nie zawsze zgadzam się z wnioskami wysnuwanymi przez Marie Haynes, a jej stosowanie LLM-ów do popierania pewnych hipotez uznaję za co najmniej dyskusyjne, jej rozważania na temat natury kolejnych update’ów. Nie inaczej jest także ze spostrzeżeniami na temat ostatniego.
Post-update’owy wywiad z Dannym Sullivanem
Wiem, że nie wszyscy są fanami zapoznawania się z PR-owym ględzeniem Google’a, jednak dokładna lektura wypowiedzi osób takich jak Danny Sullivan jest moim zdaniem równie istotna, jak próby rozpracowywania technicznych zagadnień związanych z działaniem systemów rankingowych. Z uwagą przeczytałem zatem wywiad, w którym Google’s Search Liaison został przepytany przez Barry’ego Schwartza na temat kilku najważniejszych rozkmin związanych z ostatnimi i przyszłymi aktualizacjami.
Anglojęzyczni zwycięzcy i przegrani Core Update’u
Jak po każdej większej aktualizacji, podsumowanie zwycięzców i przegranych update’u pojawiło się na blogu Sistrix. Nie jest to jednak materiał, który mówi cokolwiek ciekawego i na spokojnie możecie go pominąć.
Nieco dogłębniejsze spojrzenie na wyniki w USA
Dokładnie takie podsumowanie, o jakim mówi powyższy nagłówek, przygotowała Aleyda Solis. Chociaż przeglądając te analizy, odnoszę wrażenie, że powinienem swoje podsumowanie wyników Core Update w polskim e-commerce traktować znacznie poważniej niż jako ciekawostkowe statystyczki.
7 newsów ze świata SEO i AI
Rozkład jazdy: jazda z Google’ami. Część 1
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ostatecznie klepnął pochodzącą jeszcze z 2017 roku decyzję, w ramach której na Google została nałożona kara 2,4 mld euro za praktyki sprzeczne z zasadami zdrowej konkurencji rynkowej w obrębie widżetów e-commerce’owych. I bardzo dobrze.
Rozkład jazdy: jazda z Google’ami. Część 2
Po ostatniej przegranej batalii z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w kwestii monopolu na rynku wyszukiwarek Google staje do kolejnej walki z DOJ. Gigant z Mountain View będzie starał się obronić przed zarzutami o monopolizację systemów reklamowych. Oskarżyciele mają tym razem nieco trudniej, więc tym bardziej warto im kibicować.
Piekło zamarza, kolejne ciekawe Search Off the Record
Jeżeli wam również Search Off the Record zawsze kojarzyło się z typowym google’owym mamrotaniem o niczym, być może razem powinniśmy zrewidować swoją opinię. Po raz kolejny w ostatnich tygodniach mam bowiem przyjemność poinformować, że odicnek SOtR był całkiem treściwy i przekazywał sporo wiedzy. Rozmowę na temat danych strukturalnych w e-commerce można posłuchać na YouTube lub przeczytać jej transkrypcję.
Koniec mailowych alertów z Google Trends
Do użytkowniczek i użytkowników Google Trends została rozesłana wiadomość, w której informowani są o wygaszaniu mailowych alertów z tej usługi. Powiadomienia będą wysyłane do 29 października i przed tym dniem należy zapewnić sobie backup obserwowanych w ten sposób trendów.
Ostrzeżenie w dokumentacji Indexing API
Do dokumentacji Indexing API dodano ostrzeżenie przed nadużywaniem tego narzędzia. Google deklaruje, że wszystkie zgłoszenia przechodzą przez rygorystyczne systemy antyspamowe i korzystanie z Indexing API wbrew zasadom może zakończyć się fatalnie.
Przegląd wrażeń z obcowania z SearchGPT
The Washington Post zebrał całkiem sporo wrażeń na temat SearchGPT od pierwszych użytkowników, i to w interesującej reportażowej formie. Jako że kilka artykułów w miesiącu wyświetla się tam bez paywalla, warto kliknąć i zapoznać się z tymi luźnymi impresjami. A w dogłębniejszych materiałach link do znacznie bardziej konkretnego artykułu.
Content AI zalał internet? Trochę tak, a trochę nie
Spore zainteresowanie wzbudziły ostatnie doniesienia o tym, że 57% contentu w internecie jest wygenerowane przez AI. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykroczył nieco poza same omówienia z portali technologicznych. Cóż, jak zawsze okazało się, że oryginalny dokument jest opisywany w sposób urągający badawczej rzetelności.
To jeden z tych przykładów, gdzie opis metodologii (jasno charakteryzowanej przez badaczy jako podatnej na biasy oraz niereprezentatywnej dla całego światowego internetu) oraz podanie dokładnego tematu (dotyczącego nie contentu generowanego, lecz tłumaczonego, co znajduje odzwierciedlenie w przyjętej metodologii) zabiłoby sensacyjny charakter newsa.
6 dogłębnych materiałów o SEO
Techniki linkowania wewnętrznego w praktyce
Na zaproszenie Mateusza Rzeteckiego przygotowałem na portal Semboat przegląd technik linkowania wewnętrznego, w którym opisuję najważniejsze stosowane obecnie sposoby na poprawę internal linking. To potężny i bardzo praktyczny tekst, z którym powinna zapoznać się każda osoba poszukująca wiedzy nieco bardziej zaawansowanej niż “popraw linki wewnętrzne, to quick win”.
Piękne tragedie w SaaS SEO
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy osoby odpowiadające za marketing SaaS-ów mamione były przez linkedinowych guru SZYBKIM I PROSTYM SPOSOBEM NA MILIONY KLIENTÓW, SEOWCY NAS NIENAWIDZĄ. 5 dogłębnych case’ów takich tragedii oraz 20 kolejnych domen do zgłębienia zaprezentował na blogu Ahrefs Ryan Law.
Odczarujmy SXO lepiej niż Chajzer kebaba
Z bliżej nieznanych mi powodów (no dobra, odpowiedź brzmi: nie wiem, choć się domyślam) wiele cennych konceptów teoretycznych związanych z SEO odrzucanych jest przez mnóstwo specjalistek i specjalistów tylko dlatego, że ktoś miał czelność nadać im nazwę. Tak właśnie jest z Search Experience Optimization. Despina Gavoyannis pokazuje na blogu Ahrefs w bardzo obrazowy sposób, że SXO nie jest bezsensownym buzzwordem, lecz kompleksowym podejściem do marketingu celującego w osoby szukające konkretnych informacji czy produktów.
Pytania na początek owocnej współpracy z klientem
Moje podejście do rozwoju miękkich umiejętności w kontekście SEO bywa krańcowo różne (czasami mam nastrój BEZ OBUSTRONNEGO ZROZUMIENIA NIE MA WSPÓŁPRACY, a czasami DAJTA SPOKÓJ, SZKODA STRZĘPIĆ RYJA), ale obiektywnie rzecz biorąc, chyba jednak to pierwsze jest nieco lepsze. Jeżeli będziecie mieli akurat nastrój bardziej hipisowski niż cyniczny, możecie sieknąć sobie artykuł 15 questions to ask your new SEO clients. Podchodziłem do jego lektury raczej sceptycznie, ale Mark Williams-Cook uporządkował to bardzo fajnie, wyciągając z miękkich aspektów naprawdę twarde rzeczy.
SearchGPT a Google
SE Ranking przygotował bardzo dogłębne podsumowanie różnic i podobieństw pomiędzy SearchGPT a Google. To materiał będący podstawą dla każdego, kto nie otrzymał jeszcze testowego dostępu do SGPT — są nie tylko fajne statystyczki, ale również eleganckie multimedia.
Wpływ godzin otwarcia na ranking w Local SEO
Jak kilkukrotnie wspominałem, nie jestem obecnie na bieżąco z lokalnym SEO, zatem osobom zainteresowanym podrzucam link do samodzielnej weryfikacji: How a restaurant ranks when they're open vs when they're closed.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)