MałySEO #20: update trwa + 12 newsów i 16 artykułów
Oprócz kolejnych wieści o Core Update Sierpień 2024 w dwudziestym odcinku MałySEO Newslettera nie mogło zabraknąć także 12 newsów i 16 dogłębniejszych artykułów. Po liczbie interesujących publikacji, i to niezwiązanych z aktualizacją, widać zapowiedź końca wakacji. Miłej lektury!
Spis treści:
Core Update Sierpień 2024 - kolejne wieści
12 newsów ze świata SEO i AI
16 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
Core Update Sierpień 2024 - kolejne wieści
Co nowego w temacie Core Update Sierpień 2024 dowiedzieliśmy się przez ostatni tydzień?
W dyskusji pod postem Kamila Rybickiego na Linkedinie poruszony został istotny temat uczciwego traktowania odbić i wzrostów po obecnym Core Update. W pierwszych dniach po update screeny z GSC obrazowały sam fakt odbicia, więc nie było z tym problemu. Szybko zaczęły się jednak pojawiać także posty, w których wzrosty przypisywane są podjętym działaniom. Na chwilę obecną mamy jednak bardzo mało informacji na temat tego, gdzie można mówić o faktycznym efekcie tych czy innych zmian, a gdzie wzrosty są wynikiem osłabienia jakościowego treshholdu tych czy innych systemów ewaluacyjnych.
W kwestii odbić ciekawe dane przedstawiła Lily Ray. Spośród obserwowanych przez nią stron 66% procent domen mogło liczyć na odbicia w pierwszych dniach po rozpoczęciu sierpniowego Core Update’u.
Niestety, nie wszystkie biznesy przetrwały rok zerowania zasięgów w Google. Szczególnie przykry może być case strony hardbacon.ca, której właściciel złożył 14 sierpnia wniosek o upadłość, aby dzień później wraz z rozpoczęciem Core Update’u zaliczyć trzykrotny skok widoczności według screena z GSC.
Są pierwsze dane do analizy! Niestety, pochodzą one z estymacji z narzędzi SEO, a nie bezpośrednio z GSC, ale na tak duży zbiór publicznie dostępnych danych bezpośrednich nie mamy chyba o liczyć. W każdym razie - Ian H udostępnił zbiór niemal 2400 domen monetyzowanych przy pomocy Mediavine. Miłego filtrowania danych w Spreadsheet!
12 newsów ze świata SEO i AI
Jako że nagłówek mówiący o świecie Google’a nieco mnie ograniczał, od dziś ta sekcja newslettera będzie mówiła o świecie SEO i AI. Myślę, że wieści nadal będą w większości koncentrowały się na działaniach i produktach Google’a, ale będą też wykraczały nieco poza ten obszar.
Irytujący bug/feature w SERP-ach
Od kilku tygodni w SERP-ach e-commerce znacząco wzrosła liczba artykułów, które opatrzone są parametrem ?srsltid=, charakterystycznym dla Google Merchant Center. Jako że może to zaburzać analitykę i jest zwyczajnie irytujące, coraz więcej osób zaczęło zwracać się do Google z sugestiami naprawy tego problemu. W końcu parametr przypisuje mylnie kliknięcia z organica do GMC. Na dzień dzisiejszy stanowisko Google’a jest jednak takie, że to bardziej feature niż bug i raczej nie możemy spodziewać się rychłej poprawy.
Olbrzymia aktualizacja dokumentacji dotyczącej wideo
Większość seowczyń i seowców interesuje się tym aspektem SEO raczej przygodnie, więc przy kolejnym researchu na temat podawania Google’owi contentu wideo czekać może ich spora niespodzianka. Ustęp dokumentacji poświęcony wideo doczekał się olbrzymiego rozwinięcia i zawiera obecnie mnóstwo materiału, z którym warto się zapoznać chociażby pobieżnie, a w razie potrzeby do niego wracać.
Możemy fine-tune’ować GPT-4o
Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnych prawd. Ale gdyby takowe istniały, jedną z nich byłoby to, że na dłuższą metę LLM-y w swojej podstawowej wersji nie są narzędziem wystarczająco jakościowym do większości realnych use case’ów. Oczywiście wiele z tych niedostatków eliminuje promptowanie (więcej w sekcji z głębszymi materiałami), jednak koniec końców przyszłością wykorzystywania LLM-ów w działaniach SEO będzie ich fine-tuning.
Z tego względu cieszy fakt, że OpenAI udostępniło możliwość fine tune’owania modelu GPT-4o. Niby zadowolenie wynika z czegoś, co powinno być oczywiste i dostępne od ręki, ale jak mawiają mądrzy ludzie: cieszmy się, dopóki nie zbankrutują.
Sierpniowe Google Office Hours
Tradycyjnie przy okazji premiery comiesięcznego Google Office Hours zapraszam do przeglądu najciekawszych informacji, którymi podzielili się ze specjalistkami i specjalistami SEO przedstawiciele Google’a.
Martin Splitt wypowiedział się negatywnie na temat czynników, które przedstawiane są przez narzędzia do przeprowadzania automatycznych audytów SEO. Nie bez racji zauważył, że mnóstwo ocenianych przez nie czynników nie ma żadnego związku z czynnikami rankingowymi lub ma wyłącznie związek pośredni. Jako przykłady podał metrykę “text to code ratio” oraz komunikat “CSS/JS not minified”.
Znacznie bardziej konkretną informacją jest potwierdzenie, że używanie dużej liczby atrybutów nofollow w linkach zewnętrznych oraz ustawianie na masie podstron tagu “noindex” nie jest rozpatrywane przez Google jako żaden sygnał jakościowy.
Po raz kolejny zdementowano powielane od wieeelu lat informacje, że podstrony z błędami 404 wpływają negatywnie na ranking całej domeny. Jako że jest to komunikat często powtarzany w materiałach dla początkujących seowczyń i seowców, a niekiedy podobne podejście pokutuje również wśród tych bardziej doświadczonych, odsyłam przy okazji do dogłębnego wpisu Olgi Zarr na ten temat.
Martin Splitt wyjaśnił, w jaki sposób na wyświetlanie obrazów w Google Grafika może wpłynąć serwowanie ich przez CDN.
Wszystkie pytania z odpowiedziami dostępne są tutaj.
Pierwsze ciekawe Search Off the Record od wieków!
Zazwyczaj straszliwie sarkam na kolejne odcinki SOtR, jednak tym razem pracownicy Google’a postarali się ze swoim podcastem. Zaprezentowana została w nim rozmowa z doświadczonym seowcem, w którym Mihai Aperghis opowiada o mnóstwie interesujących aspektów pracy nad SEO. Standardowo można ją zarówno odsłuchać, jak i przeczytać transkrypt.
Top Stories spamowane przez międzynarodowych wydawców
Kiedy szukałem informacji o nowej grze w uniwersum HP, zdziwiła mnie obecność w Top Stories randomowej strony z przetłumaczonym contentem. Okazuje się, że nie jest to wyjątek — głębiej przyjrzał się tej kwestii Nicoal Aguis i wygląda na to, że jest to problem obecny na całym świecie. Google bywa w takich kwestiach nierychliwy, ale zazwyczaj sprawiedliwy, więc możemy się spodziewać wyeliminowania podobnych wyników w ciągu kilku miesięcy.
Cenny dodatek do dokumentacji GSC
Chociaż na co dzień nie widzimy tego w interfejsie GSC, dane dostępne po pełnym eksporcie do BigQuery zawierają dziesiątki parametrów związanych z atrybucją ruchu do konkretnych części wyszukiwarki. W dokumentacji pojawiła się tabelka z konkretnymi opisami każdego z parametrów i wskazaniem, jak możemy zidentyfikować je w API.
Przesiadka na Google Merchant Center Next już we wrześniu
Większość znanych mi seowczyń i seowców przerzuca się na nowe wersje analitycznych produktów Google’a dopiero wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia. Ten styl życia jest mi doskonale znany, więc podzielam ból osób zmuszonych do przesiadki na Google Merchant Center Next. Według informacji przekazanych przez Google pełne wdrożenie nastąpi już we wrześniu.
Drobna poprawka w dokumentacji danych uporządkowanych Organization
Drobnego update’u doczekała się dokumentacja dotycząca danych uporządkowanych typu Organization. Co ciekawe, polska wersja pokazuje teraz mix tekstu polskiego i angielskiego. Zmiana dotyczy rozwinięcia pierwszego akapitu z opisem, który nieco uszczegóławia ten typ structured data.
og:title źródłem title’a w SERP-ach
Inną drobną zmianą w dokumentacji jest dodanie do listy źródeł title’a w SERP-ach metadanych z og:title. Co ciekawe, polska wersja dokumentacji nie została jeszcze zaktualizowana o tę informację.
Mentioned in Key Answers
Nie byłem w stanie odnaleźć tego snippetu w polskich SERP-ach, ale gwoli kronikarskiej ścisłości należy o nim wspomnieć. W anglojęzycznych wynikach wyszukiwania pojawiać zaczął się widżet “Mentioned in Key Answers”, który podpowiada użytkowniczkom i użytkownikom encje osobowe z Knowledge Graph związane z wpisanym zapytaniem.
Kolejne ofiary contentu AI
Bezmyślne wdrażanie contentu AI nie jest najlepszym pomysłem, czego kolejnym dowodem jest upadek Reviewed.com. Choć niewykluczone, że inni szatani byli tam czynni (to w końcu strona oparta o content recenzyjno-afiliacyjny, a wiemy, jak traktowany jest on od dłuższego czasu przez Google), nie da się ukryć, że potężny skandal związany ze słabym komunikowaniem contentu AI również musiał wpłynąć na taką decyzję.
16 dogłębnych materiałów o SEO
W głowie się nie mieści, Rogala na Majestic
Nagłówek skradziony Wilkowi WDZ, ale artykuły w całości uczciwe — Łukasz Rogala przygląda się w swojej dylogii na blogu Majestic tematowi Parasite SEO. W pierwszym artykule omawia naturę tego typu działań oraz kilka ostatnich akcji Google’a wymierzonych w “pasożytnictwo”. Druga część poświęcona jest natomiast tematowi wdrażania Parasite SEO w strategię SEO od strony praktycznej, czyli co robić, gdzie robić i jak robić. Serdecznie polecam!
Pozycja średnia czy ważona?
Na Linkedinie pojawił się ciekawy post na temat średniej pozycji w GSC, którego autor przekonywał, że średnia pozycja pokazywana w Google Search Console jest średnią ważoną. Jego tłumaczenie wyglądało dość legitnie, ale zapytany o zdanie John Mueller wytłumaczył pod postem, że jedyne prawidłowe wyłożenie metodyki liczenia tej średniej znajduje się w odpowiednim ustępie dokumentacji.
“Wartość pozycji przedstawiona w raporcie skuteczności to najwyższa pozycja zajmowana przez link do Twojej usługi lub strony w wynikach wyszukiwania, uśredniona dla wszystkich zapytań, w wynikach do których pojawiła się Twoja usługa. (…) Aby pozycja została zarejestrowana, musi wyświetlić się link. Jeżeli wynik wyszukiwania nie zostanie wyświetlony – bo, na przykład, wynik znajduje się na trzeciej stronie wyników wyszukiwania, a użytkownik wyświetli tylko stronę pierwszą – jego pozycja dla tego zapytania nie zostanie zarejestrowana.”
Jednoosobowa agencja SEO warta miliordy
Niezwykle ciekawy eksperyment myślowy przeprowadził na łamach Search Engine Land Andrew Holland. W swoim artykule idzie krok po kroku za konceptem agencji SEO, w której większość zadań wykonywana jest przez AI. Jest to rozwinięcie lutowej wypowiedzi Sama Altmana, który założył się ze znajomymi CEO o to, w którym roku pojawi się na rynku jednoosobowa firma wyceniana na miliard dolarów.
Prompty do ludzkiego contentu
Jeśli obserwujecie moje posty na Linkedinie, wiecie zapewne, że jestem fanem prostych promptów. Istnieją jednak również ludzie, którzy poświęcają czas na ich ulepszanie i dzięki swojej pracy otrzymują satysfakcjonujące ich odpowiedzi od LLM-ów. Dla osób lubiących takie podejście powstał artykuł o dłuuugich promptach uczłowieczających odpowiedzi AI. Osoby zainteresowane zachęcam do ich wypróbowania, a na marginesie podrzucam też inny świeży zbiór promptów dla seowczyń i seowców.
Świetny newsletter od Sensai Academy
SensAI Academy, szkoleniowy projekt Roberta Niechciała i Damiana Sałkowskiego, wystartował w ubiegłym tygodniu z bardzo fajnym newsletterem. Gwoli ścisłości wspomnieć należy oczywiście, iż jest to mailing mający na celu budować bazę klientów pod kursy i szkolenia, ale nie ma w tym nic złego, jeśli równocześnie otrzymujemy na skrzynkę mailową fantastyczne materiały. A że tak będzie, jestem przekonany i na bazie otrzymanych już maili, i na bazie dotychczasowej działalności obu wymienionych wyżej autorów.
Product Variant Schema od A do Z
Stosunkowo świeże dane uporządkowane zazwyczaj wywołują nieco konsternacji, dlatego bardzo ucieszył mnie przekrojowy artykuł na temat Product Variant Schema z bloga Women in Tech SEO. Testy autorki miały wykazać, że prawidłowe wdrożenie przynoszą średnie wzrosty kliknięć rzędu 12.71%, co wydaje się bardzo wysokim wynikiem.
Wpływ linków zewnętrznych na Local Pack
MOZ przeprowadził drobne eksperymenty związane z wpływem linków na Local Pack. Jak to zazwyczaj bywa z eksperymentami związanymi z linkami zewnętrznymi — pozycje poszły do góry. Po szczegóły zapraszam do artykułu i dołączonego doń wideo.
Inne pomysły na testowanie działań w Local SEO
Nie znam się, więc nie dam sobie ręki uciąć za sensowność tych pomysłów, ale na blogu RicketyRoo pojawił się artykuł z propozycjami testów SEO dotyczących działań lokalnych.
Journey Optimization vs. Engagement Hacking
Na blogu Near Media pojawił się interesujący przekrojowy artykuł związany z technikami używanymi przez Google do zatrzymania użytkowniczek i użytkowników w obrębie swojego ekosystemu. David Mihm przygląda się, które działania są rzeczywiście pomocne, a które tylko niepotrzebnie zabierają userom czas i negatywnie wpływają na zadowolenie z działania wyszukiwarki. Wszystko to osadzone jest w kontekście głębszych zmian w świecie technologiczno-biznesowym.
Więcej nie znaczy lepiej, przynajmniej w SEO
Wspaniały i przebogaty przegląd stron, które przejechały się na skalowaniu podstron, zamieścił w Growth Memo Kevin Indig. Pokazuje on, czym może skończyć się Programmatic SEO bez trzymanki, a także pokazuje metody na ograniczenie ryzyka związanego z dorzucaniem do pieca olbrzymich ilości contentu jednocześnie.
Czym różni się SEO w Bingu?
Tydzień temu podrzucałem linka do artykułu wskazującego różnice pomiędzy Bingiem a Google. Dziś zaproponować chciałbym materiał, w którym wykazane są różnice w indeksowaniu i rankowaniu. Informacje o braniu pod uwagę meta description i adresów URL były dla mnie sporym zaskoczeniem, a to niejedyna cenna wiedza z podlinkowanego tekstu.
Różnice między GSC a Bing Webmaster Tools
Kolejną cenną cegiełką wiedzy o Bingu jest wpis na blogu Binga, w którym Fabrice Canel porównuje z GSC bingowy odpowiednik tej usługi - Webmaster Tools.
Szybsze wyniki
Chociaż ogólnie rzecz biorąc moje podejście zakłada, że SEO robić można albo cierpliwie, albo słabo, nie jest to do końca prawda. SEO trzeba robić przede wszystkim mądrze, a mądrość ta zakłada odpowiednią priorytetyzację działań i umiejętność doboru środków do stojących przed nami wyzwań. Choć skupianie się na działaniach “high impact, low effort” bywa na dłuższą metę zgubne, wiele przemyśleń z artykułu “How to get faster SEO results” warto brać pod uwagę.
Eleganckie case study z branży gamingowej
Na blogu Surfer SEO pojawiło się bardzo klarownie i logicznie przedstawione case study z branży gamingowej. Są wykresy z GSC, będą i czytelnicy :D
Ładne podsumowanie odświeżania contentu
Czytając tego typu teksty, ma się zazwyczaj wrażenie, że każdy przekazuje te same informacje w bardzo podobnej formie. Poradnik odświeżania evergreenowego contentu z NewzDash może jakoś specjalnie tego trendu nie przełamuje, ale za to wydaje się artykułem w swojej przekrojowości pełnym.
Czego potrzebują specjaliści SEO?
Może jest to bardziej linkbait, niż pełnowartościowe i sensowne badanie, ale istnieje szansa, że kogoś zaciekawi. Juicify przeprowadziło badanie, w którym przygląda się deklarownym potrzebom specjalistek i specjalistów SEO. Zaciekawiło mnie, że niemal 30% ankietowanych osób deklaruje niekorzystanie z linkbuildingu przy swoich projektach.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze i na blogu zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)