Wejdź w świat API Google + 14 newsów i artykułów [MałySEO #16]
W świetle wakacyjnej posuchy artykułowej kontynuuję publikację kolejnych materiałów związanych ze skryptami SEO. Tym razem na warsztat wziąłem API z Google Cloud. Pokazuję, w jaki sposób połączyć się z kilkoma mniej lub bardziej użytecznymi API od Google’a. Poza tym udało się zebrać i opisać 9 newsów oraz 5 dogłębnych materiałów o SEO. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Wejdź w świat API z Google Cloud
9 newsów ze świata Google’a
5 ciekawych materiałów o SEO
|
---|
Wejdź w świat API z Google Cloud
Jednym z najcenniejszych źródeł API, które mogą przydać się w działaniach SEO, jest usługa Google Cloud. Połączenie się z nimi nie wymaga zaawansowanej programistycznej wiedzy, a choć ich użyteczność praktyczna bywa niekiedy dyskusyjna, stanowią ciekawą podstawę do badań różnych kwestii związanych z SEO.
Przygotowałem zestaw poradników, które pokazują krok po kroku, w jaki sposób skorzystać z API zebranych w Google Cloud. Czasami bywa to jedyna opcja na uzyskanie konkretnych danych, a w dwóch przypadkach mamy do czynienia z darmową alternatywą dla specjalistek i specjalistów SEO pozbawionych dostępu do licencjonowanej wersji Screaming Froga.
Co mogę zaproponować dzisiaj?
Poradnik Knowledge Graph Search API krok po kroku z gotowym do użycia skryptem
Poradnik PageSpeed Insights API krok po kroku z gotowym do użycia skryptem
Za tydzień wlecą zaś materiały na temat Custom Search API, Natural Language API oraz łączenia naszych kodów z Google Sheets zamiast wczytywania tego wszystkiego z plików Excel. Jest na co czekać!
9 newsów ze świata Google’a
Konkurent Google’a od OpenAI
Stało się coś, czego się nie spodziewałem. Coś, co uznawałem bardziej za medialny miraż, niż faktyczny plan biznesowy OpenAI. Ogłoszony został prototyp SearchGPT. I na bazie tego ogłoszenia naprawdę nie musisz martwić się o swoją zawodową przyszłość.
Co mogę stwierdzić z czystym sumieniem na chwilę obecną?
Ano tyle, że głupotą byłoby wysnuwanie na podstawie marketingowych obietnic z landing page'a hipotez o końcu Google'a. Zapowiedziany produkt nie wydaje się szczególnie różnić od dostępnych już na rynku rozwiązań opartych o LLM-y, które udzielają aktualnych odpowiedzi na zadane w konwersacyjny sposób pytania.
Oczywiście istnieje szansa, iż ze względu na znacznie większą rozpoznawalność narzędzie twórców ChataGPT odniesie większy sukces, niż Perplexity, Brave czy Copilot, ale nie postawiłbym złamanego grosza na to, że w jakikolwiek sposób zagrozi monopolowi Google’a.
Wyniki finansowe Google’a
Wbrew tak szeroko rozpowszechnianym pogłoskom o śmierci Google’a w kolejnym kwartale z rzędu wzrosły dochody Google’a z reklam. Okazuje się jednak, że AI może przynieść gigantowi z Mountain View kłopoty ze strony, z której nikt się nie spodziewał. Bloomberg donosi o inwestorach, którzy wyrażają obawy związane z brakiem pewności co do zysków z olbrzymich inwestycji w technologie koncentrujące się na sztucznej inteligencji.
Spore uderzenie może jednak czekać wszystkie big techy. Coraz częściej słyszy się głosy mówiące o tym, że to wszystko zwyczajnie nie spina się finansowo. CNBC zrealizowało bardzo ciekawy reportaż, w którym podsumowane zostały wszelkie obawy związane z panicznym ładowaniem grubych miliardów w rozwiązania, dla których zwyczajnie nie ma na dzień dzisiejszy sensownego modelu biznesowego. I istnieje opcja, że tego modelu nie uda się znaleźć.
Core Update rozwiązaniem problemów technicznych?
Mam wrażenie, że temat problemów z niewyświetlaniem miniaturek postów, szczególnie tych powiązanych z przepisami, przewija się w tym newsletterze od czterech miesięcy. Google nadal nie poradził sobie z tym technicznym zagadnieniem, jednak słowa Johna Muellera zdają się sugerować, że kwestia ta powinna zostać rozwiązana przy okazji kolejnego core update’u, od którego nie dzieli nas według jego zapowiedzi dużo czasu.
Mniej Twittera w karuzeli newsowej? Nie w Polsce
Na stronie narzędzia NewzDash prezentowany jest ciekawy wykres, w którym obserwować możemy występowanie różnych SERP Features dla zapytań newsowych. Jak poinformowali twórcy narzędzia, w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich miesięcy nastąpił duży spadek występowania karuzeli z wpisami z Twittera - z 20+%, utrzymujących się względnie stabilnie od stycznia do połowy kwietnia, do 12% w lipcu.
W przypadku Polski takiego trendu nie obserwujemy, jednak spojrzenie na wykres NewzDash dla naszego kraju pokazuje, że od połowy maja narzędzie wykrywa karuzelę dla wydawców dla 10% zapytań newsowych. Szczerze mówiąc, sam się na takową nie natknąłem i nie spotkałem jeszcze aktualnej frazy, dla której Google grupowałby w ramach SERP Feature content od jednego wydawcy.
Zastanawiam się, czy to ja czegoś nie widzę, czy może w ramach Publisher (Host) Carousel narzędzie to zlicza jakieś wyniki wyszukiwania, których nie biorę pod uwagę, na przykład związane z karuzelami dla agregatorów i dostawców? Wysłałem do twórców narzędzia maila z pytaniem i mam nadzieję, że będę mógł wrócić do Was z odpowiedzią za tydzień :)
Duże ilości linków powracają do Gemini
25 lipca Google wdrożył nową aktualizację Gemini. Ma ona zapewniać znacznie więcej linków do źródeł, a także dodawać opcję korzystania z podpowiedzi AI w googlowskiej aplikacji z wiadomościami na Androidzie. Teoretycznie opcja ta powinna być dostępna w języku polskim, jednak na mojej budżetowej Motoroli nie mam do niej dostępu.
Nawiasem dodam, że swojego chatbota newsowego odpalił też Onet. Ze względu na dość ostre ograniczenia dziennych zapytań nie chciało mi się z nim szczególnie bawić, ale mam screeny, jak mówi, że nie ma dowodu, że Hitler wiedział o holokauście ;)
Reddit blokuje wszystkie wyszukiwarki oprócz Google’a
Mimo iż oficjalnie Reddit odcina się od pozakulisowych machinacji związanych z wycenioną na 60 mln dolarów rocznie umową z Google, do dominacji tej strony w anglojęzycznych SERP-ach dołączył kolejny kamyczek. Reddit odciął w pliku robots.txt wszystkie wyszukiwarki oprócz Google’a. Dla polskojęzycznego SEO nie ma to większego znaczenia, ale zdecydowanie nie pomaga solidnie nadszarpywanej w ciągu ostatniego roku reputacji giganta z Mountain View.
Dwie ciekawe ankiety dotyczące update’ów
Dwie ankiety dotyczące wyników update’ów z ostatnich lat przeprowadzone ostatnio wśród specjalistek i specjalistów SEO dały zupełnie odmienne rezultaty. Pytanie zadane przez Aleydę Solis na Linkedinie uzyskało 54% odpowiedzi “Mostly Positive effect”, podczas gdy analogiczna ankieta Barry’ego Schwartza na Twitterze uzyskała 74,5% odpowiedzi “Mostly Negative effect”.
Ludzie lubią Google bardziej niż przed rokiem
Głębokie osadzenie w konkretnej branży oraz głęboka obserwacja zachodzących w niej zmian zawsze niesie za sobą ryzyko drobnej odklejki. Tak właśnie może być z powszechnym wśród seowczyń i seowców przekonaniem, że ludzie z roku na rok są coraz mniej zadowoleni z korzystania z Google’a. Bo skoro tak wiele osób w bańce marketingowo-technologicznej deklaruje przerzucanie się na Perplexity czy Brave, skoro tak wielu wydawców punktuje w długich i głośnych postach tragiczny stan SERP-ów po kolejnych update’ach, to przecież coś musi być na rzeczy?
Ano niekoniecznie. Wyniki ciekawego badania konsumenckiego omawiane na łamach Search Engine Journal sugerują, że w ogólnym odbiorze użytkowniczek i użytkowników satysfakcja z korzystania z Google w USA rośnie. Niewiele, bo o zaledwie 1 p.p. w porównaniu do poprzedniego, jednak w branżowych dyskusjach przedstawiany jest tak tragiczny obraz wyszukiwarki, że spodziewać można byłoby się po takim badaniu spadków, i to bardzo dużych. Co więcej, doceniane są funkcje korzystające z potencjału AI, a to właśnie one są jednym z najczęściej krytykowanych rozwiązań mających świadczyć o postępującym rozkładzie Google’a.
AI Overviews promowane w Google Discover
Zgodnie z deklaracją sprzed kilku odcinków wciąż nie zamieszczam labilnych newsów o zmianach branżowych w AI Overviews, ale moduł ten zdecydowanie nie zniknął z mojego radaru. Małą ciekawostką, którą warto przytoczyć, jest promowanie AIO w Google Discover.
Jako iż przedstawiciele Google’a sami przyznają, że LLM-y ogólnego przeznaczenia nieszczególnie sprawdzają się jako źródło fachowej wiedzy, to właśnie w odpowiadaniu na potrzeby ciekawostkowo-rozrywkowe upatrywałbym największej wartości AI Overview. Discover jest zaś kanałem, który idealnie nadaje się do promowania takiego zastosowania AIO.
5 dogłębnych materiałów o SEO
Możliwość odczytania JS to nie wszystko
Brodie Clark opisał na Linkedinie bardzo ciekawy case strony, która teoretycznie pokazywała Google’owi treść, ale w praktyce mimo możliwości jej renderowania boty nie były w stanie jej zaindeksować. Warto pamiętać o nieco dokładniejszym monitorowaniu możliwości odczytania tekstu schowanego w JS. Sam widziałem już sytuację, gdy faktyczne odczytanie było uniemożliwiane, jednak podejmowana była decyzja o nierozwiązywaniu problemu, “bo przecież renderuje i to widać w URL Inspection”. Wpis Clarka to fajna odpowiedź na tego typu argumenty.
Dodaj procenty do porównań w GSC
Powstała bardzo fajna wtyczka do Chrome, która w przypadku porównywania dwóch okresów czasowych w GSC wyświetla dodatkowo procentowy poziom zmiany kliknięć, wyświetleń i pozycji. Mały dynks, a cieszy.
Kolejny materiał o cosinusach
W Search Engine Journal opublikowany został kolejny materiał, w którym autor tekstu krok po kroku wprowadza czytelniczki i czytelników w świat wektoryzacji tekstów oraz obliczania ich cosinusowego podobieństwa. W tym materiale są i gotowe do użycia skrypty, i bardzo obrazowe use case’y. Jeśli nie zdążyliście wsiąść do tego pociągu wraz z artykułami podrzucanymi w ostatnich odcinkach MałySEO Newslettera, równie dobrze możecie to zrobić z wpisem Vahana Petrosyana.
A warto. Mam już za sobą pierwsze takie obliczenia (choć realizowane nieco inaczej, co postaram się w najbliższym czasie opisać szerzej i krok po kroku na blogu) i to zwyczajnie działa. Na horyzoncie majaczy już odkrywanie kanibalizacji treści oraz szans na poprawę linkowania wewnętrznego.
Nawigacja jest istotna (no kto by pomyślał)
Chociaż dla wielu specjalistek i specjalistów SEO brzmi to jak herezja, nie wszystkie elementy w naszej dziedzinie trzeba testować i udowadniać. Gdybym ubrać miał to w zgrabniejsze zdanie, stwierdziłbym, że nie wszystko jest hipotezą — istnieją również aksjomaty. Jednym z takowych zagadnień jest waga logicznej, poukładanej oraz technicznie bezbłędnej nawigacji.
Jeżeli jednak ktoś potrzebowałby na potwierdzenie czegoś konkretniejszego, to SearchPilot przeprowadził test polegający na wprowadzeniu technicznego zamieszania do nawigacji. Zmiana w linkowaniu w breadcrumbsach niezgodna ze schemą sprawiła, że ruch na testowanej stronie posypał się w ciągu kilku dni.
Wzmianki o brandzie równie ważne jak linki
Nieco odważniejsza hipoteza, której raczej nie radziłbym traktować w kategoriach aksjomatycznych, jest przesłanie artykułu Why Brand Mentions and PR Matter More for SEO Than Links.
Zgadzam się z tym, że samo wpominanie marki, produktów czy osób ma pozytywny wpływ na SEO nawet wówczas, gdy nie wszystkim tym wzmiankom towarzyszą linki. (Z moich obserwacji wynika, że ich wartość mocno wzrosła szczególnie po aktualizacjach z ostatniej jesieni). Trafiają do mnie argumenty teoretyczne wysuwane przez autora artykułu, nawet jeżeli w wielu miejscach domysły na temat działania algorytmu przedstawiane są jako pewniki.
Ale że są istotniejsze niż linki? Takiej hipotezy zdecydowanie bym nie bronił :D
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)