GSC na sterydach i 12 materiałów [MałySEO #15]
Jako że wakacje nie sprzyjają dużym ilościom newsów oraz materiałów o SEO (dziś podrzucam po 6 każdego z nich), o content wysokiej jakości zatroszczyć musiałem się sam. Propozycją na ten tydzień jest przegląd sposobów na wyciągnięcie z GSC danych, które nie są dostępne w standardowym interfejsie. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Jak jeszcze lepiej wykorzystać GSC?
6 newsów ze świata Google’a
6 ciekawych materiały o SEO
|
---|
Jak jeszcze lepiej wykorzystać GSC?
Ostatnia kilkudniowa awaria Google Search Console uświadomiła mi, jak bardzo polegamy w swojej pracy na danych z GSC. Większość z nas zdaje sobie sprawę z ograniczeń tego narzędzia, jednak nie wszyscy wykraczają poza interfejs proponowany przez Google. Biorąc pod uwagę próbkowanie danych ucinające nawet kilkadziesiąt procent ruchu, a także niedostateczne informacje o indeksowaniu, pozostawanie wyłącznie przy podstawowych danych jest dużym błędem.
Osobom, które nie miały jeszcze okazji wycisnąć z GSC więcej, niż oferuje podstawowa wersja, przydać może się mój poradnik GSC na sterydach. Pokazuję w nim, w jaki sposób:
wyciągać dane z GSC przy pomocy Screaming Froga,
ustawić proste połączenie z Looker Studio,
sprawdzać sitemapy oraz masowo dodawać je i usuwać z GSC,
sprawdzać stan zaindeksowania do 2000 podstron dziennie przez API GSC,
wyciągać dane dotyczące widoczności z API GSC,
podjąć decyzję o odkładaniu danych w BigQuery.
Są instrukcje łączenia GSC ze Screaming Frogiem i Looker Studio krok po kroku, są linki do najlepszych szablonów raportów do LS, jest opis wyzwań związanych z BigQuery, są prościutkie i gotowe do użycia skrypty do API GSC — nic, tylko wypróbować samodzielnie w praktyce. Miłej zabawy!
6 newsów ze świata Google’a
Wygaszanie usługi goo.gl
Jeżeli skracasz swoje linki przy pomocy goo.gl, musisz wiedzieć, że Google ogłosił właśnie wygaszanie tej usługi. Mimo iż ostateczny koniec przekierowań nastąpi dopiero 25 sierpnia 2025, a więc za ponad 13 miesięcy, już od 24 sierpnia 2024 zamiast standardowego przekierowania wyświetlana będzie strona przejściowa z informacją o zbliżającym się końcu usługi Google URL Shortener.
Lipcowe Office Hours
Podczas comiesięcznej sesji Q&A (wersja audio tutaj, zaś transkrypcja tutaj) przedstawiciele Google odpowiedzieli na 23 pytania. Informacje, które uznałem za najciekawsze:
Posiadanie krajowej domeny jest pozytywnym sygnałem rankingowym, chociaż znacznie słabszym niż język, w którym napisana jest treść. To o tyle ciekawe, że dotychczas przedstawiciele Google informowali, iż wybór ccTLD jest wyłącznie kwestią brandową.
Znaczące zwiększenie zawartości strony w krótkim czasie może doprowadzić do reewaluacji strony na poziomie site-wide, ponieważ z praktycznego punktu widzenia strona powiększona dziesięciokrotnie jest praktycznie nową stroną.
Z dość dużym zdziwieniem odebrałem sugestię ukrywania treści przy pomocy JS i robots.txt, jeśli nie chcemy, aby była odczytywana przez bota Google’a. Przed skorzystaniem z porady Gary’ego warto zastanowić się, czy planowane działania nie podpadają pod definicję cloakingu z dokumentacji.
Google używa feedu RSS na stronie do odkrywania nowych adresów URL tak, jakby znajdowały się one w sitemapie.
Merchant Center Next dla każdego
Zgodnie z ogłoszeniem na Twitterze w lipcu wszystkie osoby korzystające z GMC powinny zostać przełączone na Merchant Center Next, czyli odświeżoną wersję usługi. Ze względu na zmieniony interfejs sprawia ona użytkowniczkom i użytkownikom nieco problemów i wymaga nieco innego podejścia w stosunku do dotychczasowych opcji.
Ciasteczka jednak zostaną
Ciągłe odsuwanie w czasie wycofania third-party cookies z Google Chrome skończyło się tym, że nie zostaną wycofane w ogóle. Ogłoszenie o takiej treści pojawiło się na blogu inicjatywy The Privacy Sandbox. Według deklaracji nowe rozwiązania, związane z ustawieniami prywatności bezpośrednio w Chrome, mają nie generować tak wielkich problemów dla całego ekosystemu reklamowego, a przy tym być zgodne z wymogami szeroko (a raczej wygodnie dla Google’a) pojmowanych ustawodawców.
Technical SEO dla opornych
Google powróciło do serii SEO Made Easy, w ramach której publikowane są filmiki dotyczące zagadnień związanych z szeroko pojętym technicznym SEO. W lipcu Martin Splitt podjął tematy usprawniania ładowania grafik oraz linkowania wewnętrznego.
Największa akwizycja Google’a nie dojdzie do skutku
CNBC poinformowało, że planowane przez Google przejęcie firmy Wiz, świadczącej usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, nie dojdzie do skutku. Mimo oferty mającej wynosić aż 23 mld dolarów startup nadal planuje wejść na amerykańską giełdę.
6 ciekawych materiałów o SEO
Jak DMA zmieniło SERP-y w Europie
Wciąż zaskakująco mało mówi się o wpływie Digital Markets Act na SERP-y w Unii Europejskiej. Mimo iż pogrążanie się w katastroficznych wizjach związanych z wpływem AI na SEO ma z pewnością nieodpartą moc przyciągania, to właśnie zmiany związane z DMA powinny być topowym temat 2024 roku w SEO e-commerce w Polsce. Zmienić mogą to szersze badania z danymi statystycznymi, chociażby takie jak te przeprowadzone przez seoClarity.
Na rynku niemieckim 24% zapytań związanych z hotelami pokazuje na pierwszej pozycji widżet “Porównywarka miejsc”, podczas gdy jeszcze przed kilkoma miesiącami dominacja Google Hotels była niepodważalna, stojąc na poziomie 95%. W Polsce idealnym przykładem jest Ceneo, które całkowicie zdominowało widżet “Witryny produktów” pojawiający się wysoko w wynikach wyszukiwań produktowych.
Najciekawsze case’y z raportu Detailed
Zgodnie z deklaracją z poprzedniego odcinka MałySEO Newslettera przygotowałem w weekend listę 5 najciekawszych case’ów z podlinkowywanego raportu Detailed. Esencjonalną prezentację znajdziecie w poście na Linkedinie.
Duplikacja w Google Grafika
Sebastian Heymann przypomniał na Linkedinie o niezwykle istotnym aspekcie działania Google Grafika. Wyszukiwarka nie pokazuje tam dwóch jednakowych obrazów, dlatego warto zadbać o choćby pozorną unikatowość grafik, szczególnie produktowych, jeżeli zależy nam na pozyskiwaniu ruchu z tego źródła.
Z perspektywy takiej konieczności ciekawe wydaje się ostatnie ogłoszenie Pinteresta o tworzeniu modelu graficznego przeznaczonego do zmieniania tła bez naruszania produktu. Istniejące już modele przeglądać można na podlinkowanej w poście Sebastiana stronie.
Od ruchu do zaangażowania
W e-commerce SEO od dawna wiadomo, że znacznie ważniejsza od samego ruchu z Google’a jest jego kaloryczność. Podobne myślenie przebija się powoli również do SEO wydawniczego, co bardzo dogłębnie opisane zostało w artykule From Clicks to Community: Embracing the Shift from the Traffic Era to Audience Era.
Bardzo ciekawym przykładem tego, że budowanie lojalnej bazy czytelniczek i czytelników kosztem ruchu może spinać się biznesowo, jest niedawne osiągnięcie przez The Atlantic miliona subskrypcji i pierwsze od wielu lat wypracowanie zysków.
Budowniczowie systemów
Bardzo ciekawą uwagą podzielił się Kevin Indig w ramach swojej serii Growth Memo. Skupił się na praktycznym wpływie AI na SEO, które na chwilę obecną nie zmienia przyzwyczajeń użytkowników względem wyszukiwania, ale zdecydowanie ma wpływ na pracę specjalistek i specjalistek SEO.
Podzielam jego zdanie, że kluczową kompetencją stało się wprowadzanie narzędzi AI do codziennej pracy w celu jej lepszej organizacji oraz automatyzacji zadań.
Wykresy XmR w analityce SEO
W zależności od upodobań muzycznych najlepszym soundtrackiem do testowania nowych rozwiązań analitycznych w SEO może być “Beautiful Pain” Eminema lub “Nienawidzę świata” Los Trabantos. Właśnie te piosenki odtwarzały się w mojej głowie, gdy zapoznawałem się z kolejnymi rozdziałami próby dostosowania wykresów XmR do danych SEO.
Proponowane narzędzie jest na tyle proste, że z pewnością wypróbuję je na dniach w praktyce na rzeczywistych danych (co do użycia we wpisie estymacji ruchowej z ahrefsa mam dużo wątpliwości), ale istnieje duża możliwość, że skończy się na pięknym bólu lub nienawiści do świata, zupełnie jak w efektach starań z podlinkowanego artykułu.
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)