11 newsów i 7 materiałów o SEO [MałySEO #14]
Panujące upały sprawiły, że stała się rzecz paradoksalna — piekło zamarzło. A konkretniej, to odebrało mi siły na pisaninę w kąciku grafomańskim, więc dzisiaj zapraszam do szybkiego przeglądu 11 newsów ze świata Google’a oraz 7 ciekawych materiałów. Warto je przejrzeć, tym bardziej że Danny Sullivan zaspoilerował nadchodzący Core Update! Życzę miłej i owocnej lektury!
Spis treści:
11 newsów ze świata Google’a
7 ciekawych materiały o SEO
|
---|
11 newsów ze świata Google’a
Core Update na horyzoncie
Danny Sullivan zasugerował, że w ciągu kilku tygodni powinniśmy spodziewać się kolejnego Core Update’u. Wytłumaczył jednocześnie, że wdrażanie aktualizacji nie jest planowane na konkretny dzień z dużym wyprzedzeniem, lecz stanowi ukoronowanie wieloetapowych testów Search Teamu.
Blokowanie contentu przed wyświetlaniem w Discover
Pozyskiwanie ruchu z Google Discover ma swoje minusy. Obawy przed wyparowaniem milionów kliknięć z dnia na dzień sprawiają, że podejmowanie tematów niezbyt dobrze ocenianych pod kątem Disco jest według wielu wydawców zbyt ryzykowne, nawet jeżeli mogłyby przynieść sporo ruchów z organica. Rozważany jest pomysł wprowadzenia możliwości blokowania konkretnych podstron przed ocenianiem contentu kryteriami discoverowymi.
Google otwiera się na content creatorów
Wygląda na to, że spadki niezależnych wydawców okazały się dla Google’a bardzo niewygodnym tematem. Zaadresowanie ich wykroczyło ostatecznie poza standardowe PR-owe działania na tym polu. Właściciel Retro Dodo, który od kilku miesięcy głośno krytykuje poczynania Google’a, został zaproszony na spotkanie w siedzibie firmy w Londynie, z czego zdał relację na swoim blogu.
Przetłumaczone strony w SERP-ach
Od kilku lat w SERP-ach pojawiają się automatyczne tłumaczenia stron dla kilkunastu języków. Ostatnio do tego grona dołączyło osiem nowych języków: arabski, gudżarati, koreański, perski, tajski, turecki, urdu oraz wietnamski. Stety lub niestety, na liście języków z automatycznym tłumaczeniem wciąż brakuje polskiego.
Wysyłka i zwroty w GSC
Coraz więcej funkcjonalności z Google Merchant Center trafia do Google Search Console. Dzięki najnowszemu usprawnieniu bezpośrednio w GSC ustawiać można informacje dotyczące wysyłki oraz zwrotów. Ułatwienie wyszukiwarce dostępu do nich sprawia, że zwiększa się szansa na wyświetlanie odpowiednich danych osobom wyszukującym produkty, co wpływa pozytywnie na CTR.
Testy nowego layoutu Video Pack
Gagan Ghotra umieścił na Twitterze screeny z testu nowego layoutu Video Pack, w którym mniejsza miniaturka filmików rekompensowana jest wskazaniem fragmentu filmu, który najlepiej pasować ma do wpisanego w Google zapytania.
Powrót mody na AR/3D/360 w grafikach produktowych?
Wydawało się, że moda na polecanie małym i średnim e-commerce’om wszelakich wodotrysków w grafikach produktowych przeminęła wraz z przeliczeniem kosztów, jakie generuje ubogacanie ofert o tego typu dynksy. Okazuje się jednak, że po dłuższym czasie milczenia na temat testów związanych z grafikami 3D Google wprowadza je powoli do SERP-ów. Zobaczymy, czy staną się one rynkowym standardem.
Search Off the Record o renderowaniu JS
Pierwszy w tym miesiącu odcinek podcastu Search Off the Record, w którym pracownicy Google’a omawiają różne elementy związane z działaniem wyszukiwarki, poświęcony był tematowi renderowania JavaScript. Nie jest to wiedza tajemna i od ręki wymienić mógłbym kilka źródeł znacznie dogłębniejszych (chociażby w maju podrzucałem link do kompletnego przewodnika Olgi Zarr), jednak luźna pogadanka przypaść może do gustu osobom, które nadmiar technikaliów przyprawia o ból głowy. Tutaj znajduje się nagranie, natomiast pod tym linkiem znajdziecie transkrypt.
Kolejne plotki o wyszukiwarce od OpenAI
Pojawiły się kolejne plotki dotyczące wyszukiwarki tworzonej ponoć przez OpenAI. Tym razem są one o tyle ciekawe, że mogą sugerować ograniczanie informacji dostarczanych przez potencjalnie powstające narzędzie do treści pochodzących od wydawców, którzy podpisują umowy na wykorzystywanie ich contentu przez twórców ChataGPT. Oznaczałoby to, że produkt namaszczany na wielką konkurencję dla Google’a może być jeszcze większym gatekeeperem niż gigant z Mountain View.
Wszystkie te rozważania zakładają oczywiście, że wyszukiwarka od OpenAI kiedykolwiek pojawi się na rynku. To nie jest jednak takie pewne, ponieważ najnowsze plotki brzmią jak rozdmuchanie jednego zdania wyjętego ze znacznie dłuższej rozmowy. Ktoś powie, że wypuszczenie takiego produktu jest logicznym krokiem biznesowym? Cóż, to samo mówi się od ponad dekady o wyszukiwarce Apple…
Google szykuje olbrzymią akwizycję
Spółka Alphabet ma zamiar wydać 23 miliardy dolarów na przejęcie startupu Wiz. Firma ta dostarcza chmurowe usługi związane z cyberbezpieczeństwem, w tym wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym i odpowiadanie na nie przy użyciu, a jakże by inaczej, sztucznej inteligencji.
Google vs środowisko
Bloomberg opublikował bardzo pouczający materiał, w którym krok po kroku obalane są wszelkie stwierdzenia Google’a związane z deklarowanym podejściem proekologicznym. Greenwashing jest jednym z największych problemów wielkiego biznesu, ale Google podchodzi do tego tematu szczególnie bezczelnie.
7 ciekawych materiałów o SEO
Detailed po raz kolejny dowozi
Opublikowany został kolejny fantastyczny raport Detailed, w którym prezentowane są case’y olbrzymich wzrostów SEO. Na dniach przygotuję zapewne podsumowanie kilku najciekawszych fragmentów, tak jak zrobiłem to w przypadku ostatniego raportu, a tymczasem zapraszam was do eksplorowania tych pyszności na własną rękę.
Manipulacja infografik ze śmiercią SEO
Nie milkną echa raportu na temat zero-click searches, który przed kilkunastoma dniami opublikował Rand Fishkin. Moją uwagę przykuł pewien niezbyt elegancki zabieg, który nadawać ma dramatyzmu infografikom prezentującym wyniki badań. Kiedy widzimy nagłówki o śmierci SEO, zawsze sprawdzajmy, czy dane mające to ilustrować nie są przedstawiane w sposób albo wybiórczy, albo jawnie zmanipulowany.
Lekcja z Topical Authority
Grzegorz Strzelec udostępnił na YouTube materiał szkoleniowy z kursu Papa SEO, który wprowadził do świata optymalizacji niejedną seowczynię i niejednego seowca. To ponad 80 minut prezentacji z prowadzenia prostych działań SEO przy użyciu niedrogich narzędzi do optymalizacji onsite. Chociaż nie miałem czasu zapoznać się z całością, dotychczasowa znajomość materiałów Grzegorza pozwala mi wnioskować, że śmiało możecie podsyłać ten materiał osobom mniej zaawansowanym w temacie ciągłej optymalizacji.
Jeszcze więcej podobieństwa cosinusowego
Wspominałem w ostatnich odcinkach MałySEO Newslettera o wzroście popularności obliczania podobieństwa cosinusowego treści, co pomóc może w identyfikowaniu okazji na poprawę kontekstowego linkowania wewnętrznego lub zbyt podobnych do siebie artykułów. Gus Pelogia opublikował kilka dni temu prosty poradnik wektoryzacji przy pomocy Screaming Froga i OpenAI API, natomiast osoby chcące oszczędzić na tokenach zainteresują się z pewnością opcjami open source wskazanymi przez Mike’a Kinga.
Podejście Allegro do INP
Na blogu technologicznym Allegro pojawił się dogłębny artykuł na temat INP, w którym prosto i logicznie uporządkowana została cała wiedza na temat wszystkich aspektów wskaźnika wprowadzonego do CWV na początku marca bieżącego roku. A na dokładkę kilka praktycznych przykładów z testowania i wdrażania poprawek do INP na przykładzie największego polskiego marketplace’u.
Dissowania disavowowania linków ciąg dalszy
Od dawna przedstawiciele Google’a deprecjonują znaczenie Disavow Tool, dzięki któremu możemy dać wyszukiwarce znak, że konkretne linki prowadzące do naszej strony są toksyczne. Potwierdzają to również liczne specjalistki i liczni specjaliści SEO. Cyrus Shepard postanowił sprawdzić to w praktyce i przeprowadził eksperyment, w którym zgłosił w ten sposób wszystkie linki przychodzące, jakie znalazł w GSC oraz Ahrefs.
Po dwóch miesiącach od tego działania nie odnotował żadnych negatywnych zmian w ruchu. Jego eksperyment wraz z ostatnimi wypowiedziami Johna Muellera stał się jednak asumptem do wpisu na blogu Majestic, w którym twórcy narzędzia dokonują przeglądu dyskursu na temat Disavow Tool na przestrzeni lat. Deklarują również, że usuną ze swojego narzędzia wszelkie odwołania do tej funkcjonalności.
Big Data było tym, czym dziś jest AI
Jeżeli lubicie podchodzić nieufnie do technologicznych przełomów, które mają całkowicie zmienić świat, z pewnością obserwowaliście z nieukrywaną satysfakcją przemijanie kolejnych wielkich rzeczy. Jordan Tigani, jeden z twórców BigQuery, podsumował w bardzo ciekawym materiale problemy, jakie miażdżąca większość firm miała i wciąż ma z sensownym wprowadzeniem rozwiązań Big Data i jakimkolwiek praktycznym wykorzystaniem. Ciekawe, czy za dekadę podobne artykuły nie będą dotyczyły LLM-ów i innych popularnych dziś rozwiązań spod ogólnego szyldu “AI” ;)
To tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Michał
PS Wszystkich zainteresowanych reklamą w MałySEO Newsletterze zachęcam do spojrzenia na podstronę na temat współpracy, może uda nam się razem zrealizować coś fajnego. A jeżeli dotarłaś czy dotarłeś do tego momentu, to na własnym przykładzie widzisz, jak bardzo angażujący potrafi być ten content ;)