Dubbo Digest logo

Dubbo Digest

Archives
Log in
Subscribe
12 March 2026

Dubbo Digest — 2026-03-12

2026-03-12  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏


Not subscribed yet? Get the full Digest every week.

Dubbo Snapshot
🌡 Next 7 days: Highs 30–33°, Lows 14–20°
🚧 Roadworks (60km): 3
⛽ U91: 209.5¢ at Liberty Brocklehurst
⛽ Diesel: 249.5¢ at Liberty Brocklehurst
🎟 Weekend pick: Titan Macquarie Mud Run (Saturday 14 March)
🔥 Warnings: None flagged

"Well, it seems someone's misplaced a trailer in Dubbo, but on the bright side, a couple of horses without any sign of vanishing are running around the track again. Meanwhile, the royal duo has opened another spot to feed the masses, and if you're into colourful ponies or painting with a drink in hand, we've got events for that too."

Weather BoM 7‑day précis
Dubbo — updated 2026-03-12 16:28
Forecast high: 33°C
Forecast low: 14°C
Fri 13 Mar 14–31°C Sunny.Rain 0%
Sat 14 Mar 14–32°C Sunny.Rain 0%
Sun 15 Mar 15–33°C Sunny.Rain 0%
Mon 16 Mar 19–33°C Mostly sunny.Rain 5%
Tue 17 Mar 20–32°C Cloudy.Rain 10%
Wed 18 Mar 19–31°C Possible shower.Rain 40%
Thu 19 Mar 17–30°C Possible shower.Rain 40%
Actual Things To Do

Australian Appaloosa National Show

📅 Friday 13 March + 2 more dates ⏰ All day 📍 108 Wingewarra Street, Dubbo NSW, Australia
Get Tickets / Info

Bottles and Brushes

📅 Friday 13 March ⏰ 6:00pm - 7:30pm 📍 Lazy River Estate, Old Dubbo Road, Dubbo NSW, Australia
Get Tickets / Info

Titan Macquarie Mud Run

📅 Saturday 14 March ⏰ All day 📍 Regand Park Picnic Area, Tamworth St, Dubbo
Get Tickets / Info
Dubbo Road Alerts

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 17.2 km away • Mitchell Hwy

Impact: changed traffic conditions • Start: Mon 24 Nov 2025, 07:00 AM • End: Wed 30 Jun 2027, 10:45 AM

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 24.2 km away • Mitchell Highway

Impact: changed traffic conditions • Start: Mon 02 Jun 2025, 07:00 AM • End: Wed 01 Apr 2026, 06:00 PM

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 54.3 km away • Newell Highway

Impact: changed traffic conditions • Start: Thu 01 Jan 2026, 12:00 AM • End: Thu 16 Apr 2026, 06:00 PM

Money Saver 💸

Cheapest fuel in Dubbo right now:

Unleaded 91
209.5¢
Liberty Brocklehurst
Dubbo
Diesel
249.5¢
Liberty Brocklehurst
Dubbo

🛒 Woolworths Half-Price Picks

Cobram Estate Classic Extra Virgin Olive Oil 750mL

Now: $12.50 • Was: $25.00 • Off: 50.0% • Unit: $1.67 / 100ML

Cobram Estate Olive Oil 750mL at 50% off ($12.5), excellent for cooking, long shelf life.

Morning Fresh Dishwashing Liquid Lemon 900mL

Now: $5.00 • Was: $10.00 • Off: 50.0% • Unit: $0.56 / 100ML

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL at 50% off ($5.0), essential daily use item.

Dynamo Professional Laundry Liquid Odour Eliminator 2L

Now: $14.50 • Was: $29.00 • Off: 50.0% • Unit: $7.25 / 1L

Dynamo Laundry Liquid 2L at 50% off ($14.5), reliable brand, stores well.

The "News"
Police Appeal To Locate Stolen Trailer At Dubbo

Police Appeal To Locate Stolen Trailer At Dubbo

So, there's a trailer on the run in Dubbo, and the police are keen to have a chat with it. If you've seen a trailer wandering about without its farm, the Orana Mid Western Detectives would appreciate a heads up.

Read Full Story
Without A Trace cleared to return in Dubbo Country Classic heats

Without A Trace cleared to return in Dubbo Country Classic heats

After spending some quality time recovering from a tendon injury, Without A Trace has been given the green light to race again in the Dubbo Country Classic heats. Trainer Peter Presutto probably can't wait to see the pup do what it does best—run in circles really fast.

Read Full Story
The King and Queen are back: all about this beloved pair's newest restaurant

The King and Queen are back: all about this beloved pair's newest restaurant

Jimmy and Gina Skordalis, who most definitely don't have regal titles but are dubbed the unofficial royalty of pizza, have opened their seventh restaurant. With 36 years of culinary experience, the pair found themselves in what they describe as a convenient "moment of madness" that led them back to Dubbo.

Read Full Story
Revealed: the 'strained relationships' that could be costing the town a whole lot

Revealed: the 'strained relationships' that could be costing the town a whole lot

In an unexpected twist that’s confused almost precisely no one, Dubbo sports facilities are due for upgrades but aren't getting the shiny new sports hub that was promised. Local athletes may experience more of the same, at potentially different locations.

Read Full Story
Teens airlifted to Sydney in serious condition after car and motorbike crash

Teens airlifted to Sydney in serious condition after car and motorbike crash

Well, it appears two lads aged 13 and 18 have found themselves in Sydney a bit quicker than they might have planned, courtesy of an airlift following a serious mishap involving a car and a motorbike in Dubbo. For those curious about the details of how this all transpired, you might want to have a squiz at the full story, hopefully they are alright.

Read Full Story
Contribute

Got a tip, deal, or news? Submit it here.

Businesses wanting to reach Dubbo locals: Inquiry form.

Not subscribed? You're reading someone else's forward. Fix that.

Made in Dubbo.

Don't miss what's next. Subscribe to Dubbo Digest:
← Newer Dubbo Digest — 2026-03-19 Older → Dubbo Digest — 2026-03-05
Facebook
Powered by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.