Dubbo Digest logo

Dubbo Digest

Archives
Log in
Subscribe
5 March 2026

Dubbo Digest — 2026-03-05

2026-03-05  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏  ͏


Not subscribed yet? Get the full Digest every week.

Dubbo Snapshot
🌡 Next 7 days: Highs 31–35°, Lows 16–22°
🚧 Roadworks (60km): 3
⛽ U91: 177.9¢ at Liberty Brocklehurst
⛽ Diesel: 189.5¢ at Liberty Brocklehurst
🎟 Weekend pick: Holi Mela Festival of Colours (Saturday 7 March)
🔥 Warnings: None flagged

"G'day, welcome to the Dubbo newsletter, where highway upgrades are somehow a big deal and taxis have gone the way of the dodo west of Dubbo. If you've got absolutely nothing better to do, there's a festival and a race day that might just fill your weekend. Enjoy."

Weather BoM 7‑day précis
Dubbo — updated 2026-03-05 16:00
Forecast high: 35°C
Forecast low: 16°C
Fri 06 Mar 22–35°C Possible shower or storm.Rain 40%
Sat 07 Mar 21–32°C Shower or two.Rain 70%
Sun 08 Mar 20–31°C Partly cloudy.Rain 20%
Mon 09 Mar 17–31°C Partly cloudy.Rain 20%
Tue 10 Mar 16–33°C Mostly sunny.Rain 10%
Wed 11 Mar 18–35°C Partly cloudy.Rain 20%
Thu 12 Mar 19–33°C Possible shower.Rain 40%
Actual Things To Do

The Orana Every Woman Festival

📅 Friday 6 March + 2 more dates ⏰ All day 📍 Dubbo NSW, Australia
Get Tickets / Info

Latitude Liquor Wholesalers Race Day ft. Hibernian Handicap & Col Hodges Cup

📅 Friday 6 March ⏰ 12:00pm - 6:00pm 📍 Dubbo Turf Club, Merrilea Road, Dubbo NSW, Australia
Get Tickets / Info

Holi Mela Festival of Colours

📅 Saturday 7 March ⏰ 4:00pm - 8:00pm 📍 Ollie Robbins Oval, Dubbo NSW, Australia
Get Tickets / Info
Dubbo Road Alerts

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 1.6 km away • Newell Highway

Impact: changed traffic conditions • Start: Fri 27 Feb 2026, 08:00 PM • End: Sun 08 Mar 2026, 05:00 AM

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 17.2 km away • Mitchell Hwy

Impact: changed traffic conditions • Start: Mon 24 Nov 2025, 07:00 AM • End: Wed 30 Jun 2027, 10:45 AM

🚧 Live traffic update

SCHEDULED ROADWORK • 24.2 km away • Mitchell Highway

Impact: changed traffic conditions • Start: Mon 02 Jun 2025, 07:00 AM • End: Wed 01 Apr 2026, 06:00 PM

Money Saver 💸

Cheapest fuel in Dubbo right now:

Unleaded 91
177.9¢
Liberty Brocklehurst
Dubbo
Diesel
189.5¢
Liberty Brocklehurst
Dubbo

🛒 Woolworths Half-Price Picks

Rexona Men Advanced 72hr Deodorant Aerosol Sport 220mL

Now: $5.25 • Was: $10.50 • Off: 50.0% • Unit: $2.39 / 100ML

Rexona deodorant at 50% off; essential personal care with long shelf life.

OMO Sensitive Laundry Liquid 2L

Now: $15.00 • Was: $30.00 • Off: 50.0% • Unit: $7.50 / 1L

OMO laundry liquid half-price; $15 for 2L of a cleaning staple.

Vanish Gold Stain Remover Powder 2kg

Now: $16.00 • Was: $32.00 • Off: 50.0% • Unit: $8.00 / 1KG

Vanish stain remover powder at 50% off, $8 per kg for long-term cleaning use.

The "News"
Newell Highway Upgrade - New Dubbo Bridge project

Newell Highway Upgrade - New Dubbo Bridge project

In what could only be described as a bridge enthusiasts dream come true, plans are underway for a new bridge in Dubbo. It appears the powers-that-be have decided traffic flow is worthy of some attention, and apparently money too.

Read Full Story
Murder accused argues self-defence after alleged drug hunt ends in death

Murder accused argues self-defence after alleged drug hunt ends in death

In an event that might have Shakespeare raising an eyebrow, a man has found himself in a rather grim pickle after a drug-related disagreement allegedly took a sharp, unfortunate turn. He's now asking everyone, "What would you have done?" as he calmly explains it was all self-defence.

Read Full Story
No taxis left west of Dubbo as Western Councils back state lobby

No taxis left west of Dubbo as Western Councils back state lobby

Narromine Mayor Ewen Jones has managed to rally support for reducing taxi registration costs, following the intriguing revelation that taxis west of Dubbo are as rare as a menu without avocado smash. Western councils seem keen to put taxis back on the map, with unanimous backing for the proposal.

Read Full Story
Man with firearm refuses to leave Dubbo business

Man with firearm refuses to leave Dubbo business

A bloke in Dubbo apparently decided that leaving a business was overrated, especially when bringing along what allegedly looked like a firearm. Police had a chat, and now he's got some new charges to keep him company.

Read Full Story
‘Time will tell’: $23m rehab centre divides residents

‘Time will tell’: $23m rehab centre divides residents

A $23 million rehab centre is set to spring up in Dubbo, and the town's folks seem to be on the fence about it. One can't help but wonder if, somewhere, a builder is marveling at their newfound status as an unlikely love-it-or-hate-it figure in the community.

Read Full Story
Contribute

Got a tip, deal, or news? Submit it here.

Businesses wanting to reach Dubbo locals: Inquiry form.

Not subscribed? You're reading someone else's forward. Fix that.

Made with 🤖 and a healthy dose of cynicism in Dubbo.

Don't miss what's next. Subscribe to Dubbo Digest:
← Newer Dubbo Digest — 2026-03-12 Older → Dubbo Digest — 2026-03-03
Facebook
Powered by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.