Cезон 📯. Випуск з
Привіт!
Нині той час осені, коли зранку вже холодно, і в обід вже не стає тепліше. Якщо ви читаєте цей лист в Україні, то, як і я, чекаєте початку опалювального сезону.
Мабуть, це підходящий момент для того, аби відкрити вікно де-небудь у світі. На сайті WindowSwap зібрано чималу колекцію (якщо хочеться, можна поповнити її власним відео). Можна залипнути, а можна зробити швидку замальовку.
Як і раніше, я хочу поділитися з вами різними штуками з інтернету, які здивували мене колись давно чи геть недавно.
(Коротка нотатка: якщо, з будь-яких причин, ви хочете відписатися від цих листів, зробити це без проблем можна за цим посиланням)
Музичне
- Свіже відео наживо від Еріка Клептона. Чесно кажучи, найулюбленіші записи Клептона для мене—ті, де він грає з кимось (звісно, з Бі Бі Кінгом), але це відео мене чіпляє. На очах Клептона блюз перетворився із музики, яку грали молоді бідні люди на танцях у музику, яку грають діди в розкішних апартаментах. Жанр застигає, коли не з’являється нічого нового.
- І от Буффало Ніколз (Buffalo Nichols) бере гітару і співає про те, How To Love.
- Від дідів чекаєш, що вони собі будуть гуляти десь, згадуючи старі добрі часи. Але якщо дід—Роберт Плант…
Ютубачення
- Новий кліп Radiohead на пісню If You Say The Word. Той випадок, коли варто не лише послухати. Комічна замальовка про реалії сучасного життя.
- Теж кліп: Salem—Red River. Тут немає нічого комічного, навпаки, оприявлено тихі страхи нашого сьогодення: розпізнавання облич, яке є частиною постійного спостереження; все перетворено на масовку: люди в аеропорту, вікна забудови, мішки зі сміттям, контейнери… Висловлювання зрозуміле, і при цьому потужне.
Штука
Подивіться на класнючі роботи Софії Тойбер-Арп. (вона навіть якось потрапила на швейцарські гроші)
Дуже від її творів стає легко на душі.
О, сьогодні ж початок Inktober, марафон щоденних малюнків на задані теми. Я цьогоріч спробую помалювати, максимально розслаблено і в своє задоволення. Завжди знайдуться люди, які малюють краще, особливо в інтернеті. Тема першого дня—кристал, тож у мене в голові крутиться Сковорода:
Смерте страшна, замашная косо!
Ты не щадиш и царских волосов,
Ты не глядиш, гдѣ мужик, а гдѣ царь,—
Все жереш так, как солому пожар.
Кто ж на ея плюет острую сталь?
Тот, чія совѣсть, как чистый хрусталь.
Вітер літер
Кирило Ткачов (шрифтар та викладач шрифтової справи, організатор фестивалю шрифту та каліграфї «Простір Літер» в Луцьку, засновник студії «АльфаБраво») розповів про те, як розвивався шрифтовий дизайн в Україні останні 20 років. Це хороший оглядовий матеріал, який може дати уявлення про тему, навіть якщо раніше ви не задумувались, що обриси літер створюють конкретні люди.
Якщо ви часто буваєте по справах в Зумі і полюбляєте літери, Letterform Archive зробити добірку віртуальних шпалер якраз для подібних випадків.
ТАТО
Тут така справа: видавництво «Люта справа» продовжило передплату на першу книгу графічного роману Олександра Ком’яхова «Тато».
Якщо хочете скласти уявлення, що всередині, зазирніть на інстаграм чи фб проєкту.
Я дуже раджу піти і замовити. Собі, друзям, для ближчої бібліотеки.
(Якщо ви читаєте листи будь-яких англомовних авторів, то знаєте, як вони заздалегідь починають запрошувати читачів до передплати—зараз це дуже важлива частина життя книжки на ринку; а якщо не читаєте, то навіть не уявляєте, як активно ті ведуть кампанії з попереднього продажу)
Треди у твітері
Твіттер—досить давня (заснована в 2006) платформа для коротких дописів, де, паралельно з наявними профілями топових світових політиків, все ще існують кумедні нікнейми і часткова анонімність.
Одна з крутих штук у твіттері—це треди (їх ще називають long form posts): коли автор видає історію чи збірку фактів у низці твітів. Нині є навіть сервіси, які збирають такі треди до купи (я користуюся двома за принципом «про який згадаю»), що зручно для того, щоби перечитати все разом чи поширити (для вас). Часом публікуються дуже цікаві чи нетривіальні речі, хоча є й цілком розважальні.
Кілька прикладів:
- The Creative Process in 43 Hayao Miyazaki Screengrabs: дуже кумедна добірка кадрів із 4-серійного документального фільму «10 років із Міядзакі» (якщо любите анімацію, дуже раджу подивитися цей фільм).
- Наукопоп-мегатред: лаконічні описи різних концептів, переважно когнітивних упереджень; тред як пиріжок із начинкою-сюрпризом—тут є не лише визначення, а й «визначення» (втім, його легко розпізнати). Це чудова розвага, але мушу сказати, за раз я його не зміг прочитати, бо все одразу просто не влазило мені в голову.
- Шикарний тред про Мілденголський скарб: про те, як у 1942 році тракторист зачепився плугом за якусь штуковину, дістав її, приніс босові, і той усе дістав, відчистив і ще роками користувався вдома на свята, як випадково цей скарб (не фігуральний, а реально один із найбільших знайдених у Британії) потрапив на очі фахівцям, і як про це писав свою історію молодий пілот Роальд Дал…
- Тред-розповідь про вражаючу книжку, в якій немає ні діалогів, ні картинок: проєкт Олафура Еліассона «Твій дім» 2006 року.
Є й українські треди, приміром
- Назар Токар пише про Вікіпедію
- Тред афоризмів Валер’яна Поліщука
- Тред із фактами про те, як ми навчаємося
- Міні-тред про долю учасників літературного об’єднання «Ланка».
- Візуальний тред із телефонними «нотатками» кінооператорки Юлії (мій улюблений)
До речі, якщо вам не до душі коропоративна суть твіттера, можна скористатися альтернативним сайтом для перегляду: Nitter
❧
Тут я загалом пишу про якісь приватні переживання, але цього разу спочатку нагадаю, що сервіс зі створення сайтів Tilda—російський. Якщо вам треба зробити собі чи друзям невеликий сайт, є багато різних альтернатив, чесне слово.
Щодо переживань, я в якийсь момент заповзявся помічати, як красиво кудись падає сонячне світло, і за рік-два спостережень приловчився вихоплювати різні сонячні моменти майже без зусиль. Стільки всього красивого навколо.
На початку року думав подати кудись невелику добірку своїх віршів за минулий рік, але іноді складається враження, що 2020 так досі й не минув, і план так і залишається планом.
Недавно я відкрив листа від ілюстратора Луїса Мендо, і він дуже мило пише про подібне:
Вибачте, що [мої листи] не такі регулярні, як зазвичай їх пишуть інші люди, але я стараюся збереги насамперед здоровий глузд і родину, а такі штуки, як листи, залишаються завжди насамкінець.
Бережіть себе і близьких, гуляйте з друзями, робіть те, що вам дуже до душі. (Подаватись мені менше до душі, ніж писати, тож за ці півроку я написав ще кілька віршів)
Гарного вам часу із собою!
Загалом, якщо виникає думка відповісти на цього листа—не вагайтеся, я все читаю з великою радістю.
Так само буду вдячний, якщо ви порадите ці листи своїм друзям. Звісно, тільки якщо маєте бажання (бо вони—найцінніший ресурс і рушій).
Якщо хтось вам надіслав цього листа, і ви хочете підписатися, зробити це можна за цим посиланням.
Зустрінемося в мережі.
—М.