Rakasz #300 - legyen kerek szám
Sziasztok!
Bajban vagyok a kerek fordulópontokkal. Nem tudom, hogy úgy tegyek, mintha ezek fontosak lennének. Vagy hagyjam nyugodtan figyelmen kívül, szembemenve az elvárásokkal. A háromszázadik rakasznál elvárást sem érzek, szóval írom, ami eszembe jut. Jövőre viszont, "a negyedik ikszbe lépve" van előttem egy másik hasonló döntés. Azt hiszem, azt is így fogom intézni. Na hegyibe!
Számítástechnika
Múlt héten kimaradt, amiért restellem magam, hogy legalább pár szót nem ejtettem Kathleen Booth-ról. Ő találta fel az assembly programozási nyelvet, ami nélkül semmik és senkik lennénk. Egy-két hazai programozási/rendszergazdás oldal megemlékezett a haláláról, de amúgy nem vert hullámokat a hazai neten. Pedig, amikor arról beszélünk, hogy a nőknek nem helyet kell teremteni az informatikai szakmákban, hanem vissza kellene őket oda engedni (khm, na meg a képzést kevéssé szexistává tenni), akkor Booth-ról beszélünk például. Pedig az assembly mellett dolgozott gépi fordításon, neurális hálókon (ezek most, milliószor erősebb gépeken számítanak menő témának, ma MI-nek hívják). Szóval, mint mindig, óriások vállán állunk.
Képek és képek
Gregor Sailer Magyar tégla fotósorozata a legroszabbat hozza ki belőlem. Azon a kérdésen pörgök tőle, hogy én máshogy fotóznám-e meg, hogy nálam lenne-e égbolt, geometrikus formákká alakítanám-e a bezárt magyar téglagyárakat, van-e más nézőpont a képen. Ami persze egyben azt is jelenti, hogy ez egy jó fotósorozat, mert az ember gondolkodik rajta. Érdemes ránézni a többi sorozatára is. (Kösz, Dani!)
Dan Gentile elment egy MI-művészeti kiállításra és megpróbálta megfejteni a szcénát. Arra jutott, hogy a mesterségbeli tudás és a gondolat hiányzik a kiállított - amúgy olcsón mért - MI-s művekből. A legszebb, hogy az eszközök használatának a varázsát érti és át is tudja adni, csak az hiányzik a kiállításból, hogy mitől lesznek ezek a képek többek annál, mint az ikeás kerethez járó sokszorosított "műkincsek".
Apropó MI-művészet, megszületett az a mondat ezzel kapcsolatban, ami könnyen megfoghatóvá teszi a problémát vele: az alkotók nem csak egy-egy stílus. A fogkrémet természetesen nem lehet visszanyomni a tubusba, de az MI-artos cégek egyelőre nem nagyon tudnak okos dolgokat kommunikálni. Vannak felhasználók, akiket megnyertek - lásd még mágia - de közben elidegenítettek nagyon sok embert.
Dana Sibera képeiben a fentiekkel ellentétben csak gondolat van, viszont a megértésükhöz nem árt minimális technológiai háttér, élettapasztalat vagy legalább is leélt évek. Technológiai meghatározottságú világban élünk: a technológiával kapcsolatot teremtve dolgozunk, szórakozunk, ismerkedünk, pihenünk. Ennek megfelelően nyomot is hagy rajtunk. A fenti klip például azért került be példának, mert sokat öregít a számon, vagy épp segít évszámhoz kötni, hogy butatelefonokon üzengetnek benne egymásnak, CRT monitor van benne, 4:3 a képaránya. (Most tekintsünk el attól, hogy mennyi vicces fröccsöntött keménykedés van benne.)
(Fotó: Andy Diller // CC-BY)
Sibera olyan eszközöket fotoshopol, amelyek nem léteztek, de létezhettek volna. Meg olyanokat, amik nem léteztek, de úgy néztek ki, mintha lett volna esélyük. Kocka iPod ekvalizerrel, háromszögletű USB vagy éppen lyukkártyás floppy. Mindegyik nagyon jó, ha az ember találkozott azokkal a vasakkal, amik valóban léteztek. Egyszer majd megírom, hogy ha végtelen pénzem és polcom lesz, mi az az öt számítógép, amivel szeretnék rendelkezni. A fent látható SGI Tezro csak egy közülük.
Még egy kis MI
Gary Marcus, kognitív kutató, aki eladott már egy gépi tanulásos céget az Ubernek, írt az MI-ről szóló hírlevelében ír jó néhány kijózanító dolgot. Leginkább azt, hogy a nyelvelsajátítás egy bonyolult dolog, és emiatt maximum a chomskyánusok gondolják azt, hogy a mesterséges intelligencia kutatás közel jár a megfejtéséhez. Ugyanott vannak - teszem hozzá - ahol a művészettel. Az eredmény megvan, csak az alkotó akarat hiányzik.
Marcus szerint az chomskyánus érvelés ott siklik ki - és ő is egy egyszerűsített magyarázatot cáfol, azért ezt tegyük hozzá - hogy a rámutatok és kimondom a nevét jellegű nyelvtanulás a nyelv kis részére alkalmazható csak. Az elvont fogalmakkal, igékkel, meg persze a nem kijelentő módú alakokkal elkezdünk bajban lenni, ha csak erre támaszkodunk. A gyerekek ezzel szemben megtanulják a nyelvet, és ehhez több nagyságrenddel kisebb korpuszt használnak, mint a szöveggeneráló programok. Tök jó esszé, nézzetek bele! Rávilágít arra, hogy valami olyat akarunk lemásolni, aminek a működését nem értjük. Ez mondjuk a modern informatikában nem ritka, na de erre találták ki a görögök a hübrisz fogalmát.
Hallgatnivaló
Michael Hobbes új podkasztot indított, a legborzasztóbb, mégis nagyhatású reptéri könyvekről beszélgetnek. Az első adásban rögtön a Lökonómia (Freakonomics) kerül sorra, amit még magyarul is kiadtak, és amiben konkrét háborús bűnöket követnek el a statisztika tudománya ellen.
A Maliból származó Gasper Nali egy három méter hosszú, egyhúros maga által készített jószágon játszik, illetve mintha lenne még neki valami lábdobja. Már nem is tudom, hogy Twitteren vagy youtube-on láttam, és persze az ormótlan hangszer miatt kattintottam le, de ez az ember nagyon tud zenélni. Van két albuma is a Bandcampen.
Vers
Van, hogy az ember ott talál verset, ahol nem számít rá. A SwiftOnSecurity tök jó IT-biztonsági fiók a Twitteren, de a legkevésbé sem gondoltam, hogy lesz egy olyan eszmefuttatása az autóról, vagyonról és szabadságról, ami egészen biztos, hogy vers.
A hét másik szövege nekem Petri, akinek a költészetével mindig alkalomszerűen találkozom. Az egyik nagy vakfoltom. Na jó, a huszadik század egyik része a nagy vakfoltom. Viszont A személyi követő éji dala egy remek szöveg. És ha már a két Smiley vers úgyis volt itt, érdemes felvenni a listára ezt is.
Én máshol
Eladtam a lelkem a dohányiparnak - na jó, a Tobacco nevű szaklapnak, amit régi kollégám, Bence főszerkeszt - hogy megírhassam, mi az a fináncláb. Meg, hogy honnan ered a fináncok széleskörű megbecsülése. Klasszikus mázli, ebből Rakasz téma lett volna. (Fináncláb: ha a dohánylevélnek még a szárát is beledarálják a dohányba, ez a szárdarab rosszul ég. A finánclábas dohány igénytelen termék.)
Kikerült a havi Rakasz Extra, egy saját tárcanovella. Jézus és Péter tovább sétálnak, mert vannak azok a fél órák, amikor az ember nem cikket vagy híreket akar írni. Engem legalább annyira meglep ez, mint bárki mást meglepne.
Ennyi a hétre.
Ádám