Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
March 28, 2021

Maholnap #9 | Kánai András hírlevele | Űrhotel, távtetoválás, cigánytelepről doktori iskolába, és a bio- problémája

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


előhang: shelf awareness

Ha arra kéne válaszolnom, mi a jelenlegi globális vizuális-intellektuális szimbólum, korunk kvintesszenciája, akkor a szobából bejelentkező beszélő fejek hátterére, a megszokottá (és emiatt unalmassá) vált nem virtuális könyvespolcra tippelnék. Mutasd a könyvespolcod, és megmondom, ki vagy! Ezzel kapcsolatban töprengtem el az alábbiakon.

Ahogy már a honlapomon is megírtam, az emberiség egyre inkább küzd az olvasás-megértés összekapcsolásával. Az internetes szokások széttörték az elmélyült olvasás gyakorlatát. Mégis, a pandémiában az “okos, tájékozott, szakértő ember” imázsát a roskadásig - legtöbbször igencsak csúnyán - bezsúfolt könyvespolc látványa hivatott megteremteni.

Egy jól feltöltött e-olvasó fájlszerkezete egyelőre nem vált ki hasonló hatást.

Nagyon érdekes, hogy a háttér-könyvespolc kínálata mennyire imázsépítő: múltkor egy szép sor Világirodalmi Könyvtár villant ki a beszélő mögül (ennek örültem), máskor pedig A Da Vinci-kód gerince lett látható, amely egyből bekapcsolta a sznobságaktiváló génjeimet.

Eközben a bútorboltok felhozatala szépen mutatja a már itt lévő, szép új világot: ha igazi, több ezernyi kötetet tartalmazó könyvespolcot szeretnél, inkább asztalossal csináltasd. A svéd, halálmetál-nevű bútorok többsége nem lesz túl hatásos háttérnek.

Az igazi entellektüelek pedig tegyék a szívükre a kezüket, és kérdezzék meg csak maguktól: mikor olvastak el utoljára egy legalább 1000 oldalas könyvet?

(A képen két eltérő stílus látható a könyvespolcokkal foglalkozó Bookcase Credibility gyűjtésében.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Az Igazság Ligája Zack Snyder szerint

Rááldoztam négy órát az életemből, hogy neked már ne kelljen újravágott-újraforgatott-modoros szuperhősfilmet nézned. (SFmag)

💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep

Nagyon-nagyon jó hír a méltatlanul rossz sajtóval rendelkező AstraZeneca vakcinájáról: a most befejezett, nagy mintájú, mostani vírusvariánsos környezetben, amerikai fázis hármas kísérletben 76%-os hatékonyságot mutat fel a szimptomatikus tünetek ellen, 100%-os hatékonyságot a súlyos következmények ellen, és nem merült fel, hogy ne lenne biztonságos.

A kiváló kommunikátor Kemenes Gábor virológus vakcinahíradójában elmondja, miért nem kell berezelnünk a vírusvariánsoktól, és hogy mennyire sikeres az izraeli vakcinaprogram (spoiler: nagyon).

Kevés oltópont? Kevés vakcina? Áprilistól úszni fogunk a vakcinákban.

Duda Ernő professzor elmagyarázza, hogy miért nem fog már olyan nagyon mutálódni a vírus.

A brit stratégia, amit Magyarország is követ az oltásokban, eredményesnek látszik.

Ugyancsak brit infó: a csúcshoz képest a kórházba kerülők száma már 93%-kal csökkent.

A következő járványhullámok egyre enyhébbek lesznek, állítja a magyar elméleti biológus.

🚀 future

Üdülés az űrben

Bár a SZÉP kártyáknak nincs még Space alszámlája, de 2027-ben megnyílik az első hotel az űrben, szóval érdemes az Adria mellé ezt is felvenni a távolabbi úticélok közé. (dezeen)

Épületes robot

Az építési területeken takarításra kifejlesztett Racoon nevű robottal kapcsolatos rossz hír, hogy újabb munkát vesznek el a gépek; a jó hír az, hogy intelligens szakiként nem fütyül és tesz megjegyzést az utcán elhaladó hölgyekre (egyelőre). (Preferred Networks)

Tetkó távolból

Az eredmény még egy kicsit béna, de ez az első távtetoválás 5G-kapcsolat segítségével. Ebből a kis marketingakcióból jól látható, hogy egy idő után a jobb orvosok már a saját otthonukból is operálhatnak majd több ezer kilométerre tőlük élő pácienseket. (New York Post)

Nyakunkon az MI forradalma, de nem készültünk még fel rá

Pár évünk van csak, hogy társadalmilag-politikailag rendezzük a gondolkodó mesterséges intelligenciák várható elterjedését. Egyre inkább úgy látom, hogy nagyon rövid időn belül szinte minden munkakört be tudnak majd tölteni az algoritmusok, robotok, és akkor nem ők akakarnak majd fellázadni, hanem az emberek. A cikk egy utópisztikusnak ható, de nagyon reális tervet is felvázol az amerikai társadalom számára az igazságosabb gazdagságelosztásra. (Sam Altman)

🌲 green

Majonézzel mentett teknőcök

Az olajkatasztrófát elszenvedő tengeri lények bendőjét majonézzel próbálják kitisztítani Izraelben. Még a környezeti katasztrófa sem szórakozhat Zohanékkal. (Inhabitat)

A sáskajárás mint óriási állatbüfé

Nemcsak én szeretem a szóvicceket, hanem az a startup, amely a The Bug Picture nevet vette fel. Mindenesetre a bibliai méretű afrikai sáskajárásból állati takarmányt szeretnének előállítani. Egy kilogrammnyi rovart körülbelül 150 forintért vásárolnak fel. Három és fél kiló lett, maradhat? (Reuters)

2100-ban várhatóan fél évig tart a nyár

Rossz hír a síelés szerelmeseinek, de egyre forróbb lesz a helyzet a Föld nevű bolygón. (Advancing Earth and Space Science)

Philadelphia vigyáz a madaraira

Itt biztos nem őrülnek meg a madarak, mint Hitchcocknál, mert a város épülettulajdonosai önkéntes alapon mérsékelik az éjjeli kivilágítást. (ABC News)

✨ interesting

Túl sok hús, avagy a visszaparancsolt plakát esete

1981-ben a Sütő Enikőt és a jóféle termékeket ábrázoló Húsipar plakátját nem azért vonták vissza, mert netán közízlést sértett volna. Meztelenül legfeljebb a kolbászok szerepeltek rajta. Az ok: lengyel testvéreink akkori helyzete. (Facebook)

Adolf, a szíriai

Míg nálunk Az arany ember nőábrázolásáról folyik (folyik?) purparlé, addig Szíriában nagyobb a tét: a Mein Kampf minden jelentősebb könyvesboltban megtalálható, a horogkereszt sem egy betiltott jelkép, és a Hitler, Adolf felvehető nevek. (Newlines Magazine)

Cigánytelepről doktori iskolába

Egy fantasztikus roma nő története. Az lesz majd igazán hír, ha az efféle sztorik nem fognak már hírértékkel bírni. (Szabad Európa)

A természetesség mítosza

Nagyon erős a verseny, hogy melyik gyártó tudja a bio- előtagot minél több termék elé odabiggyeszteni. Kár, hogy ezzel kapcsolatban sok esetben saját elfogultságunknak esünk áldozatul, ahogy ebből a cikkből is kiderül. (Behavioral Scientist)



A hét videója

Amikor a macska horrorfilmhez ír zenét


Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.


Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.