Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
March 1, 2021

Maholnap #6 | Kánai András hírlevele | Magányügyi miniszter, aszteroidgyilkos MI, guánó és orosz költő

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


előhang: 10 GO TO 20

A trendvadászatban az a szép, amikor egy viszonylag rövid mondaton belül több trendet is megfigyelhetünk. Íme egy példa:

A Yandex retrojáték 2020-as pályázatán kihirdették a győzteseket.

Első trend: az autokratább, zártabb rendszert működtető kormányok olyan internetes forgalmat szeretnének, amely ellenőrizhető, és nem az amerikai órisácégek – sokszor politikailag is motivált – intézkedéseitől függenek. Ezért van Kínai Nagy Tűzfal és kísérleteznek az orosz internetezők számára saját net létrehozásával. A Yandex a maga 52%-os piaci részesedésével Oroszország legnagyobb, méghozzá orosz internetes keresője.

Második trend: egyre több X generációs, egykori számítógépes programozó tér vissza az 1980-as években megszeretett számítógépéhez. Már megvan a pénze és ideje is arra, hogy kizárólag hobbiból játékprogramokat hozzon létre. Hozzájuk csatlakoznak fiatalabbak is, akiknek kihívás ilyen rendszerekre programozniuk, ráadásul sokkal kisebb erőforrások kellenek hozzá (mert például csupán hobbiból senki sem fog Playstation 5-re játékot írni). A retrojátékos, retroprogramozó közösség egyre nagyobb, a nosztalgia erős, és anyu sem szól be a szobába, hogy “hagyd már abba a nyomkodást, kész a rántott szelet”.

Harmadik trend: ha végignézünk a verseny zsűrijén, győztesein, akkor látszik, hogy a nyolcvanas években nem sok babér termett a csajoknak, ha programozni szerettek volna. Ez nagyon-nagyon fiús szórakozásnak számított, így a retroközösség is leginkább negyvenes férfiakból áll.

(A kép a 2020-as Yandex Retro Games Battle 3. helyezett játékprogramjának nyitóképernyőjét ábrázolja.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

A német mérnök, aki az 1980-as évek végén forradalmasította a számítógépes zeneszerzést

Az ember soha nem felejti el az első, számítógéppel való találkozását. Különösen, ha ez az 1980-as évek közepe táján történik, amikor a technika csodáját Magyarországon még az autópótlék kombi Wartburg meg a szocialista propaganda mp3-lejátszója, a Sokol rádió fémjelezte. Mivel akkor még a fogyasztói társadalom helyett inkább előállító társadalomban éltünk (hiánygazdaság, téli banán, dollárbolt, deutche mark, danke), így nekünk kellett kreálnunk egy rakás dolgot. Ilyen volt a számítógépes zene is. Ha nem jön ez az unalmasan kinéző NSZK-s fazon, akkor mi és szerencsésebb nyugati társaink sem írunk annyi zenét. (kanai.hu)


💉 covid-19, de most a jobb híreké a főszerep

Be lehetne már fejezni a lakosság paráztatását az ügynevezett “mutánsok” miatt, ez nem a Penge 2 világa. A Nature Microbiology egy tisztességes cikket hozott le, hogy a témát a hollywoodi elmevászonról kicsit lerántsa a földre. (Spoiler: nincs még itt a világvége, sőt.)

Az amerikai szakhatóság, az FDA engedélyezte a világ legnagyobb gyógyszercégének vakcináját. A J&J oltóanyagával kapcsolatos legfontosabb tudnivalók: nagy számú tesztalany, normál hűtés, egyetlen oltás, zéró halálozás, csökkent, de hatásos alkalmazhatóság még a brit és a dél-afrikai variáns ellen is. Magyarország több mint négymillió darabot rendelt belőle.

A mostani hírek alapján talán elrugaszkodottnak tűnhet (bár szerintem nagyon is van alapja): az Európai Bizottság szerint már júliusra összejöhet az EU-s nyájimmunitás.

A Pfizer és az AstraZeneca esetében már az első oltás után 85 és 94%-kal csökkent a kórházba kerülők száma. Ezt az eredményt ráadásul több mint egymillió skóciai betegadatból állapították meg.

🚀 future

Vészjelentés a spermspotting szakértőitől, avagy elfogyunk

Egyelőre még nehéz elképzelni, hogy egy zsúfolt 7-es busz, a sűrűn beépített társasházi (leánykori nevén: lakótelepi) részek élményei nemsokára a múlt ködébe veszhetnek. Pedig itt van Shanna Swan és Stacey Colino, akik a spermaszámlálás tudományából megdöbbentő következtetésre jutottak. Szerintük ugyanis az emberiséget egyenesen kihalás fenyegeti a nem is olyan távoli 2045 környékén, annyira gyorsan csökken az emberiség termékenysége. Számláltak, azután visszaszámláltak: aki magányra vágyik, fél évszázadon belül megkapja. (The Guardian)

Musk csak nem veszi le az ujját a “forradalom” gombról

A modern Mózes, ki technofil népét a kék bolygóról épp a vörösre akarja kivezetni, használhatóbb irányokkal is előáll. Bennfentes pletykák szerint olyan áron fognak 2022-ben Teslát árusítani, amely már a normál, benzines autókéival egyezik meg. Ha ez igaz, úgy felgyorsul az elektromos autók elterjedése, mint egy Tesla S, amely két másodperc éri el a 100 km/h-t. (Seeking Alpha)

Armageddon helyett babazsúr az űrben

Nincs szükség a hangár előtt lassított, Hans Zimmer-zenére vonuló, többnyire pár amerikai és egy-két részegesebb orosz asztronautára, ha jönnek az aszteroidok. Kutatók ugyanis azt találták: a mesterséges intelligencia nemcsak arra jó, hogy Netflix-tartalmat ajánljon, de még az űrből jövő bosszantó kődarabok ellen is megvédheti az emberiséget. Ha megvalósul, ez tényleg Deep Impact lesz, csak éppen az aszteroidák számára. (Cybernews)

Ihaj, ez a K-haj!

Na de milyen haszna lehet egy több mint 250 000, nagyfelbontású fotóból álló koreai haj-adatbázisnak? Azontúl, hogy az őrületbe lehet kergetni vele az egyféle frizurák koreai királyát, a foglalkozására nézve országvezető diktátor Kim-Dzsongunt? Nos, ezzel a mennyiséggel klasszul meg lehet tanítani az MI-t, hogy később felismerje és osztályozza a hajtípusokat, és akár virtuálisan is létrehozzon ilyeneket. A kifejezés már maga is ereszd-el-a-hajam futurizmus: virtuális hajszőkítés. (Cornell University)

Jóllaktam, pedig csak levegőt ettem

A növényből készült húspótlék aaaaannyira 2020. Az Air Protein amerikai startup ugyanis a levegőből kíván ételt gyártani. Ehhez a szén-dioxidból ehető fehérjét szüretel. A leírt ötlet szellemes, fenntartható, a világ egy nagy részének megoldás lehet, de nem valószínű, hogy Michelin-csillagot kap. (SiliconValley)

Kohn és Grün ülnek a dubaji tengerparton

Döbbenetes, de amíg a világ jelentős része egy rendkívül apró tüskés gömbbel és egy narancsosabb hajszínű vezetővel volt elfoglalva, a Közel-keleten 2020-ban történelmet írtak. Épp a nagy arab-izraeli békekötések elején járunk, és még egyelőre felfoghatatlanok ennek következményei. Mindenesetre már megjelentek Dubajban a kóser menük, már szaúdi értelmiségiek mondanak szépet az eddig el sem ismert államról, a messzire szakadt unokatesók földjéről, az arab tőke és zsidó intelligencia pedig arra készül, hogy gyümölcsöző frigyre lépjen egymással. Igazuk is van: ne háborúzz, innoválj! (Jerusalem Post)

A ninja helyett a magányügyi Miniszter lép színre

Tetsushi Sakamoto lett Japán első magányügyi minisztere. Nem kisebb feladat várja, mint hogy megállítsa az elsősorban nőket sújtó öngyilkossági tendencia további növekedését. Ehhez nem lesz elég ölelőrobotokat meg virtuális J-popsztárokat hegeszteni, a sok egyedülálló nő egész egyszerűen nem tud úgy munkát vállalni, mint férfitársaik. Szóval, vaskos gondokat látni egy rendkívül atomizálódó társadalomban, innen szép nyerni. (Insider)

🌲 green

A madárürülék hasznáról

Ha egy ember fejére pottyan a madárkaka, az pech. Ha ugyanezt egy dél-amerikai szigeten teszi mondjuk több ezer madár, miközben nincs jelen egy ember sem, az már nagyon nagy szerencse. A guánó ugyanis kiváló talajtermékenyítő eszköz, és már a 19. században is fontos exportcikket jelentett például Peru számára. Mivel a madarak, elsősorban a sirályok és pelikánok végterméke biológiai anyag, hát ez a barna trutyi az egyik legzöldebb cuccnak számít a gazdálkodók szemében. (Hakai Magazine)

Így változott a klíma a születésed óta

Ha nem félsz használni a görgetőizmodat a kézfejedben, akkor nosza: itt egy rendkívül informatív (és hosszú, nagyon hosszú) oldal, amellyel megnézheted a klímaváltozást. Állítsd be az elején a születési évszámodat, és már indulhat is a szörnyülködés! (ABC)

Namaste, töltse fel a háromkerekűjét, kérem!

Az eletromos járművek nem állnak meg a négykerekűeknél. Az Amazon India egy helyi céggel elektromosítja a jellegzetes járgányokat. Az e-mobilizáció nemcsak azért lehengerlő, mert Musk Gigafactorynak nevezte el a gyárát, hanem azért is, mert a legkülönfélébb járművek kapnak villanyos változatot. (Amazon India)

Valami van a levegőben

…de egy új szupernövény, a Cotoneaster franchetii majd megköti. A brit Royal Horticultural Society a nevével ellentétben nem Horthy Miklós hagyatékát ápolja, hanem szupernövényt ajánl a levegőben lévő károsanyagok minél hatékonyabb megkötésére. (EcoWatch)

Az MI kiszagolja, mi a baj

A cambridgei, nem túl ötletes nevű Roboscientific biotechnológiai cég olyan készüléket fejlesztett ki, amely egy betegséget vagy vírust gyorsan észrevesz egy zárt helyen. A felhasznált mesterséges intelligencia a szagokat vizsgálja, mivel bizonyos szagok betegségek jellemzői, és ez alapján riaszt. Az első felhasználási terület egy csirkefarm, de nemsokára (logikusan, persze) jönnek az iskolák és a repülőgépek is. (FarmingUK)

✨ interesting

Orosz költő egy szál gitárral

Nemcsak azért nehéz költőnek lenni egy diktatúrában, mert ott a rossz rím jutalma egy éjjel becsöngető, bőrkabátos alak, hanem ez: majd szétfeszít a megélt élményanyag, a sivár hétköznapok és a hatalom kötelezően buta ünnepnapjainak elegye. A gond az, hogyan öntsed dalba a siralmaidat? A szövegnek át kell menni a cenzúrán, de értenie kell az embereknek is. Nos, a 20. századi orosz költő- és dalszerző-legenda, Vlagyimir Viszockij egy ilyen kor és állam kortársaként írt piszok jó, ma is nagyszerű verseket. Keveset élt, sokat alkotott, és ahogy írta: “Túlélik majd a versek is mindazt, ami hátra van.” (moszkvatér)

Álmában csenget egy kicsit

Az éber álmok szuper izgalmas jelenségek. Ilyenkor az álmodó tisztában van azzal, hogy álmodik, és sokszor befolyásolhatja az álmát: például olyan világot teremthet, amelyben egy euró még mindig csak 250 forintot ér. Most nemzetközi kutatók rájöttek, hogyan lehet az éber álmodókkal kétirányú kommunikációt folytatni. (Vice)

A kutyakaja-foodtracker

A magánytól csak a robotok, a kutyák menthetik meg az emberiséget, nagyon úgy tűnik. A Woofbowl vállalkozás street foodhoz hasonló ételeket gyárt kutyáknak a gasztroforradalom, vagyis a minőségi alapanyagok és a kreativitás jegyében. Sajnos nem tudtak ellenállni a nyilvánvaló lehetőségnek, szóval hot dog is kapható. (Woofbowl)

Mégis, mi merít le minket a videós meetingeken?

2020 leggyakoribb szava a “karantén” mellett minden bizonnyal a “Zoom” lett. Igen, bámulatos faj vagyunk, milyen könnyedén átálltunk a digitális technológiákra, távmunkára blabla blabla. Aha, csak közben kinyírjuk a kreativitásunkat, a lelkesedésünket, a kollegalitásunkat. Ennek első számú oka a Zoom/Teams-megbeszélések okozta kiégés, a cikk ennek négy lehetséges okát mutatja be. (Fast Company)



A hét videója

Godzilla vs Kong vs Wayne, a macska

Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.


Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.