Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
February 21, 2021

Maholnap #5 | Kánai András hírlevele | Művészrobot, virtuális igazgató, feminizált kultúra és CPG

Üdv, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


előhang: támadnak a mutánsok, de jönnek a szuperhősök is

Azt szokták mondani, hogy egy ember igazi természete akkor mutatkozik meg, amikor nagy szerencse vagy óriási csapás éri. Maradjunk ez utóbbinál, ugyanis fajunkkal ez történt kollektíve 2020-ban. Ha ennek az egész cécónak vége lesz, és már a vakcinaigazolásokat is csak kortárs kiállításokon, maszkégetős performanszok társaságában lehet majd megcsodálni, akkor jöhet el az igazi önmarcangolás ideje. A kérdés az, hogy miként viselkedett az emberiség? Mit mutat rólunk a pandémia két (fingers crossed) éve?

Az egyenleg most még mixelt, mint valami furcsa turmix.

Először is: az emberiség türelmes és ijedős, hiszen az első füttyentésre olyat tett, mint amire még szülei idejében sem volt példa, vagyis önként bezárkózott. Az Operatív Törzs megszólalt, és ímé mindnyájan engedelmes gyermekei levénk. Másodszor: az emberiség meghülyült. Már nincsenek viták, csak egymásra dobált linkek, féleszű kuruzslók intelmei, kocatudósok érvelései. Aki nagyobbat mond, az nyeri a megosztásversenyt, a Kék Zuckerberg Futamot. Alig akad, aki önszántából utána menne a kijelentéseknek vagy tényekre vadászna. Harmadszor: az emberiség a remény és a kétségbeesés Szküllája és Kharibdüsze között őrlődik, utálja a rossz híreket, de arra figyel fel csak igazán. Beteges vonzalmat táplál a végzet után, a pokol mindig izgalmasabbnak tűnik számára, mint a menny (pedig az Itt a vég! című film ezt fényesen és minden kétséget kizáróan megcáfolja).

Pedig ha van tanulsága az emberi történelemnek, akkor éppen az, hogy az élet úgyis megy tovább, plusz előbb-utóbb minden egyensúlyi állapotba áll, sőt és sőt, talán jobb is lesz a helyzet (hogy azután egy másik, esetenként még nagyobb problémába fussunk, de az már egy másik sorozat). Ráadásul most van ok az optimizmusra. Miközben a “last minute” fogalmát lassan újra meg kell majd szoknunk, szép csendben egy tudományos forradalom zajlik a mellékvágányon, 0-24-ben dolgozó kutatókkal, és unalmas, nem kattintásvadász címekkel, tudományos szaklapokban, rakásnyi lábjegyzettel és nulla darab vicces videóval.

(A képet az oltások pozitív, később minden valószínűség szerint nálunk is várható hatásáról az izraeli Eran Segal tudós tette közzé a Twitteren.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Pocsék a stílusa, de elképesztő a mondanivalója

Létezik egy író, aki olyan, mint Columbo felügyelő felesége: még senki sem látta, de még fénykép sincs róla. A hasonlat azonban itt véget is ér, de nem csak azért, mert egy férfiről beszélünk. Az ausztrál Greg Egan negyedszázada a science fiction irodalom elszállt agyú képviselője, akinek az óvodában feltehetőleg egy fekete lyuk peremén táncoló DNS-spirál volt a jele. A róla készült tanulmánykötetről írtam. (SFmag)

Egy fej és más semmi

Beszélő fejet játszottam a 9tv-ben, remélhetőleg minden ferencvárosi nagy megelégedésére. Felhívom a figyelmet a virtuális hátteremre, amely finoman utal Spike Jonze videoklip-rendező nagyszerű munkásságára. (9tv)


💉 covid-19, de most a jobb híreké a főszerep

Január 11-e óta meredeken zuhan a világban a fertőzöttek száma (az akkori 746 000-ről 359 000-re a február 20-i adatok szerint).

Naponta már több mint 6 000 000 ember kapja meg legalább az első oltást, tehát gyorsabban oltunk, mint ahogy megfertőződünk.

A szakértők sem értik még a pontos okát, de mind az USA-ban, mind a korábban rettenetes hírekről beszámoló Dél-Afrikában is jelentősen esik a fertőzöttek száma.

Egyes szakértők már odáig merészkednek, hogy kijelentik: az Egyesült Államokban már áprilisra elérhetik a nyájimmunitást.

Nyugodtan mehetünk a tengerpartra, ott nagy valószínűséggel nem fogunk megfertőződni.

🚀 future

A TerminARTor

Ez a robot nem gyilkol, legfeljebb ha valamelyikünk meghal a műélvezet közben. AI-DA a neve (szóvicc! én szóltam!), és ultrarealisztikus robotművészként 2021-ben már kiállítása nyílik. Ő mesterséges intelligencia, no meg robotkéz segítségével olyan műveket hoz létre, amelyek "az MI jelenlegi és jövőbeli felhasználását kommentálják". Ez a mondat még jobban jellemzi a korunkat, mint a tárgyalásra nemrég befilterezve bejelentkező ügyvéd mondatát, miszerint "Nem vagyok macska". (TRT World)

Gyógyító zselé

A stanfordiak imádnak reflektorfénybe kerülni. Persze, annak az egyetemnek könnyű, hiszen még nem került alapítványi tulajdonba, mondhatnák a rosszmájúak. Ellenben az ottani kutatók időről időre előállnak valami látszólagos zseniális ötlettel. Ezúttal olyan zseléken a sor, amelyekből a gyógyszer csak hosszú időn át szívódik fel, ha már egyszer belénk fecskendezték. Ezzel ki lehetne küszöbölni, hogy hosszabb időn át kelljen az embereknek tablettákat szedniük, de erről kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét! (Stanford University)

Az új igazgató nem céges autóval, hanem linken közlekedik

A new yorki PH5 divatmárka új igazgatója egy virtuális lény. Az AMA névre hallgató (letöltődő?) chief decision scientist pozíciójú munkatárs az egyébként is klímakímélő módon, hulladékmenetesen dolgozó cégnél a cég teljesítményét, a vásárlóikat és közösségimédia-követőiket fogja figyelni, elemezni. Biztos vagyok benne, hogy éjt nappallá téve fog dolgozni. (FashionNetwork)

Kiszera méra bávatag

Jó lesz most már aztán a bitekből álló orrukra koppintani a mesterséges intelligenciáknak! Egyre többet tudnak, a fejünkre nőnek, ha nem hagyjuk. Először jött a sakk, a go, a StarCraft... és most a matematikai sejtések, mert hogy már ilyet is tudnak. Sajnos ez nem olyan halandzsanyelv, mint amit én a címbe tettem Karinthy mestertől kölcsönvéve. (Vice)

🌲 green

Csak klímabarátabb lesz ez, ha jó' látom

A Maersk dán giga-teherszállítási vállalat nemrég bejelentette, hogy fokozatosan szeretné elérni a karbonsemlegességet. Mivel az általuk használt böhöm teherhajóknak köszönhetünk a széndioxid-kibocsátásból pár százalékot, a szándék és az elhatározás megsüvegelendő. Tegyük hozzá: nélkülük valószínűleg nincsenek "Made in China" feliratú cuccok sem. (CNN)

Páriszba beszökött a zöld

Egy ideje már figyelem Anna Hidalgót, Párizs polgármeserét, aki aztán tényleg élhetőbb várost szeretne látni. Mostani terve: a legendás Champs-Élysées bezöldítése. Mint Krisztus a kufárokat, úgy űzné ki az autósokat az útvonalról, és ehhez már mondhatni nevetséges 305 millió eurót kellene összekalapoznia. (EcoWatch)

Klimatpositivt

Mindannyiunk kedvenc bútorosa, a Kimaradó Alkatrészek Vészhelyzetének iparosa, a svéd IKEA klímapozitívvá szeretne válni 2030-ra. Ennek érdekében a legmeglepőbb tervük, hogy bútoraikat hosszabb életűre tervezik a jelenleginél. Lesz itt minden: újrahasznosított tárgyak, fenntartható termelés, és igen! A húsgolyói is elindultak a transzformálódás rögös-gömbölyded útján, hogy egy szép nap növényből készült csemegévé váljanak. Ennek az új terméknek is neve van – nem röhögni! - még pedig az, hogy HUVUDROLL. (HuffPost)

Visszaszállnak a darvak

Kihaltak, mégis visszatértek. Na jó, csak azt hitték, hogy a közönséges darunak már lőttek, nekik konyec. A 400 éve nem látott madarat már egyre többször látni. A siker egy különleges fajmegőrzési programnak köszönhető: a Mercedesekhez hasonlóan e madarakat is Németországból telepítették át az elmúlt évtizedekben egy nagy darumegmentési project keretében. (Good News Network)

✨ interesting

Luke, én vagyok az apád – és azt mondom: ne játssz fojtogatóst a húgoddal!

Az érzelmi intelligencia gyerekkori tanulásához a Star Wars valószínűleg jobb példa, mint mondjuk az 1984-es Schwarzenegger-művészfilm, a Kommandó. Itt van az egész csipetcsapat, mint egykor a Szomszédokban (Anakin, Yoda, Ben, Luke), és kitűnő helyzetgyakorlatokkal lehet felébreszteni és fejleszteni az EQ-t – anélkül, hogy a Galaxisból akár csak egy fényévre is kitennénk a lábunkat. (Ericsson)

Hét állítás arról, hogy feminizált kultúrában élünk

Ohohó, várjunk csak? Mit jelent az, hogy feminizált? Itthon naponta átlagban egy nő hal meg kapcsolaton belüli ártalmazás miatt (milyen szép eufémizmus az agyonverésre), a nők szenvedik meg jobban a világjárványt, nekik nehezebb összeilleszteni a gyermeknevelést és a karriert. Miről beszélünk hát? Spoiler: kultúraváltásról és annak következményeiről. Ez a cikk a hét egyik leginkább vitára ingerlő darabja, érdemes elolvasni a kommentekkel együtt. (askblog)

„Áll egy ifjú élmunkás a réten, / kommunista szombatról jött éppen…"

Emlékszem, amikor a '80-as évek első felében egy haverom bátyja a polcról emelte le a kazettát. A tiltott gyümölcsnek számító hanghordozó egyik oldalán a CPG együttes számai voltak, és a Videoton kétkazettás magnóján keresztül – csendben lejátszva, nehogy a szülei meghallják – először szembesültem a szabálytalan szövegekkel. Mindig vannak, kellenek lázadók, akik a korszaknak, annak levegőjének, a hamis egyetértésnek nekimennek. Ez az interjú a CPG egyik tagjával készült, szomorú és felemelő. (24.hu)

Kizökkent az idő, oh, kárhozat

A járvány mentális csapásairól hamarosan többet fogunk beszélni. Itt nemcsak Madonna karanténvideóira gondolok, hanem a lelassult időérzékelésre, a kizökkenésre, amit S. Vilmos udvari költő oly találóan megírt a Hamletben. Ez a cikk az unalommal és annak kezelésével foglalkozik. Habár úgy rémlik, hogy ká-Európára nem éppen az unalom a jellemző az eltelt kábé 1000 esztendőben, jó felvetéseket lehet ebben a cikkben elolvasni. (Psychology Today)



A hét videója

Parti-telefonvonal reklámfilmje 1992-ből (https://youtu.be/aanAGLOqojQ)


Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.


Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.