Maholnap #34 | 👉 Űrbenszületés, túlélés, álomteremtés és tesztoszteronbuli
Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.
előhang: a fiúk a számítógépklubból

Míg a jövőt kódsoronként megírják, és előkészítik a terepet az igencsak megokosított mesterséges intelligenciának, addig főszereplőink nem pihennek. A jó öreg emberi tulajdonságok kerülnek előtérbe: kapzsiság, birtoklás, uralkodás és gőg.
Az elmúlt hónap technológiai purparléját kétségtelen az OpenAI körüli szappanopera jelentette. Nem minden nap fordul ugyanis elő, hogy kirúgják a CEO-t, a munkatársak tömeges felmondással fenyegetőznek, a palotaforradalmat elindító alázatosan bocsánatot kér, majd őt is kiteszik a Legfelsőbb Tanácsból, miközben hírlik, hogy páran megrémültek a cégen belül összehozott, igazi nagyágyú MI képességeitől. Mindez pár nap alatt.
Mondom, van itt minden, mint a búcsúba', ármány és barátság, pénz és tudomány. Alaposan rácáfol ez a programozással, matekkal mesterien bánó, enyhén kopaszodó (főleg férfiak, meg fehérek, egyelőre ez van, skacok!), introvertált okostojások képére. A hónap nyertese, Sam Altman biztosan nem ilyen, és most hosszú távra pozicionálta magát a technológiai világalakítók csöppnyi ligájába, Gates, Jobs, Musk és Zuckerberg mellé. A többit, a Skynetet meg Terminátort majd meglátjuk, hogy meglátjuk-e.
(A képen Greg Brockman, az eltávolított, majd visszatért vezető, és Ilya Sutskever, a forradalmat kirobbantó bromance fotója látható.)
✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam
Az emberiség jövője a transzhumanizmus korában
Ismét az M5-ön, kellemes egyet- és egyet nem értésben.
A titokzatos Satoshi Nakamoto és „találmánya”
Az IT Aktákban a kriptóról beszélgettünk.
🚀 jövő
Nem cigizünk, nem hiszünk, és egyre magányosabbak vagyunk
Ezt állítja egy amerikai kutatás az ottani Z generáció élettapasztalatáról, életmódjáról. Elismerésem minden Z-snek, aki ügyesen tudja magát navigálni egy minden eddiginél bonyolultabb, nehezebb korban, miközben a régi minták követése már nem magától értődő cselekedet, egy olyan világban, ahol felnőtté válni egyre nehezebb mutatvány. (Survey Center on American Life)
Ha az emberiség űrjáró fajjá szeretne válni, akkor le kell győznie a biológiai kötöttségeit. Ki tudja, egyszer talán lesz CSOK Space támogatás is az űrállomásokon megszülető magyarok számára. (Spaceborn)
Ma jót beszélgettem egy könyvvel
A ChatGPT sikere, pontosabban a nagy nyelvi rendszerekre épülő chatbotok villámstartja és népszerűsége a könyvszakmát sem hagyja változatlanul. Itt vannak már a startupok, amelyek ígérik: cseveghetünk a kedvenc regényünkkel is. De mit beszélgessünk például a Finnegan ébredésével, hmmm? (Wired)
A Black Mirror és Dick (rém)látomása egyben
A halott apa tovább élhet a chatbot-ban. Van még kérdés? (MailOnline)
🌲 zöld
Az elektromos autók nem annyira vonzók
Ezek a mítoszrombolók a legnagyobb autógyártók vezetői, és hát kimondják a számokban látható igazságot: hype az van, vevők már kevésbé. (Autoblog)
A széndioxid-csatában nyerésre állunk
A paralizáló #mindmeghalunkgyorsan típusú hírek mellett érdemes elolvasni például a Nemzetközi Energiaügynökség elemzését arról, hogy a CO2-vész a 2020-as évek közepére éri el a csúcspontját, onnan javul a helyzet. (CarbonBrief)
Végre elkezdtünk az éghajlatváltozást sikeresen maguk mögött hagyó civilizációkkal is foglalkozni. Sokkal szívósabb az emberiség, mint azt sokan gondolnák. (Grist)
Akik tiszta vizet öntenek a pohárba
Kínai kutatók az USA-ból és Kínából az ivóvíznél is olcsóbb sótalanítót terveztek. (MIT News)
👩🏻💻 mesterséges
OKé, egyelőre "csak" a hangját és a kinézetét, de hát mi másból áll az ember alapidentitása? Megyünk bele rendesen az MI-perek korába. (Variety)
Álmodban az lehetsz, ami csak akarsz
Ha egy céget Prophetic-nek hívnak, és az éber álmok stabilizálására akar kütyüt gyártani, az most prófétikus vagy félelmetes perspektíva? (CNBC)
What is love, kérdezte Haddaway egykor, és álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a modern válasz erre: szintetikus. A férfiak nehezen ismerkednek, kezdeményeznek, de a mesterséges társ megértő és türelmes. Szép új világ. (TIME)
Elsőre vicces: egy mesterséges intelligenciára épülő alkalmazás 97%-os pontossággal meg tudja különböztetni a libákat egymástól. Mélyebbre ásva azt látjuk, hogy rohamosan haladunk a világ teljes felcímkézése felé. (NPR)
✨ érdekes
A világ legismertebb antiutópiájához ma már nem könnyű egyedi borítót tervezni. Itt egy galéria az 1984-hez, klasszul elkülönítve kreatív megközelítésenként. (Bookriot)
A nagy gondolkodók nélküli világban élünk
A blogcikk okos, borús, de nyilvánvaló igazságot közöl: ma a művészek sok-sok apróbb "tartalmat" kénytelenek gyártani, minden a rövid távú hatásról és sikerről szól.(Beneath the Pavement)
A legromantikusabb férfi története
Fabio 1987-ben jelent meg először romantikus regény borítóján. A többi már az olasz modell sikerszériája és a hozzám hasonló kívülállók hümmögése, esetleg kacaja, netán popkulturális megfigyelése a "mi kell a női olvasónak" tárgyköréből. (Sweet Savage Flame)
A hanyatló Nyugat újabb ópiuma: a tesztoszteronbuli
Görög isteneket ábrázoló faliszőnyegek és makrobiotikus gyümölcslevek közepette történik meg a férfiasság visszanyerése. Boys, boys, boys. (El País English Edition)
A hírlevél videója
Ugyan mi lehetne jobb, mint Leslie Nielsent látni a Star Warsban?
Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:
Mára ennyi volt.
Köszönöm a figyelmet!