Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
December 6, 2022

Maholnap #28 | 👉 Metaverzum, farmerből napszemüveg, műanyag-kisokos és a Tinder átka

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


előhang: Apokalipszis, most, vagy kicsit később, ha lehet

X generációsként sokszor próbáltam elképzelni, mit élhetett át a világ 1962 októberében, a kubai rakétaválság idején. Mennyire lehetett feszült a helyzet, hogyan befolyásolta a mindennapi polgárok életét, szorongtak-e vagy sem, szörnyű álmok gyötörték-e őket, rajzoltak-e gombafelhőket és percenként hányszor jutott eszükbe a szó: atomvillanás.

Azután rájöttem, hogy nekik nem volt közösségi médiájuk.

A világ nem most volt a legrosszabb állapotban, de mi emberek, vészesen sodródunk az idegesség óceánjának sötéten örvénylő vizei felé. Ahogy történik valami, tegyük fel a móka kedvéért, ez a híradás fogad minket: "orosz rakéták csapódtak be lengyel területre", akkor máris a mobilért nyúlunk, hogy ezt meg hogyan. Az ezernyi szakértő, okostojás, fotelnagyágyú már nyomja is a teóriákat, és megint egzisztenciális félelembe kergetheti az információktól nemhogy elzárt, de azokba lassan belefulladó hírolvasót.

Azután jön a másnap (nem úgy, mint az atomháborúról szóló legendás angol filmben!), megnyugszanak a kedélyek, de a lelki sebesülések ki nem mutatható hegei megszaporodnak az emberekben.

Itt az ideje, hogy sokkal kevesebbet tudjunk, vagy éppen tudatosítsuk magukban: az Armageddon elodázásához kevesebb érzelemre van szükség, miközben a telefont jó lenne néha (sokszor?) úgy használni, ahogy azt a kilencvenes években tettük: hogy elérjük a másikat, hogy kapcsolatban maradjunk, hogy emberi hangot hallhassunk, vagy a Snake-kel játszhassunk.

(A képen a Tizenhárom nap – Az idegháború című film poszterje látható.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Kim Stanley Robinson: A jövő minisztériuma

A klímaváltozás katalógusszerű kézikönyv-regényéről írtam az SFmagon.

Mit hoz a holnap?

A szlovákiai magyar hetilap, a Vasárnap munkatársa beszélgetett velem.


🚀 jövő

Nyakunkon a szűkösség kora

Ha eddig kolbászból volt a kerítés is, most legfeljebb vegakolbászból lesz, vagy még abból sem. De őszintén: tényleg nem tudnánk egy kicsit szerényebben élni? A kérdés nem szól a hazai pedagógusoknak, természetesen. (Management Today)

Átlátnak rajtad

Ezúttal a cím nem a Zuckerberg-galaxis újabb ármányát harangozza be. Most – ahogy megszokhattuk, az MIT kutatói – olyan eszközt találtak fel, amely fájdalommentesen, egyszerűen láthatóvá teszi a belső szerveket. Ez a Post-it és az ultrahang véletlen találkozása a vizsgálóasztalon. (MIT News)

Kell-e nekünk a Metaverzum?

Spoiler: egyelőre nem. A '90-es évek óta figyelem ennek az álomnak a megvalósulását, de egyelőre csak piacot kereső milliárdosok játékszerének tűnik, nem az ezt követelő fogyasztóréteg várva várt platformjának. (CNN)

199-en várják a feltámadást

Kriogenetikus, nem teológiai értelemben. Hűvösre tetették magukat, míg eljő a második élet ígérete. (Metro)


🌲 zöld

Az 500 éves európai dögmeleg nyomában

Mi történt 1540-ben, amikor a világnak sajnos még nem volt hisztérikus svéd diákja? Érdekes cikk egy historikus klímavészről és annak tanulságos társadalmi hatásáról. (Smithsonian Magazine)

Farmerszemüveg

Hogyan lesz elnyűtt, használt farmerekből menő napszemüveg? Szép példa az újrahasznosítás hullámát meglovagló vállalkozásra. (Mosevic)

Robottal a pazarlás ellen

Gyönyörű példa arra, hogy a csúcstechnológia hogyan segít a pazarlás elkerülésében. A szponzor (nem a hírlevelemé, sajnos) a Nike, az eredmény pedig klasszul hangzik. (PCH Innovations)

A műanyag-kisokos

Ha szükséged van sok-sok statisztikai adatra: inkább ezekbe fulladjunk bele, mint a plasztikba! (Our World in Data)


✨ érdekes

Tinder szülőknek

Az app megalkotója leteszi a nagyesküt, hogy 1000 gyermek született az alkalmazásának köszönhetően. A Just a Baby-ben nem külalakra megy a swipe, hanem ha valaki embriót, petesejtet, spermát keres, magyarán itt az egyéjszakás kaland helyett a megtermékenyítés a cél. (ABC News)

Az USA és Kína ennyire hasonlít egymásra

Még a végzetük is hasonló. (Noema)

Ha fiatal nő vagy, ez nem neked való

Lamentálás a Tinder első 10 évéről és annak negatív hatásáról, a nők tárgyiasításáról, a férfiak további romlásáról. Oly nyilvánvaló és oly szomorú. (MailOnline)

A vallásos emberek egészségesebbek

Európában, ahol az emberek döntő többsége elfordult a szervezett ősvallástól (kereszténység), ez furcsának tűnhet, pedig egy tanulmány állítja: a vallásosság szervezett megélése, a spiritualitás jobb egészséghez vezet. Nem Kásler exminiszter tízparancsolatos kijelentését visszhangozzák, de mégis, hosszabb élettartamról és kevesebb depresszióról beszélnek. (Harvard School of Public Health)


A hét videója

Ez a videoklip tele van patkányokkal, és ZSENIÁLIS

Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.

Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.