Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
April 5, 2022

Maholnap #24 | 👉 A Vénusz kolonizációja, az Y generáció elbutulása, a hőszivattyúk jövője és rejtélyes videoklip-részlet.

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


genesis.jpg

előhang: "This is the world we live in"

A legutolsó hírlevél óta igazán nem történt sok minden, leszámítva egy brutális inváziót a szomszédban és egy megsemmisítő választási eredményt. De tiszteletben tartva a gyászolók érzelmeit, maradjunk az előbbinél.

Mint a nyolcvanas években felnőtt embert, P. elnök fenyegetése az atomcsapásról már meg sem rendített. Az az évtized – egyre inkább elfog ez az érzés – soha nem fog véget érni. Ezért nemcsak azzal nem lehet lelombozni a kedvem, hogy Dévényi Pöttyöslabdás Tibi bácsi rádióműsort vezet, de az atomfelhő réme sem vág földhöz. Hogy jutottunk ide? Pontosabban: hogy nem jutottunk ennél egy kicsit előrébb (és nem hátra)?

A választ természetesen a popkultúrában találjuk. Jelen esetben a brit Genesis együttes szállítja a pontos sorokat a Land of Confusion című kitűnő számukban: "a túl sok ember túl sok problémát okoz." Annyian vagyunk, mint az oroszok. A globalizmus mindent egyesítő utópiája nemcsak azt jelenti, hogy a nagy, sárga M jel feltűnése esetén bárhol a Földön számíthatunk közepes adag menüre és majdnem ingyen vécére, hanem azt is, hogy összekötve táncol az emberiség, együttműködik és verseng egymással. Plusz vannak ezek a lezáratlan ügyek, pimf semmiségek, amelyekkel a geopolitika nevű csúnya tudományág foglalkozik.

Készüljünk fel: a világ most változik meg ténylegesen, a "vissza a normalitáshoz" két évig szajkózott vágya végérvényesen elhalványul. Ugye milyen izgalmas ilyen korszakban élni? Hát ki unatkozik itt?

De nézzük a változásokat:

A globalizáció, így, ahogy ismertük, valószínűleg egy ideig vagy évtizedekig véget ért. Ha egy gombnyomásra, akaratra egész országokat lehet levágni a közös rendszerekről, akkor érdemes ettől függetleníti magát sok-sok államnak.

A hosszú aranykornak, a béke és biztonság időszakának is annyi. Egyszer, még vagy három éve egy rádióműsorban elmondtam, hogy az EU nagy gondja az, hogy nincs hadserege. A riporter úgy megdöbbent ezen, mintha egy Fox News-on nyilatkozó neocon héja lennék. Pedig a valóság ránkrúgta az ajtaját: az oroszok már a spájzban vannak, az irániak a kredencben matatnak, a kínaiak éppen a matekdolgozatot másolják a konyhában... most jó a Lockheed Martin részvényesének lenni. Mondom én, akinek a kezében igazán csak a vízipisztoly áll jól a fegyverek közül.

A jó hír az, hogy ennek is vége lesz, mint a járványhelyzetnek, és hamarabb, mint gondolnánk. Hamar itt lesz egy következő kor, talán még nagyobb kihívásokkal. Csak nyugi (stratégiai, persze). Ha jön az atomvillanás, nem szabad belebámulni. Ne feledjük: lehet, hogy ez a harc lesz a végső.

A nyolcvanas években már érzelmileg átrobogtunk ezen az egészen.

(A képen a Land of Confusion videoklipjének egy részlete látható.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Teljesen átalakíthatja az emberiség jövőjét a mesterséges intelligencia

A TV2-n, a Mokkának voltam a vendége.


🚀 jövő

Amikor a mesterséges hangok igazi érzelmeket váltanak ki

Az MI már abszolút gendersemleges, de nem lesz ezzel kapcsolatban népszavazás. Ami viszont várható: egyre emberibb érzelmet fognak felkorbácsolni bennünk a szintetikus hangok. Az út vége nyilván az emberi jogokkal rendelkező avatárok és az ember-MI házasodás lehetősége, mínusz rokonok. (The Verge)

"A halál egy betegség, és mi megtaláljuk rá a gyógyszert"

Azt értjük, hogy Jeff Bezos nem akar megöregedni, de globálisan szeretné felszámolni a kapuzárási pánik és szottyadt bőr jelentette esztétikai problémákat is. Az öregedés megállítása, legyőzése, vagyis a halhatatlanság ígéretének ki tudna ellenállni? Adj a megfelelő embereknek pénzt, paripát és két évtizednyi kutatást, és meglátod, hogy milyen lesz a csupa Hegylakó által benépesült Földbolygó. (El País)

Mars a Vénuszra!

Eleve már milyen az a megnevezés: vörös bolygó. Mintha a Kínai Kommunista Párt adta volna ezt az elnevezést. Miért ne a Vénusz? Merész érvek amellett, hogy az egyébként ultrabarátságtalan Vénuszon a légkörben lakjunk. (Meson Stars)

Útban a hatékony rákterápia felé

A megoldás a testünkben van (T-sejtek!), és ezzel kapcsolatban jó híreket is hallunk. (CNN)


🌲 zöld

Lyuk of the year

Ha ez igaz, a Barátság kőolajvezetéknek meg az egész fosszilis izének annyi. (ScienceAlert)

A hőszivattyúk megdicsőülése

Terjed, terjed, de még van hova nőnie a grafikonoknak. (CarbonBrief)

A biogazdálkodás jövője

Érdekes riport az amerikai helyzetről. Spoiler: a nagy cégek is szemet vetettek az organikus termékek egyre többet ígérő piacára. Eközben a fogyasztóknak még élelmesebbeknek (szóvicc, elismerem) kell lenniük. (Civil Eats)

Itt a világ első műanyagcsomagolási adója!

Nem nálunk, hogyan is gondolta bárki. (gov.uk)


✨ érdekes

Az Y generáció lenne az USA legbutább nemzedéke?

Generation shaming, némi alappal. Sokkoló látlelet a "millenials" nemzedék lelki életéről, műveltségéről, és akkor most jó lenne azt mondani, hogy bezzeg Magyarországon, de félek, ezt senki nem meri kijelenteni. (First Things)

Szégyelld magad, John Carter!

Egy nem csapnivaló Disney-film bukása miatt jött el a számozott filmek, a bátortalanság és a franchise-mozik kora. Felkészül: a Vissza a jövőbe remake-je és a SW542. (The Hollywood Reporter)

30 év, 7 gyerek, 3 unoka és 0 veszekedés

Hét pontba szedett házassági tanácsadás egy hihetetlennek tűnő sztori hátterében. (New York Post)

Miért kellett a tortába ugrani?

Az ikonikus, akkoriban végtelenségig játszott Guns N'Roses videoklip egyik jelenetére derül fény. Kis ugrás az emberiségnek. (Rockbook)

Ezért unalmasak a modern regények

Érdekes felvetés egy jól dokumentálható jelenségről. (The Critic)

Toy Story 2: a megmentő

Így menekült meg a pusztulástól a híres animációs film. A történet jobb, mint magáé a filmé. (The Next Web)

Zsidó-arab, két jó barát

A zene hamarabb egyesít, mint Ábrahám ősatya. (The Ingathering)


A hét videója

Költői, gyönyörű videoklip, melynek képi világát egy mesterséges intelligencia készítette

Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.

Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.