Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
February 8, 2022

Maholnap #23 | 👉 Virtuális molesztálás, Dr. Robot, spanyol szél és a végtelenített '80-as évek.

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


faceabook.jpg

előhang: A Gutenberg-galaxis kései pilótája

Ez lennék én: néhány éve, több mint negyvenévesen sikerült megírnom első könyvemet. Oké, Voltaire meg több mint 60 volt, amikor a Candide-t letette az asztalra, szóval ahogy corporate nyelven mondják, "van még tér a fejlődésre". Nincs még kész a TPS-jelentésem, Bill.

De nem is ez az érdekes az egész jelenségben.

Életem folyamán már sok technológiai, és pláne az ezekhez kötődő életmód-változásoknak lehettem a tanúja. Amikor gyerek voltam, sok szociológus óvta a gyerekeket a képregények olvasásától, mert hogy azok elszívják a teret az "igazi" könyvek olvasása elől. A tévé hasonló mumusnak számított, de egy tévéadásokban szerény felhozatalú országban senkinek sem nőtt képernyő a feje helyén. Ah, a Szomszédok és az Angyalbőrben ideje... A könyvek valahogy mindent túléltek később is: a hirtelen bezúduló új csatornákat, és persze könnyű dolguk volt a Dáridó jelentette médiazajban is. Persze, az állami támogatás megcsappanása, majd eltűnése, és a hirtelen munkanélkülivé vált másfélmillió ember azért nem hozta el a könyvolvasás reneszánszát.

Egy ideig az internet jelentette a fenyegetést, de hamar rájöttünk, hogy a katódsugaras képernyőn hosszú szöveget olvasni nem akkora kaland. Mindent kinyomtattunk, bocsássatok meg, fák. A mobillal már látszódott, hogy jön a könyvolvasás alkonya. Az emberiség elkezdett hozzászokni a rövidebb, gyorsan ható dramaturgiájú hírekhez – eufémisztikus nevükön: tartalmakhoz. Ki akart már Tolsztoj jól megkomponált jeleneteivel vesződni? Persze, a magamfajta bölcsészek igen, akiknek semmi sem szent, csak hogy verseket és rövidprózát írjanak egy ötödik kerületi pubba kihelyezett szeminárium keretében.

A Facebook (nehezen rá arra a szám, hogy Meta) bejelentése, miszerint történetében először csökken a havi felhasználói száma, már a véget vetíti elő.

Nem a metaverzumos pszeudovilágba menekülő Facebookét, hanem a regényekét – mert most értük szól a berozsdált harangom. A Facebook mostani szisztémájának lassú gyöngülése a nagy rivális, a TikTok további jöttem-láttam-győztem örömkiáltását készíti elő. De nem a TikTok nyer, hanem mi veszítünk, akik számára könnyebb videót nézni, mint elmerülni egy-egy sosemvolt regényvilág mikrokozmoszában, felfejteni az összefüggéseket, megismerni a szereplőket. Ez nem megy 30 vagy 60 másodperc alatt, nagyobb áldozatot kíván.

És egy ilyen várható világban akarok én mégis regényt írni, remélhetőleg Voltaire emlegetett életkoránál hamarabbi megjelenéssel.

(A képen egy izraeli könyvesbolt-hálózat számára készített hirdetés látható.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Kell-e tartanunk az öntudatra ébredő gépektől?

Az M5 csatornán beszélgettem, vitatkoztam a többiekkel.

Elon Musk: A háttérhatalom figurája vagy unatkozó milliárdos?

Az Ultrahang külpolitikai YouTube-csatorna vendége voltam.

Világvége? Ne vicceljünk már!

A Hetekben a Ne nézz fel! című filmről írtam.


💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep

Több mint 10 milliárd oltás után már kijelenthető: az oltások biztonságosabbak, mint az Aspirin. Nem véletlen, hogy Tomas Pueyo, aki a járvány elején már helyes elemzést adott a pandémia alakulásáról, most egyenesen azt állítja, hogy hamarosan vége az egésznek. (Egy másik magazin hasonló következtetést fogalmazott meg.)

Akkor most merjünk optimisták lenni? Igen, én ezt állítottam már 2020 márciusában is, és most már dőlnek a pozitív adatok: az amerikai szakhatóság számai szerint a domináns Omikron sokkal enyhébb megbetegedést okoz, mint elődje.

Ezúttal Katar is csatlakozott azon országokhoz, ahol az mRNS-alapú vakcinák 3. oltási köre hatásosnak bizonyult az Omikron ellen.

De az igazi pozitív hír ezúttal Texasból ért el hozzánk: ottani tudósok egy hagyományosabb, olcsóbb, könnyebben előállítható vakcinán dolgoznak, és a szabadalmi jogokat nem tartják meg maguknak, hanem ingyenesen felhasználhatóvá teszik.


🚀 jövő

Ne bántsd a virtuális barátnődet!

Az emberek nem lesznek jobbak egy új technológiától. A homo sapiens morálisan nehezen frissíthető. Itt vannak például azok a férfiak, akik a Replika nevű alkalmazással létrehozzák barátnőjüket, majd vaskos sértéseket vágnak a (digitális) fejükhöz. (Futurism)

"Természetellenes, a legnagyobb fenyegetés az atombomba óta"

A hihetetlen, de megcsinálható ötletekkel az emberiség ambivalens, de hamarabb elfogadja, mint az olaszok az ananászos feltétű pizzát. Ha megnézzük a mesterséges megtermékenyítés történetét, akkor ugyanolyan ellenállást találunk, mint a génszerkesztéssel kapcsolatos mostani viták mögött. (Smithsonian Magazine)

10 ok az aggodalomra

Az ember már csak a farhát árában lehet biztos ezekben a kemény, aszteroidáktól és kriptovaluta-árfolyamok volatilitásától visszhangos időkben. A Világgazdasági Fórum mindenesetre összeszedte az igazi aggódnivalókat, és ezek közül talán a társadalom felbomlása a legkézzelfoghatóbb jelenség. (Weforum)

Útban a Krőzus-égitest felé

A 16 Psyche nevű aszteroida bányászata a teljes világgazdaság sok-sok-sok-sok-sokszorosával kecsegteti az emberiséget. A NASA (vagyis az amerikai kormány) nosza, nem volt rest, és űrmissziót tervez indítani a fémben gazdag csodaaszteroidához. (Forbes)

Dr. Robot, az operálórobot

Szokjunk hozzá, hogy ha ez elterjed, tényleg vége a paraszolvenciának. (PCMag UK)


🌲 zöld

Drágám, a sminkedet tönkretette a globális felmelegedés

A hőség nem kíméli sem a rúzst, sem az arckrémet. A gyártók már készülnek a makeup-Armageddonra. (Elle)

Aki szelet vet, zöldenergiát arat

Spanyolországnak sikerült: szélenergiával többet termelt tavaly, mint bármilyen más forrásból. (El País)

Remény az egyetem tetején

Thaiföldön a Thammasat University tetején található a világ legnagyobb városi tetőtéri farmja. Ha ezt annak idején Di Caprio látta volna, nem a Parthoz utazik el, az biztos. (World Landscape Architecture)

Itt a mesterséges levél!

Nyilvánvalóan zseniális ötlet, mesteri mérnöki kivitelezéssel. (University of Illinois Chicago)


✨ érdekes

A petfluenszerek trükkje

Ha a szeretett eb eltávozik, nem ér véget a kattintás alapú megélhetés. Jön a klónozott kutya, és a régi helyébe lép. Tiszta mintha A hatodik napon című film egyik jelenete elevenedne meg. (Input)

A '80-as évek soha, soha nem érnek véget

A Z generáció sok tagjának a szemében a tömött vállak és egészséges férfihajak korszaka a szabadság analóg Mekkája volt. Így tehát megpróbálnak benne élni. (Jezebel)

Ha meleg vagy, ne kérj hithű keresztényektől ilyesmit

Provokáció? Szabadságjog tesztelése? Az Emberi Jogok Európai Bírósága precedensértékű állásfoglalása egy olyan esetről, amelyhez hasonlók tucatjai történtek már az USA-ban. (Politico)

A filmbéli 25 főrossz toplistája

A szaklap megkérdezte, így megtudhatjuk. Természetesen a maszkos férfi szuszog az első helyen. (The Hollywood Reporter)

A kannabisz tényleg ártalmas

Aranyos, kedves szót használunk erre a magyarban (füvezés), de a tudomány álláspontja szerint inkább ezekkel kellene párosítani: emlékezetromlás, kognitív képességek csökkentése, döntési problémák. (Addiction)


A hét videója

A Walmart szerint így vásárolunk majd a Metaverzumban.

Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.

Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.