Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
January 9, 2022

Maholnap #21-22 | 👉 Dupla szám, agyfeltérképezéssel, algoritmus-munkaerővel, apathrillerrel és 2021 legjobb zenéivel.

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


Nenézz fel.jpg

előhang: Ne nézz fel, ne nézz le!

Régen volt már, hogy ennyit beszéltünk egy filmről. Akár az aszteroidának, akár az emberiségnek drukkol a néző, a tanulság mindenképp az, hogy az armaggedoni, legendás 1998-as év elmúlt. Várjunk csak, hogyhogy az aszteroida lett egy film pozitív főszereplője?

A Ne nézz fel! mintegy a jó és rossz hírekben gazdag 2021-es év lezárásaként érkezett. Ekkor, a koronavírus-járványban atomizált, elerőtlenedett, a kommunikáció által maga alá gyűrt emberiség eljutott oda, hogy a változások iránti kétségbeesett segélykiáltása egy ilyen filmben csúcsosodott ki. Hiába a pozitív fejlemények, ha kattintást a szörnyűség hoz. Miközben a NASA egy újabb mérnöki csodát eresztett fel a világűrbe, miközben a tudósok már néhány ráktípus elleni vakcina kifejlesztésébe kezdtek, a hétköznapi élet abszurditása, az infláció, az egekbe szökő ingatlanárak, a felfoghatatlanul meggazdagodott CEO-k és részvényesek, a katonai konfliktussal fenyegető ukrajnai és tajvani helyzet árnyéka lebeg a fejünk felett. A legrosszabb alighanem az, hogy tudunk ezekről, de ahogy a film csillagászai, tehetetlennek érezzük magunkat ezekkel szemben.

Bizonyos értelemben a film címe továbbgondolható: az emberiség egyszerre néz fölfelé (rossz hírek), lefelé (eszképizmus), és csak kicsit törődik azzal az iránnyal, ami kézenfekvő lenne: most már ideje lenne befelé néznie, hogy valamit kezdjen a most már szinte megzabolázhatatlan természetével.

Hiszen az nagyobb csapás, mint bármilyen felénk száguldó égitest.

(A képen a Ne nézz fel! című film egy jelenete látható.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

A toborzás következő 25 éve

Meghívottként vettem részt egy webináriumon.

Mátrix: Feltámadások spoilermentesen

A legújabb Mátrix-filmről írtam az SFmagon.


💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep

A járvány vége már közel, mondják a szakértők.

De hát itt az Omikron, amely újabb vészt hoz ránk, nem? A dél-afrikai adatokat elnézve ez távolról sincs így, hiszen még enyhébb lefolyást mutat, mint sejtettük. Még az is előfordulhat, hogy nem kell a végtelenségig, mondjuk minden egyes évben a tű elé járulnunk.

Közben persze rég megszokott ismerőseink, a már bizonyított nyugati vakcinákról derül ki, hogy harmadszorra beadva az Omikron ellen is védenek: a Modernára ez ugyanúgy igaz, mint az AstraZenecára. De ezeknél most csak a szinte vallásosként kezelt antitest-szintet néztük. Szerencsére jó hír, hogy az emberi szervezet ennél sokkal többet tud: a T-sejtes védelmünk az Omikron ellen is Schwarzeneggerként küzd (ld. Kommandó). Aki az oltások ellenére mégis covidos lesz, azt a szuperimmunitás elérése kecsegteti.

A megbetegedetteknek idén áttörés jön a kezelésében is: a Pfizer öt napon át szedendő pirulája sorsfordító lesz a járvány elleni harcban.

Időközben újabb vakcinákról is érkeznek a reménykeltő hírek. Az amerikai hadsereg kutatói egy, az Omikron és a jövőben esetleg felbukkanó vírusmutációk ellen hatásos oltóanyagon dolgoznak. Egy világhírű japán kutatócsoport pedig ez élethosszig védelmet nyújtó COVID-vakcinát készül előállítani.


🚀 jövő

Kína nem olyan, mint a Szovjetunió, elvtársak

A szemünk előtt zajló, sokkal nagyobb tétet jelentő hidegháborúban a kihívó komolyan gondolja. Kína ugyanis igyekszik elkerülni az alig 70 évet ért egykori vörös birodalom összeomlását, és emiatt rögeszmésen tanulmányozza a szovjet bukás okait. Ha a kelet-európaiakat kérdezik, ennek receptjét könnyű megmondani: ne erőltesd a kultúrádat más népekre, és ne állítsd, hogy nálad a legjobb az életszínvonal. Bónusz tanács: ...és ne vitesd el azokat, akik ez utóbbi állításban kételkednek. Szabadon élni a legjobb. (ABC)

Az agy feltérképezése folyamatban

Ki akar örökké élni? - kérdezte énekelve a korán eltávozott Freddy Mercury, és a válasz minden bizonnyal az, hogy elég sokan. A jelen túlélésének egyik eszköze a krionika, vagyis az agy (netán az egész test) lefagyasztása. De hogyan tesszük jégre becses szervünket, ha azt akarjuk, hogy nagyjából élet is legyen bennünk? A személyiség vajon az agyban lévő neuronjaink, azok kapcsolatainak összessége? Vajon leírható, megismerhető-e az agy? Súlyos kérdések ezek, de szerencsére akadnak olyanok, akik főállásban foglalkoznak ezzel, és egyre többet tudnak mondani nekünk. (New Atlas)

Az emberiség létszáma csökkenni kezd

Ez valójában elég rossz hír. Ha belegondolunk, minél többen vagyunk, annál nagyobb esélye van egy-egy zseniális gondolat, ötlet felbukkanására - oké, és a hitlerek, sztálinok megjelenésére is. A lassan, majd egyre gyorsuló ütemben elnéptelenedő Föld képe mindenesetre engem inkább aggodalommal tölt el, nem beszélve arról, hogy meetingből is kevesebb lesz. (IFLScience)

Amikor a pirula dolgozik, nem az izmod

Néhány ausztrál tudós úgy gondolja, hogy egy különleges tabletta majd segíthet azokon, akik koruk vagy állapotuk miatt nem edzhetnek. Számukra az edzőterem vagy a park helyett egy pohár víz is megteszi majd, amellyel a gyógyszert leküldik a gyomrukba. Egyelőre szó sincs róla, hogy az egészséges átlagember is hozzáférhetne a szerhez, de hát először minden olyan ártatlannak tűnik, míg fel nem eszmélünk, hogy épp egy titktokos kihívást teljesítünk a világ szeme láttára, vagy épp a WALL-E jövőképe teljesedik be a sportolni nem hajlandó emberiségen. (CNN News18)

VR-teszt öreg sofőröknek

A dél-koreai szakhatóságok azon dolgoznak, hogy az idősebb sofőrök először a virtuális valóságban bizonyítsák, hogy még jók a reflexeik. Az "öreg szivar nem vén szivar" minősítést VR-ban kellene kiérdemelni. (Aju Business Daily)

A robotok elveszik a családot

A tavalyi év egyik legérdekesebb tanulmánya szerint a robotokban gazdag társadalom negatívan befolyásolhatja a házasságokat és a gyerekvállalalást. Nem, nem a szexrobotokról beszélnek. Mindig érdekes lecke, hogy egy jövőbemutató megoldásnak fel kell készülni az árnyoldalaira is. (Phys.org)

Az év embere egy algoritmus

Kínában már megesett az a csúfság, hogy a szintetikus alkalmazott lett az ász a cégnél. A kőműves szakmát ez még nem veszélyezteti, de ami késik, nem múlik. (Sixth Tone)


🌲 zöld

A lebegő város ígérete

A fifikás dél-koreaiak áradásbiztos várost terveznek, egyelőre életveszélyes játékok nélkül. (Cities Today)

Jó hírek a klímaváltozásban

Mielőtt átadnánk magunkat a klímaszorongásnak, vegyünk be néhány optimizmusérzéssel elárasztó infópirulát. (The Conversation)

Atomerőművek, kicsiben

Amíg az EU eldönti, hogy most a nukleáris energia megkaphatja-e a zöld plecsnit, addig is terjedőben az atomenergia – ezúttal kisebb atomerűművek formájában. (BBC)

Geotermikus lítiumbányászat

Nagyon izgalmas azt látni, hogy a zöldítésben egyre fontosabb lesz a lítium környezetkímélő kinyerése. Ezúttal Németországból jön egy ilyen hír. (EURACTIV)

Van, hogy rossz helyre megy az adományunk

Mielőtt könnyes szemmel átutalnánk egy csinosabb összeget szegény jegesmedvék megmentésére (ide bármilyen nemes, klímavédelmi cél behelyettesíthető), nézzünk már utána, mire költünk! (Gizmodo)

A szénerőmű nem vész el, csak átalakul

A klímavédelem első számú főgonosza így szelídül barátságos, békés, 15 perces kivárossá. (Fast Company)

A norvégok dilemmája

Mit csináljon egy ország akkor, amikor az útjain csak elektromos autók fognak suhanni? Mi legyen például a közlekedés adóztatásával? (WIRED)

Van remény a korallok feltámasztására: nevelj te is egy kis darabot!

...ezúttal egy bahamai startup az ötletgazda, és ez tényleg jópofa innovációnak tűnik. (Financial Times)


✨ érdekes

"Szeretném a homokórát megállítani..."

Nemcsak a néhai, népszerű magyar táncdalénekes-házaspár foglalkozott ezzel a kérdéssel. A cikk szerzője egyszerű technikákat ismertet, hogy lehet kitolni a két karácsony közötti időt. (Universal-Sci)

Apa megmenti a családot (és a világot): ez az apathriller

Egy gyönyörű, részletes, kimerítő diagramos összefoglaló arról, mi az a "dad thriller" filmen. Ha egy főhős drágán adja az életét, vagy a függetlenségnapi ufógyilkolászás érdekli, akkor erről az alzsánerről beszélhetünk. (Read Max)

A középkor nem volt sötét, sőt

Ezzel a buta mítosszal újra és újra le kell számolni. Mivel a sötét középkor gondolatát a reneszánsz kezdte terjeszteni, kicsit tovább tart a tudománytörténeti felvilágosítás. (The Auld Blogge: Mike Flynn's Journal)

Squid Game: hogy is hangzik más nyelveken?

A tévésorozatok lokalizálása miatt sokkal több fordítóra lenne szükség, különben úgy járnak a szövegek, ahogy az a koreaiakkal történt. (Rest of World)

A legtöbb technológiai fejlesztés felesleges

Én ugyan technofil vagyok, de annyit tudok, hogy nincs szükségünk ennyi kütyüre meg csodára. A szeretetet, empátiát, és legfőképpen a józan paraszti észt amúgy sem mérnöki megoldások adagolják. (Inc)

Az Univerzumunkat egy laborban hozták létre az idegenek

A hajmeresztő és tudományosan megalapozottnak mondható eszmefuttatást sok science fiction történetben olvashattuk már. De most egy komoly tudományos szaklapban állt elő vele a nagy kaliberű szerzője.(Scientific American)

2021 legjobb zenéi

Az amerikai közszolgálati rádió szerint. Lehet vele vitatkozni rendesen! (NPR)

Genderkérdés a szuperhősös képregényekben

Nagyon jó elemzés a nők és férfiak ábrázolása közötti különbségekről. (The Pudding)


A hét videója

Népszerű videojáték-zenék, különlegesen kreatív előadásban

Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.

Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.