Maholnap #18 | 🧪👩🚀🍫👜 Bioforradalom, képzettebb nők, laborcsoki és posztcovidos divattrendek.
Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.
előhang: metavész
A Facebook anyavállalatából Meta lesz. Zuckerpofánk (vagy valaki a jól fizetett tanácsadói sleppjéből) tehát olvasta Neal Stephenson 1992-es örökbecsű science fiction regényét, amelyben a Metaverse elképzelés a www előtti korban annyira klasszul alakot öltött.
Ugyan mi lehetne szebb annál, hogy több mint 3 milliárdnyi ember önként és dalolva merül el még jobban a nemlétező világok legjobbikában? Ugyan ki ne várná, hogy még több adat keletkezzen róla, és az végül orosz hackerek, kínai alkalmazottak vagy más csoportok felhőjében landolhasson? Oké, a világ tényleg megőrült, csak közben elszántan nyomogatja az F6 gombot, mert be kell töltődnie a tartalomnak.
A lépést nyilvánvalóan az elkeseredettség és egy még mindig kamaszfejjel gondolkodó CEO szülte. A Facebook hírneve (eufémizmus) gyorsabban veszít az értékéből, mint egykor a forint a hiperinflációban. Mégis, ellentétben az Eötvös Cirkusz jelmondatával, itt nincs másik. A Facebook, Mark Frankenstein szörnyetege elszabadult, és bár alkotója próbálja kordában tartani, látszik, hogy ez egyre több gondot fog jelenteni. Logikus, hogy brand szempontból a mögötte lévő vállalaton kell kicsit polírozni, ha már a terméken nem lehet. Így született meg a Meta brand egy ködös, infoszivárgásokban gazdag reggelen.
Már nincs sok dobása az emberiség azon részének, amely nem birtokosa a Facebook – oppardon, a Meta – részvényeinek. A Metaverzum, ha egyszer kereskedelmi szempontból is értelmezhetően megvalósul, a következő nagy platform lesz, amelyet egy Big Tech vállalat bekebelez. Akkor a szabadság kis körei, az egykori internet, ahol mindenki demokratikusan lehet jelen, immár teljesen a múlt emléke marad.
A Metaverzum megvalósulásáig azért még sok víz lefolyik a Sacramentó folyón. Miért akarnának az emberek még jobban elszakadni a fizikai világtól? A pandémia tényleg arra tanított volna bennünket, hogy az emberi közelség, az érintés-tapintás-ölelés szentháromsága, hús-vér lények társasága helyett kitalált világokba meredjünk? Mit bír el majd az agyunk huzamosabb ideig, ha az nem teljesen a valóság?
És leginkább: mennyi eszetlen reklám, összeesküvés-elmélet és hülyeség vár minket egy felturbózott Second Life-ban? Bele se merek gondolni, de ha mégis, Szép új világ, ami a szemem elé tárul (sisakkal vagy szemüveggel vagy kontaktlencsével).
(A képen maga a Mester látható.)
✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam
Matthew Baker: Egy nehéz nap Utópiában
Gyönyörűen megírt, szomorkásan keserédes, szórakoztatóan elgondolkodtató novellák a közeljövő USA-jából/ról, nem csak amerikaiaknak. Az SFmag.hu-n írtam a kötetről.
💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep
Az újabb magyarországi hullám idején érdemes megemlékezni a tényről: eddig több mint 6,7 milliárd oltást adtak be globálisan. Talán nem látszik a hírek rengetegében, de az emberiség öles léptekkel halad a járvány megszelídítése felé. Például május eleje óta folyamatosan, kisebb megszakításokkal, de csökken a járványban elhunytak száma.
A Pfizer vakcinája felnőttek esetében szuper hatékony marad a delta variáns ellen, egy újabb kutatás ismét megerősítette ezt. De egy 11 millió ember adatain végzett kutatás szerint a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca vakcinája 90 százalékkal csökkenti a fertőzés okozta betegség súlyos formájának kialakulását és az elhalálozást az 50 éven felüliek körében, és hatékonynak tűnik a delta variánssal szemben is. További hasonló jó hírek jöttek New Yorkból is: ott 9 millió ember adatai alapján állítják, hogy a vakcinák (Pfizer, Moderna) hatásossága csak enyhén csökkent, és továbbra is kellő védelmet nyújtanak a kórházba kerülés ellen. A franciák vizsgálata még ennél is nagyobb populáción, több mint 22 millió emberen bizonyította: az 50 éven felettieknél az oltások 90%-kal csökkentették a kórházba kerülés és a halál eshetőségét.
🚀 jövő
Még nem önvezető, de már a biztosításkötés eszköze: a Tesla a menet közben begyűjtött adatok alapján ajánl biztosítást a vezetőknek. A legizgalmasabb ebben, hogy nem nézi sem az eddigi előzményeket (a Teslán kívül nincs autósélet, értem?), sem a sofőr nemét vagy korát. (Electrec)
Először az új koronavírust pipáljuk ki, majd jöhetnek a nagyvadak, a daganatos megbetegedések. Az mRNS-alapra helyezett gyógyszerkészítés hihetetlen távlatokat nyit meg, a hájp és a lelkesedés megalapozott. (Financial Times)
Szerelem, szerelem a körkörös gazdaságért
Eddig tartott a szóvicc, most a realitás: a Microsoft az első nagyvállalat (sőt, a Nagy Ötös tagja), amely a javításhoz való jogot a felhasználóknak biztosítani fogja. Magyarán: ha nem megy csavarhúzóval meg forrasztópákával, akkor nem kell feltétlenül új cuccot vásárolnunk, hanem egy jót ikeázhatunk, mert a Microsoft megadja ehhez az infókat. (Grist)
A jó hír: a történelmileg évezredes elnyomás után (legalábbis az USA-ban) 2020-ban már zsinórban a tizenkettedik évben szerez több nő doktori fokozatot, mint a férfiak. A rossz hír: a kitolt tanulás és karrier vs biológiai óra versenyében az előbbi áll nyerésre. Ennek köszönhetően kevesebb lesz a párkapcsolat és a családalapítás, amely később, a ketyegést abbahagyó óra miatt súlyos, megoldhatatlan problémákat fog okozni a nyugati társadalmakban. (American Enterprise Institute)
🌲 zöld
...sőt, el sem megy, ha ilyen hideg telek várhatóak, mint a mostani. Nézzünk szembe a tényekkel: a zöld és megújuló energiák egyelőre csak ígéretek, már ami egy nagyobb ország energiaellátását illeti. Az idea (ideológia) kicsit lehagyta a valóságot, és most csodálkozva hátranéz, hogy mi történik a világban. (Michael Shellenberger)
Nyugat-Afrika csokoládéügyi lerablása helyett-mellett izgalmas alternatívának tűnik a bioreaktorban készített édesség. (Green Queen)
A moszkitó szép, fenntartható halála
Egy újabb érdekes (svéd) startup, amely ezúttal környezetbarát módon akarja a betegséget terjesztő rovarokat agyoncsapni. (Molecular Attraction)
E-mailben elvégezhető klímatudományi kurzus. Gyanítom, a klímával kapcsolatos alap tudnivalók hamarosan az iskolai tananyag részévé válnak, szóval itt az idő a tanulásra. (Zopeful)
✨ érdekes
Már látszik, hogyan befolyásolja öltözködésünket a járvány, avagy kérdezzük meg erről a világ első divatpszichológusát! (Fashionista)
Ezért lépj ki a közösségi médiából
Ezt húsztételes listát a legtöbbünknek – aka modern ember – olyan olvasni, mint dohányosnak a rákról mesélni. Tudja, tudja, de azért csak nem képes abbahagyni. (Ivaylo Durmonski)
Amikor a rabbi támogatja a keresztény misszináriust
Mivel a kereszténység nem más, mint a legnagyobbra nőtt egykori zsidó felekezet, nem meglepő ez a történet sem. Két baráti család, egy közös hit, egy közös jó cselekedet. Egy kétezer éves, leginkább gyűlölettel megtöltött kapcsolatról szóló sztori közeledik a happy end felé, ha már trendekről is beszélünk. (Jewish Telegraphic Agency)
Az igazi sportolók lenyomják a gamereket
Legalábbis ami a dinamikus látási képességeket érinti. (ScienceDaily)
A hét videója
Rick Astley találkozása a gumicsirkékkel, avagy hülyéskedés.
Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:
Mára ennyi volt.
Köszönöm a figyelmet!