Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
October 10, 2021

Maholnap #17 | 🥩🦅🧑‍🎤 A laborhús alkonya, wokeság, angry birds élőben és a legnagyobb hatású zenészek toplistája.

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


faceabook.jpg


előhang: a hat óra, amely megrengette a világot

Ez az esemény nagyobb szomorúsággal töltött el minket, mint Karikó Katalin elmaradt Nobel-díja. Emberek tömegei képtelenek voltak kiírni a Facebookra, hogy "LOL a Facebook nem elérhető", influenszerek ezreinek szemei előtt pergett le életük filmje, Instagörlök nyitottak meg álláskereséssel foglalkozó portálokat. Whats up? van veled, kérdezgettük volna, de torkunk elszorult, és a sírás kerülgetett bennünket. Leomlott, leomlott a nagy Babilon.

Nincs net, hallottuk először, majd később helyesbítettünk: nincs Facebook, de mégiscsak az első állításunk bizonyult igaznak. Facebookfölde 3 milliárd lakosa maradt remény, álmok és trollkodás nélkül. A Lájk névre hallgató fürge dzsunka a Net-óceán messzi vizeire hajózott, nyomát sem lehetett látni, távolban egy fehér vitorla, rajta nagy betűkkel: 404. Közben a Mission Impossible hardver- és szoftverosztaga különleges küldetésre indult, miközben a Twitteren mindenki az okosat játszotta, és találgatta, hogy ezt vajon a kínaiak/oroszok csinálták-e? (Spoiler: az amerikaiak.)

Érdekes kísérlet volt. Ilyen lenne az ellentétek felnagyítása nélküli, üzenőfal-megszállottság nélküli világ. Amikor igazi (!) emberekkel igazi, ún. beszélgetést folytatunk, és felhívjuk az igazi barátainkat (!).

Ez olyan szép, hogy az embernek kedve lenne posztban megírni és rögvest kirakni a Facebookra.

De nem. Régen azt mondták: nem élhetünk muzsikaszó nélkül, most ez a digitális világra igaz. Aldous Huxley forog a sírjában.

(A képen egy olvasást népszerűsítő izraeli reklám látható.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Octavia E. Butler: A magvető példázata

Ha már úgyis preapokaliptikus-disztópikus korban élünk, az egyik leghíresebb ilyen tematikájú amerikai regényről írtam. (SFmag)

Egy lord és a színes gumibillentyűk

A nemrégiben elhunyt Sir Clive Sinclairről emlékeztem meg, aki miatt a nyolcvanas években tömegével fordultak a fiatal fiúk a programozás felé. (Hetek)

Az átalakuló márkafunkció

Újra élőben, Siófokon, az Internet Hungaryn! Ilyenekről fog szólni az előadásom:

A következő 10–20 évben milyen technológiai és társadalmi változások várhatóak, és milyen válaszokat adnak erre a márkák?

A városi fiatalok körében, illetve már máshol is erősen beütött. Mit kezdenek ezzel a márkák? Ez már nem csak a fenntarthatóság kérdése, hanem ennél élesebb téma. (Internet Hungary)

💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep

A Pfizer vakcinája még hat hónap után is 90%-os hatékonyságot mutatott a súlyos megbetegedés ellen.

A szuper oltási adatokkal rendelkező Szingapúrban (egy hónap alatt) az adatok szerint a fertőzötteknek csak a 0,2%-a (!) került intenzív osztályra. Az ázsiai városállamban a lakosság több mint 80%-a kapta meg a teljes oltást, és elindult az átmenet a COVID-fenyegetés nélküli világ felé.

Izraelben a 4. hullám annak ellenére mutat kedvezőbb adatokat, hogy a jóval fertőzőbb Delta variáns terjed, és nincsenek lezárások.

2021. október 1-jétől Portugália (84%-os átoltottság miatt) feloldja a legtöbb járványügyi korlátozását. (Arról az országról van szó, amely néhány hónapja még a katasztrófa zajától volt hangos.)

A tudomány egyértelmű: a beoltottak kevésbé terjesztik a fertőzést, mint a beoltatlanok. Az oxfordi adatok szerint is ez a helyzet.

Némi pánikelhárítási közlemény: tényleg aggodalomra okot ad, hogy a vakcinák hatékonysága csökken? Nem.

Az életből vett bizonyíték szerint még a nem drága filterek is képesek a levegőből kiszűrni a vírust.

Kényszeres kézfertőtlenítés? Ne vicceljünk. A vírus valószínűleg nem terjed tárgyak felületén keresztül úgy, ahogy azt sokáig gondoltuk.

A megelőző szurin kívül jön a kezelésre szánt, nagyon hatékonynak tűnő tabletta is.

🚀 jövő

A Mátrixban kelesztett állati hús illúziója

Ilyen az, amikor a jó szándék, az innováció 300 km/h sebességgel a valóság vasbeton falának ütközik. Úgy tűnik, nem éri meg laborban húspótló termékeket termelni. Igen, a Vadászati és Természeti Világkiállítás után is lesz Bambi-lövészet, nagyüzemi csirkevágás és toros káposzta. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy mennyire természetes egy tartályban előállított húsizé? (The Counter)

A progresszió felfalja a világot? Egészségére!

A "Woke" kifejezés immár a magyar politikai közbeszédben is megjelent. Az USA-ban, a briteknél pedig egyre növekvő ellenállás bonatkozik ki a világot megjobbítani kívánó mozgalom "Tégy a gyűlölet ellen, te rohadék!" jellegű akcióival szemben. Ennek az írásnak a szerzője túl optimista, de a kommentekkel együtt jó látni az érvek-ellenérvek rendszerét, mivel a wokeság nálunk is hamarosan nagy erővel fog megjelenni. (Bloomberg)

Nincsen MI ember nélkül

Szuper optimista, jó történelmi áttekintést bemutató cikk arról, hogy a mesterséges intelligencia nem lehet okosabb a teremtőjénél. Illetve, egyet nagyon is jól lát: a homo sapiensé az utolsó szó (eddig). (IEEE Spectrum)

Ingatlan pokoli hőségre néző ablakkal sürgősen eladó

A migránsfogó kerítés sajnos nem tudja a klímaváltozást megállítani. Jobb, ha elkezdünk adaptálódni a hőmérsékleti változásokhoz. A magyar ingatlanpiac biztosan így fog tenni. (pénzcentrum)

🌲 zöld

Étlapon a tengeri moszat

Fenntartható, ám kissé egysíkúnak tűnő étkezési lehetőségről van szó. A cikk viszont elmondja, miért és hogyan van ebben mégis fantázia. (sifted)

Angry birds, élőben

Canberrában nem jó drónnak lenni: holló a hollónak nem, de a gépeknek kivájja a szemét. A drónokat ugyanis betolakodónak nézik az intelligens madarak, és elkapják. Hol van ilyenkor Hitchcock, hogy elkészítse a Madarak 2-t?! (The Canberra Times)

A klímaváltozásról érthetően

Interaktív-fetisisztáknak, grafikonért megőrülőknek valóságos kincsesbánya ez a letisztult, könnyen böngészhető felület. (Probable Futures)

Eb, aki a poharát meg nem eszi

A Manchester City stadionjában a sör felhörpintése után még van keresnivalója az ízlelőbimbóknak!

✨ érdekes

A világ legnagyobb hatású zenészei, ever

Egy kis pop- és rocktörténeti kalandozás. De tiltakoznom kell, hiszen órákig tudok amellett érvelni, hogy e listán 9. helyen álló formáció a legnagyobb hatású, akár az 1970-es, '80-as, '90-es, 2000-es, 2010-es vagy a mostani évtizedet nézzük. Az első hely odaítélése amúgy is nevetséges választás. Szóval egy cikk, amelyen jót lehet vitatkozni. (Dig!)

Rómeó és Júlia Magyarországon

Az előítéletek elleni küzdelem legjobb arcai a magyar-cigány, cigány-magyar párok. Gyönyörű történetek egy szomorú jelenség kapcsán. (Képmás)

Idén a Mikulás sajnos később jön

Ha Kínából rendelnél, tedd meg minél előbb! Az ellátási láncok szakadoznak, a nemzetközi helyzet fokozódik, a cikk röviden, de részleteiben kifejti, hogy mi a nagy córesz oka. (Sahil Bloom)

Nőnek hívjuk

Ennek az okos cikknek a transznemű írója kifejti, miért káros (az angol) nyelvben, ha a nemek realitását a szavak szintjén is tagadjuk. Érdekes egyébként – ahogy a cikk írója is céloz hasonlóra – hogy mióta a nyugati világ levetette magáról a kereszténységet, pszeudovallásokat gyárt. (UnHerd)

A hét videója

Technó, igazi hangszerekkel, digitális segédeszköz nélkül


Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.


Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.