Maholnap | Kánai András hírlevele

Subscribe
Archives
April 6, 2021

Maholnap #10 | Üdv Pandémiában, vitatkozó MI, Z generációs divattippek, és álmodó polipok.

Üdv 🖐️, ez itt a Maholnap, Kánai András kommunikációs szakember és jövőkutató hírlevele.


előhang: ha nagy leszel

Nemrég egy nem reprezentatív statisztika került elém arról, hogy a mai nyugati gyerekek mivel szeretnének foglalkozni felnőttkorukban. Nos, az eredmény magáért beszél: leginkább youtuberek, vloggerek, színészek és énekesek a vágyott szakmák. Nézhetjük ezt eltartott kisujjal, és előhozhatjuk a “bezzeg az én időmben…” kezdetű mondatot, de ez csak azt bizonyítaná, hogy oké, boomer.

Egy 2019-es, hasonló kutatásnál azt nézték, hogy a kínai és nyugati gyerekek közt mi a fő különbség. Az eredmény szerint a kínai kölykök leginkább asztronautáknak mennének.

Nagyon érdekes következményei lehetnek az ilyen trendeknek. Először is, Kína egyre inkább a mérnöki társadalom felé halad: saját internetét, a Nagy Kínai Tűzfal mögötti valóságot jól megírt algoritmusok ellenőrzik, a kamerák százmillióival, majd szenzorok milliárdjaival felszerelt helységei és helyiségei adatokkal árasztják el, amelyek feldolgozásához az algoritmusok mellett informatikusokra van szükség. A kínai kormány hidakat, épületeket húz fel secperc idő alatt, hipergyors vasutat álmodik a fejletlenebb belső területeire. Na meg a Holdra, Marsra készül, ahova kellenek a szorgos, puha szkafanderbe bújtatott kezek.

Ezzel ellentétben, a mi nyugati térfelünkön meg inkább a popművészeti alkotás- és előadóművészet a vágyott karrier, az infrastruktúra úgy-ahogy rendben lévőnek látszik.

A vicc az, hogy mindkettőre szükségünk van.

A szovjet tömbben már láttuk, mihez vezet a műszaki tudományok, a mérnöki világ túltengése: erőltetett, meg nem térülő gigaberuházásokhoz, ideológia vezérelte építésekhez. A társadalomtudományok egy részének betiltásához, vagyis a kellemetlen, és épp ezért előremutató megoldásokhoz vezető kérdések fel nem tevéséhez.

De ha mindenki csak zenét, tiktokot meg videót hoz létre, virtuális projectekben szeretne menedzser lenni, akkor ki megy majd kohómérnöknek, ki illeszti helyre a kificamodott vállat, ki javítja meg az elromlott gázcirkót?

A sors keserű fintora, hogy az algoritmusok hosszú távon mindkétféle munkát felzabálják, és nem marad más, csak az alapjövedelem meg az emberkvóta az igazgatótanácsok felügyelőbizottságaiban.

(A képen egy klasszikus Maradj otthon!-kampány látható, 2020 júlisából, Bahreinből.)


✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam

Első esztendőnk Pandémiában: 6 jelenségről

Annyi izgalmas trend kirajzolódik a járvány alatt, hogy Andorka Rudolf legyen a talpán, aki mindet felismeri. Persze, jobb lenne ezt a filmet kívülről nézni, és nem mellékszereplőként tartani a másfél métert a sorban. Pár észrevételemet írtam meg a honlapomon. (kanai.hu)

💉 covid-19, de nálam a jobb híreké a főszerep

A világ első COVID-ellenes tablettája már bekerült a klinikai tesztfázisba.

Az AstraZeneca vakcina hatásos a nálunk is domináns brit variáns ellen, állapította meg egy kutatás.

Egy brit és egy amerikai kutatás is megállapította, hogy az antitestektől függetlenül a szervezet T-sejtjei kitűnően emlékeznek a különféle vírusvariánsokra.

Úgy tűnik, Izraelben nincs olyan vírusvariáció, amellyel a vakcinálás nem tudna elbánni. Ugyaninnen további reménykeltő hír, hogy a január közepi csúcshoz képest 96%-kal kevesebb új esetet, 90%-kal kevesebb súlyos esetet és 85%-kal kevesebb halált jegyeztek fel.

A Novavax hatásosnak bizonyult vakcináját Angliában, a GSK céggel közösen is gyártani fogják. Ezzel még több oltóanyagot lehet majd felhasználni.

Az amerikai szakhatóság tanulmánya bebizonyította, hogy a kísérletek után a való életben is tényleg segít megelőzni a fertőzés kialakulását a két mRNS-alapú vakcina (Pfizer, Moderna).

🚀 future

Tudod, kivel vitatkozzál: a mesterséges intelligenciával, nagyokos!

Az IBM egy Project Debater nevű, vitára készült MI-t fejlesztett ki. Az algoritmusnak 15 percre van szüksége, hogy egy adott témában összeszedje érveit. Bár most még az ember az okosabb, azért csúnya világ lesz, ha majd az emberek otthonaikban mondjuk az okos fogkefével üvöltöznek. (Nature)

Ami csuklóból fog menni a Facebooknak

Amikor épp nem valamelyik adatszivárgását, felhasználói jogokkal történő mismásolását kell el-PR-kodnia, a Facebooknál azért látványos munka folyik. Most például az augmented realityvel foglalkozó R&D részlege mutatja meg, milyen lehet a csuklóirányítással működő AR és az ember-számítógép kapcsolat lehetséges iránya. (Tech@Facebook)

A tudomány tekintélyének lassú elmúlása felé tartunk

Szeretnénk hinni, de nem csupán amerikai jelenségről van szó: a Karosszék Tanszéken kb. 10 kattintásnyi idő alatt végzett önjelölt nem-szakemberek egyre növekvő nagy száma miatt a tudományos gondolkodás, a szakmai konszenzus társadalmi megjelenítése sokkal nehezebb lesz, mint valaha. (Scientific American)

Hivatalosan is elkezdjük berhelni az emberi génállományt

A hírt persze nem a COVID-dal összefüggésben kell értelmezni, nem, a vakcinák nem módosítják a DNS-t. Másról, sokkal nagyobb jelentőségű eseményről van szó: az amerikai szakhatóság áldását adta az első, úgynevezett CRISPR-kezelésre, amelyben a páciensek saját teste adja a gyógyszerük alapanyagát. (Berkeley News)

🌲 green

Palackokból halászhajó

Az emberi felelőtlenség és az emberi találékonyság találkozása Kamerunban: helyiek rájöttek, hogyan tudnak a plasztikhulladékból halászhajókat ácsolni. (CGTN Africa / YouTube)

Vállalati locsogás a környezetvédelemről

Nemcsak a diverzitásproject lett hirtelen divatos sok vállalatnál, hanem a klíma megóvása is. Egyes helyeken külön egységet hoztak létre a klímakockázat kezelésére. De jaj, német és svájci kutatók egy elmés mesterségesintelligencia-fejlesztéssel megvizsgálták, és kiderült, hogy eme elköteleződések nagy része üres beszéd, sóhintés, komolytalan blabla. (SSRN)

Indul a Zöld Iskola a Cserhátban

Az én ízlésemnek egy kicsit már túltoltan alteres a reggelente meditáló és jógázó gyerekekkel, de a Budapest School kezdeményezése támogatandó. Nem egy üzbég-magyar burgonyakutató intézet, de valószínűleg ez is hasznos lesz. (eduline)

Mennyire szennyezed a környezeted hibrid munkavégzésben?

Egy ilyen csúszkákkal és potméterekkel dolgozó oldalnak két éve még alig lett volna relevanciája. Ahogy egyre közelebb kerülünk – átvitt és igazi értelemben – az irodai élethez, lehet számolgatni! (Watershed)

✨ interesting

"Touch me, touch me / I want to feel your body"

A Zoomot nem lehet megölelni, a Teams nem reagál a puszira: ilyen egy év az emberi érintés nélkül. (Glynnis MacNicol)

Kézírás>Digitális

Nem hiába volt büntetés: kisgyerekként néha százszor le kellett írni valamit, hogy megjegyezze az ember. A képernyőre/n pötyögés ezt nem helyettesíti, állítja a tapasztalat és az idegtudomány. (Psychology Today)

Ezek a mai fiatalok hogy öltözködnek már

Már nem is olyan fiatalok a Z-sek, de itt van 40 trend a 2021-es évre a Z generáció számára. Csak azokat a vastag talpú sneakereket tudnám elfelejteni... (New York Post)

Álmodnak-e a polipok?

Nos, úgy tűnik, igen. Megerősödött bennem, hogy polipot valószínűleg már nem fogok enni. (iScience)

A hét videója

Kitalált, csak filmekből ismert bolygók méretének összehasonlítása egy látványos animációban


Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:

OKÉ, AJÁNLOM.


Mára ennyi volt.

Köszönöm a figyelmet!

Don't miss what's next. Subscribe to Maholnap | Kánai András hírlevele:
This email brought to you by Buttondown, the easiest way to start and grow your newsletter.