Maholnap #1 | Kánai András hírlevele | Nacionalista MI, megosztott USA, elültethető ceruza, és a relaxipar.
előhang
Miért a hírlevél? Mert rengeteg érdekes olvasnivalóba botlok a neten jövet-menet, és azt hiszem, ezek közül sok darab másokat is érdekelhet.
Maholnap a címe: ami ma még jelenség, az holnap trenddé vagy rendszerré, a hétköznapi élet megszokott részévé válhat. Ami ma hatással van ránk, az holnap még fontosabb lehet. Ilyenekről hozok majd hírt, még ha elsőre távolinak is tűnhetnek. (A fenti kép például az amerikai társadalom kettészakított állapotán igyekezett javítani, de óriási felháborodás lett belőle, úgyhogy a GAP leszedte az eredeti bejegyzését. A kettészakadás az egész világra hatással lesz.)
A hírlevelek jelenlegi aranykora két trend találkozását mutatja: egyrészt az előfizetéses típusú gazdaságét (amelynek a világ a Netflix chill fogalmát is köszönheti), másrészt pedig a kreátorok forradalmát. A hírlevél az olyan magamfajta, szövegcentrikus figurák kifejezési terepe, akik nem hiszik, hogy egy 15 másodperces TikTok-videóban el lehet táncolni például a napelemek diadalútját, az arab társadalom változásait vagy a Bitcoinról szóló jövendöléseket.
Kezdetben csak öt témakörre koncentrálok:
- saját írásaim, egyéb megjelenéseim,
- a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos, leginkább jó hírek,
- a jövő alakulására nagyobb hatású tények, események,
- a klímavédelem, zöld gondolat és technológia (greentech),
- szuperérdekes cikkek.
A belinkelt olvasnivalók döntő többsége angol nyelvű lesz. Sajnos az EU nem merte meglépni, hogy az újra egységesülő földrésznek latin vagy eszperantó legyen a közös nyelve, így a világ ma angolul a leginkább bejárható infogyűjtési szempontból is. (Felkészül: francia és orosz.) Ettől függetlenül igyekszem majd magyar anyagokat is belinkelni (nem becsszóra, de megpróbálom).
Természetesen örömmel veszek minden visszajelzést, ajánlást, hírlevél-továbbítást. Hiszem, hogy sokan vagyunk (de még nem elegen), akik kíváncsiak arra, mit hozhat a jövő.
Jó olvasást a Maholnap első számához!
✍️ ego, vagyis amit én írtam, mondtam, csináltam
Go.AI: A mesterséges intelligencia geopolitikája
Három mesterséges intelligencia bemegy a (virtuális) bárba: az amerikai, a kínai és az orosz. Mi történik ekkor? Abishur Prakash 2018-ban angolul, tavaly szerencsére magyarul is megjelent könyvében az MI-k geopolitikai jelentőségét mutatta be. A rendkívül izgalmas könyvről írtam egy rövid ismertetőt. (SFmag.hu)
Oké, javíthatatlan optimista vagyok. Erősen remélem, hogy ebben az évben – sőt, már most is – a pandémia utáni helyzet átmeneti idejében élünk. A LinkedIn-en arról írtam, hogy a HR-nek milyen ezzel kapcsolatos jelenségekre kell jobban odafigyelnie. Nagy BTW: a HR egyre fontosabb terület lesz a vállalatok életében. (LinkedIn)
Újra ki kéne találni, hogyan éljünk közösségben
Az interjú ritka kincs, hát ha még gyermekkorom egyik ikonikus olvasnivalójától jött a felkérés még tavaly. Ilyeneket mondtam benne, hogy például "a jövő megismeréséhez leginkább a múltat, a jelent és az embert kell ismerni." (Szabad Föld)
💉 covid-19, de most a jobb híreké a főszerep
Már több mint 65 milliónyi oltás történt világszerte. (Bloomberg)
Az oltások lakosságra vetített arányában világelső Izraelben már látszik a pozitívum: az idősek korcsoportjában – akik először kaptak oltást – a megbetegedések száma visszaesett. (Eran Segal, Twitter)
Még szuperebb hír Izraelből: a 128 000 ember közül, akik már megkapták a második oltást, csak 20(!)-nál mutatták ki később a vírusfertőzést, de a lázon kívül nagyobb baja senkinek sem lett. (Arieh Kovler, Twitter)
A kolchicin jelentősen csökkentette a COVID-19-ben megfertőzöttek szövődményeit. A Montreal Heart Institute bejelentése szerint az elsősorban a köszvény kezelésére használt kolchicin a kórházba kerülés és az elhalálozás esélyeit is csökkenti. (Livemint)
🚀 future
Rövidesen az emberi sejteket is használhatjuk adattárolóként
Egy élő baktérium DNS-ébe egy 72 bites információt juttattak be a Columbia Egyetem tudósai. Ezt a mondatot a nyolcvanas évek sci-fi regényeiben tíz ujjunkat megnyalva olvasgattuk volna – csak most valóság (nehéz ma igazi, agyzsibbasztó sci-fit írni, na). Az ember nem elemmé válik, ahogy a Mátrix állította, hanem winchesterré vagy digitális tárolóeszközzé. (qubit.hu)
Az ágyba vitt mobiltelefon korában egyre rosszabbul és kevesebbet alszik az emberiség. A trend megfordítására egy kísérlet ez a készülék, amely telefonmentes ébresztést ígér. Apropó, régen ezt nem vekkernek hívtuk? (byloftie.com)
Íme, magyarul Amanda Gorman verse, amellyel ellopta a show-t Joe Biden beiktatásán
Az USA lélekben már kettészakadt, és ennek utórengései hatalmasat szólnak majd világszerte. Egy fiatal amerikai költőnő Joe Biden beiktatási eseményén elmondta, hogyan érez az ország egy jelentős része. A vers – ritmikája, belső rímei miatt – angolul nagyobbat üt, de Kovács Bálint fordításában most már magyarul is élvezhető. (hvg.hu)
Indiából származó CEO-k és kutatók tömkelegét találjuk az USA-ban. Sikeresek, okosak, életrevalók. Sajnos az otthoni viszonyokról ezt már nem lehet elmondani. Ennek a cikknek az írója egy nemzedék csalódottságát meséli el, akiknek azt ígérték, hogy India lesz az új Kína. Gyönyörű regionális versengésnek nézünk amúgy elébe, ennek katonai része már színtisztán látható. (bloomberg.com)
🌲 green
A "ne dobjuk ki szemétként!" gondolat jegyében ez tényleg egy olyan ceruza, amely ha már nem használható, elültethető. Sajnos még ceruza nem terem így még rajta, de ki tudja, talán oda is eljutunk egyszer. (sproutworld.com)
The new 'gold rush' for green lithium
Az emberiség lítiumhiányban szenved. Az elektromos autók gyártásához nélkülözhetetlen elem kibányászása viszont környezetvédelmi rémálom: egy tonna lítium kinyeréséhez rengeteg víz szükséges, miközben 15 tonna széndioxid keletkezik. Nem túl zöld eljárás, igaz? Új lehetőség viszont a geotermikus forrásból előállítható lítium, amellyel már könnyebben kimondható szemrángás nélkül: az elektromos autózás klímabarátabb, mint a benzines. (bbc.com)
✨ interesting
Most "nice architecture" built before 1900 says Alain de Botton's The School of Life collective
Jóember, maga megőrült?! Hogy az 1900 utáni városi építészet ronda? Hogy a szépség tabuszóvá lett? Hogy a Rákóczi híd nem olyan szép, mint a Lánchíd? Oh, wait...(dezeen.com)
GLOBAL CAMPAIGN TO BAN TROPHY HUNTING IS 'SIMPLISTIC AND INACCURATE'
Bambi végveszélyben kontra tények: lehet, hogy nem tudományos a trófeavadászat ellen kampányolni? A jelenség másik olvasata, hogy kinek hiszünk jobban: a ragyogó intellektusú, humorú celebnek, vagy az unalmas szakembernek? (euronews.com)
Annyira stresszes világban éltünk már az évezredekkel ezelőtti precovid-korszakban, hogy ne csodálkozzunk embertársainknak a karantén pörölycsapásai előtt megroggyant kedélyállapota miatt. Ez egy piaci rés, és ahol a rés, ott a termék: a relaxipar kis- és nagyágyúi már a színen, portékájuk már elvihető. De más is van itt, én például soha sem hittem volna, hogy valaki alvásinfluenszer. Még több érdekesség és hüledeznivaló a cikkben. (The Verge)
Mindennek megvan a története. A magamfajta, a nyolcvanas években számítógép-szocializálódott pregeeknek az ilyen cikk ajándék. A többieknek: a képernyő bal/jobb oldalán megjelenő csík grafikai históriájáról van szó, 1981–2010. között. (Sébastien Matos)
A hét videója
Óriási Hold főként animációs filmekből két és fél percben, miközben Frank Sinatra énekel.
Supermoon (Supercut) from Ariel Avissar on Vimeo.
Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is a link átküldésével:
Mára ennyi volt.
Köszönöm a figyelmet!